ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ | ۱۰:۴۲ ق.ظ
آیا دیوان میتواند علیه اسراییل حکم صادر کند؟
عضویت فلسطین در آی سی سی
ضمن این که پیشتر، در اولین روز سال نو مسیحی رجیسترار هلندی دیوان کیفری بین المللی ، اعلامیه پذیرش صلاحیت موردی دیوان توسط دولت فلسطین را دریافت نمود. این اعلامیه که به امضاء محمود عباس در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴ رسیده مستند به بند ۳ ماده ۱۲ اساسنامه رم تهیه گردیده و صلاحیت دیوان را برای رسیدگی به جرائم سه گانه که در سرزمین های اشغالی فلسطین و قدس شرقی و از ۱۳ ژوئن ۲۰۱۴ به بعد اتفاق افتاده را به رسمیت شناخته است.

به گزارش کافه حقوق، بنابر اخبار تارنمای دیوان بین المللی کیفری، دولت فلسطین به عنوان صد و بیست و سومین دولت عضو دیوان به عضویت این نهاد درآمد. برای مطالعه خبر به اینجا نگاه کنید. نکته جالب این که نام دولت فلسطین در شمار اعضای دیوان با عنوان State of Palestine درج شده است. به اینجا نگاه کنید.

ضمن این که پیشتر، در اولین روز سال نو مسیحی رجیسترار هلندی دیوان کیفری بین المللی ، اعلامیه پذیرش صلاحیت موردی دیوان توسط دولت فلسطین را دریافت نمود. این اعلامیه که به امضاء محمود عباس در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴ رسیده  مستند به بند ۳ ماده ۱۲ اساسنامه رم تهیه گردیده و صلاحیت دیوان را برای رسیدگی به جرائم سه گانه که در سرزمین های اشغالی فلسطین و قدس شرقی و از ۱۳ ژوئن ۲۰۱۴ به بعد اتفاق افتاده را به رسمیت شناخته است.

international_court.jpe.jpeg

در این اعلامیه پذیرش چناچه اساسنامه رم نیز مقرر داشته بر همکاری بین دولت فلسطین و دیوان تاکید شده است. همچنین محمود عباس در این اعلامیه یادآور شده که این اعلامیه تعارضی با دیگر اعلامیه های آتی که امکان دارد فلسطین تصمیم به تقدیم آن بنماید، نخواهد داشت.

بنا بر رویه موجود رحیسترار اعلامیه دریافتی دولت فلسطین را برای بررسی و اینکه امکان افتتاح پرونده تخقیقات مقدماتی وجود دارد به دفتر دادستانی دیوان ارسال می نماید. دادستان بنا بر اساسنامه رم باید به اقناع برسد که معیارهای اساسنامه رم برای افتتاح پرونده تحقیق برآورده شده و سپس اقدام به درخواست مجوز ازقضات دیوان خواهد نمود.

خاطرنشان می سازد این اقدام دولت فلسطین مکمل امضاء اسسانامه رم توسط محمود عباس است. روندی که هم اینک و با تقدیم اسناد تصویب به دبیرکل ملل متحد در روز دوم ژانویه در جریان است. غرض دولت فلسطین این است که با توجه به اثر آتی الحاق آن دولت به دیوان، با بهره برداری از مکانیسم پیش بینی شده در بند ۳ ماده ۱۲ بتواند جنایات اتفاق افتاده در سرزمین های اشغالی و بالاخص در عزه و در عملیات موصوف به «عملیات لبه دفاعی»، را در صلاحیت دیوان قرار دهد.

در همین راستا، در هفتم ژانویه (دیروز) منشی دیوان طی نامه‌ای به مقامات فلسطینی اعلام نمود که اعلامیه صلاحیتی دولت فلسطین را ذیل بند سوم ماده ۱۲ پذیرفته است و برای انجام سایر مراحل به دادستانی ارجاع داده است. برای مشاهده متن نامه مزبور به اینجا نگاه کنید.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید