ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۲ ب.ظ
درخواست رسمی فلسطین برای عضویت در دیوان لاهه
سفیر فلسطین در سازمان ملل متحد، به طور رسمی درخواست عضویت در ‘دیوان بین المللی کیفری’ را که مقرش در شهر ‘لاهه’ هلند است، ارایه کرد.

سفیر فلسطین در سازمان ملل متحد، به طور رسمی درخواست عضویت در ‘دیوان بین المللی کیفری’ را که مقرش در شهر ‘لاهه’ هلند است، ارایه کرد.


به گزارش خبرگزاری میزان، بر اساس گزارشی از خبرگزاری فرانسه، ریاض منصور که دیروز (جمعه) به صورت رسمی این درخواست را به ‘استیون ماتیاس’ مسئول امور حقوقی سازمان ملل در نیویورک ارایه کرده و از آن به عنوان گامی بسیار مهم برای اجرای عدالت در مورد پرونده قتل عام فلسطینیان به دست اشغالگران یاد کرد.

بنا بر این گزارش قرار است ‘بان کی مون’ دبیرکل سازمان ملل این درخواست را بررسی کرده و نتیجه را ظرف ۶۰ روز به اطلاع کشورهای عضو این سازمان برساند.

همچنین، منصور گفت: باعث افتخار ما است که ظرف ۶۰ روز آینده و پس از طی روند لازم، یکصد و بیست و سومین کشور عضو دیوان بین‌المللی کیفری می‌شویم.

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین، چهارشنبه گذشته موافقت خود را با پیوستن فلسطین به دیوان بین‌المللی کیفری و ۱۶ کنوانسیون دیگر اعلام کرد.

یک روز پیش از آن، قطعنامه فلسطین در زمینه پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی در شورای امنیت سازمان ملل با کارشکنی آمریکا مواجه شد و تصویب نگردید.

منصور همچنین از اقدام فلسطین در زمینه ارایه درخواست رسیدگی به جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در غزه به این دیوان بین‌المللی خبر داد.

در حملات ۵۰ روزه ارتش صهیونیستی به غزه در تابستان گذشته، حدود دو هزار و ۲۰۰ غیر نظامی فلسطینی به شهادت رسیدند. بر اساس برآورد سازمان ملل، ۴۰۰ نفر از شهدا کودک بودند.

به گفته منصور، فلسطین درخواست کرده که به مساله شهرک‌های صهیونیست‌نشین نیز رسیدگی شود.

بر اساس این گزارش، ساخت شهرک‌ها به موجب اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری که به ‘اساسنامه رم’ مشهور است، غیرقانونی بوده و جنایت جنگی محسوب می‌شود.

فلسطین در سال ۲۰۱۲ وضعیت خود را در سازمان ملل از ‘شخصیت حقوقی ناظر’ به ‘کشور ناظر’ تغییر داد و همین راه را برای پیوستن به دیوان لاهه و بسیاری دیگر از سازمان‌های بین‌المللی هموار کرد.

این در حالی است که ‘بنیامین نتانیاهو’ نخست وزیر رژیم صهیونیستی از دیوان بین‌المللی کیفری خواسته که درخواست عضویت فلسطین را رد کند، چرا که فلسطین هنوز به عنوان یک کشور رسمیت نیافته است.

گفتنی است ‘فاتو بن سودا’ دادستان عالی این نهاد قبل از این گفته بود که فلسطین شرایط لازم برای عضویت در اساسنامه رم را دارد.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید