ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ | ۱۹:۰۵ ب.ظ
سومین همایش فقه حکومتی در قم برگزار می‌شود
حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی در گفت‌وگو با خبرنگاران از برگزاری این همایش در پائیز ۱۳۹۴ خبر داد و گفت: علاقه‌مندان باید مقالات خود را در محورهایی که اعلام شده است تا آخر فروردین ماه سال آینده به دبیرخانه همایش به نشانی قم، بلوار جمهوری اسلامی، موسسه امام خمینی ارسال کنند.

همایش «نقش مردم در نظام اسلامی» از سلسله همایش‌های فقه حکومتی از سوی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی در گفت‌وگو با خبرنگاران از برگزاری این همایش در پائیز ۱۳۹۴ خبر داد و گفت: علاقه‌مندان باید مقالات خود را در محورهایی که اعلام شده است تا آخر فروردین ماه سال آینده به دبیرخانه همایش به نشانی قم، بلوار جمهوری اسلامی، موسسه امام خمینی ارسال کنند.

وی ادامه داد: این همایش در ۵ محور؛ مبادی و مبانی، نقش مردم در منابع اسلامی، فقه، مردم و نظام اسلامی، جایگاه مردم در تجربه نظام جمهوری اسلامی و مردم، نظام اسلامی و افق‌های پیش رو فراخوان شده است که هرکدام چندین زیرمحور دارد.

عباسی تصریح کرد: تحلیل تاریخی نقش مردم در حاکمیت دینی، تبیین قرآنی جایگاه مردم در نظام اسلامی، تحلیل روایی جایگاه مردم در نظام اسلامی، وظایف فقهی مردم در حاکمیت جور، بررسی فقهی تعارض خواست اکثریت و اقلیت در نظام اسلامی، شاخص‌های فقهی مشارکت مردمی در نظام اسلامی از جمله محورهای این همایش به شمار می‌روند.

وی ادامه داد: تحلیل مفهومی مردم در اندیشه اسلامی، مبنای هستی‌شناختی، انسان‌شناختی و ارزش‌شناختی جایگاه مردم در نظام اسلامی، نسبت مسأله شهروندی و امت در اندیشه اسلامی، نقش مردم در نظام اسلامی در اندیشه متفکران اسلامی از عناوین مختلف محورهای مقالات همایش هستند.

وی ادامه داد: رابطه متقابل مردم و حکومت، وظایف فقهی مردم در حاکمیت جور، نقش مردم در شکل‌گیری حکومت اسلامی، تحلیل فقهی نقش مردم در استمرار حکومت اسلامی، تبیین فقهی بیعت در حکومت اسلامی، انتخابات و حکومت اسلامی؛ حق یا تکلیف، بررسی فقهی تعارض خواست اکثریت و اقلیت در نظام اسلامی از دیگر عناوین مقالات همایش هستند.

دبیر علمی همایش بیان کرد: تعامل و مناسبات مردم با ولی فقیه در نظام اسلامی، شاخص‌های فقهی مشارکت مردمی در نظام اسلامی (امر به معروف و نهی از منکر، شورا، بیعت و…)، جایگاه مردم در نظام اسلامی در اندیشه امام خمینی(ره)، جایگاه مردم در نظام اسلامی در اندیشه مقام معظم رهبری، نقش مردم در نظام اسلامی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، نقش مردم در عبور از بحران‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران، آسیب شناسی نقش و جایگاه مردم در نظام اسلامی، تحلیل جایگاه مردم در حکومت اسلامی با رویکرد آینده‌پژوهی از دیگر عناوین برای ارسال مقالات این همایش است.

وی انسجام منطقی و محتوایی مقالات، تنظیم مقالات در ۲۰ صفحه و حداکثر ۳۰ صفحه را از جمله شاخصه برای پذیرش عنوان کرد و گفت: علاقه‌مندان می‌توانند مقالات خود را به نشانی hamayesh.ik.ac.ir ارسال کنند.

وی از دعوت از شخصیت‌های علمی حوزه و دانشگاه و رایزنی برای دعوت و یا دریافت پیام از مراجع در روز همایش خبر داد و گفت: خروجی همایش با تغییراتی نسبت به دوره قبل از قالب کتاب و مجموعه مقالات چاپ خواهد شد و ارایه مقالات هم به صورت موضوعی چاپ خواهد شد.

وی تاکید کرد: نهادهایی مانند رادیو معارف، جامعه المصطفی(ص)، حوزه علمیه قم، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و مجمع عالی حکمت اسلامی در برپایی این همایش همکاری دارند.


برچسب‌ها: ،
آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید