ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۳:۱۵ ب.ظ
گفتگوی کافه حقوق با نماینده جهاد اسلامی در تهران:
مانع تسلیح کرانه باختری، تشکیلات خودگردان و سرویس‌های اطلاعاتی است / نوبت به عربستان هم می‌رسد
در این گفتگو، تفاوت کمی و کیفی مواجهه مقاومت با دشمن، رفتار دولت های عربی و مورد تهدید بودن دولت سعودی و هم چنین امکان تسلیح کرانه باختری مورد پرسش قرار گرفت

کافه حقوق؛ محمد میثم نداف پور – در حاشیه نشست بررسی نشست بررسی حقوقی جنایت علیه بشریت در غزه در گفتگویی با آقای ناصر ابوشریف، نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران بودیم. در این گفتگو، تفاوت کمی و کیفی مواجهه مقاومت با دشمن، رفتار دولت های عربی و مورد تهدید بودن دولت سعودی و هم چنین امکان تسلیح کرانه باختری مورد پرسش قرار گرفت که مشروح مصاحبه به شرح زیر است:

کافه حقوق: توجیه اسراییلی ها برای حمله به کودکان و زنان و مردم غزه چیست؟

طبعا اسراییل همیشه توجیهات آماده دارد. آن ها چشم کودکان ما را خمپاره و موشک و گلوله میبینند. اسراییل خوب میدانست که کجاها را باید هدف قرار میداد. با این هدف میخواستند به فلسطین فشار بیاورند. از طرفی هم فکر و اعتقاد مردم فلسطین را هدف قرار دادند تا مقاومت دست به اقدام نزند. البته، این یک شمشیر دو لبه شد. الحمدلله دیدید که این جنایات اسراییلی ها، ددمنشی و حرکت دنیا را به نفع فلسطین در پی داشت. بی شک، تاثیر منفی بر چهره افکار عمومی و دنیا برای اسراییل در پی خواهد داشت. چنان چه هیات های غربی برای بازدید به غزه بیایند، بی شک چهره رژیم صهیونیستی نزد غربی ها بیشتر کریه خواهد شد. اگر چنان چه قرار باشد که در دادگاه های جهانی موضوع این جنگ مطرح شود، بی شک مدارک زیادی برای مجرمیت اسراییل وجود خواهد داشت. تا به حال ۴۰۰۰ شهید و مجروح برای فلسطینیان وجود دارد. این به خودی خود بی سابقه بوده است.

IMG_7785

کافه حقوق: بدون شک بهترین پاسخ به رژیم صهیونیستی، مقاومت است. اما در این جنگ، مقاومت چه تغییری نسبت به انتفاضه های قبلی و جنگ ۲۲ روزه داشته است؟

خوشبختانه و الحمدلله مقاومت از سال ۲۰۰۸ تا به حال هم از جنبه کمی و هم کیفی پیشرفت بسیار خوبی داشته است. تعداد موشک های شلیک شده نسبت به جنگ قبل بسیار بیشتر شده است. هم چنین موشک ها، دارای دامنه جغرافیایی بیشتری در مناطق اشغالی بوده است. شیوه ای هم که مقاومت در پیش گرفت، باز هم بسیار متفاوت بود. نیروهای مقاومت توانستند نیروهای اسراییلی را غافلگیر کنند و از طریق تونل ها، از پشت به نیروهای اسراییلی حمله کنند که این عملیات بسیار حرفه ای انجام شد.

از نظر ما تعداد کشته های اسراییلی بیش از ۱۵۰ نفر است. رژیم صهیونیستی تا به حال گفته که ۶۴ کشته شدند. اعتراف خود صهیونیست ها بیش از ۴۰۰ مجروح است که همگی ارتشی هستند. بی شک، تعداد مجروحان و کشته های دشمن، دو برابر یا حتی بیشتر است. روزنامه هاآرتز در روز بیست و هفتم جنگ، شمار تلفات دشمن رو بیش از ۱۳۳۶ نفر معرفی کرد. البته رقم قابل توجهی است و ممکن است بیش از این هم باشد. این را هم بدانید که البته سربازان مزدور دشمن در خط، بیش از ۵۰۰۰ نفر بودند. البته آن ها اعلام نمیکنند و سعی میکنند پنهان کنند.

این بار رژیم صهیونیستی با مقاومت آموزش دیده مواجه شد. زیان های اقتصادی اسراییل به صورت مستقیم و غیر مستقیم بیش از ۴ میلیارد دلار است. فصل توریسم کاملا از بین رفت. شهرهای مهم این شهر هم در طول این روزها، درگیر جنگ بودند و کامل تعطیل شدند. علاوه بر آن هم باید هزینه های تسلیحاتی جنگ را هم اضافه کرد. اسراییل در طول این جنگ، بیش از ۵۶ هزار راکت و موشک و خمپاره و ادوات جنگی به غزه پرتاب کرده است. همین تسلیحات بیش از ۲٫۵ میلیارد دلار بوده است.

کافه حقوق: نظر شما در مورد صحبت اخیر مقام معظم رهبری در مورد تسلیح کرانه باختری چیست؟

همه چیز ممکن است. چرا که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ سلاح های سبکی در کرانه باختری موجود بود که بیش از هزار کشته برای رژیم صهیونیستی داشت. البته موانعی هست که این موانع بیشتر از سوی تشکیلات خودگردان و سرویس های اطلاعاتی است. فکر میکنم اگر بتوانیم موضع تشکیلات خودگردان رو تغییر بدهیم، میتوانیم به چنین هدفی دست پیدا کنیم.

کافه حقوق: چه قدر محتمل میدونید؟ و این که فتح تغییر رفتار بدهد؟

این که فتح به مقاومت بپیوندد، غیر ممکن است. مساله عمده تشکیلات خودگردان است که به این موضوع بپیوندد. میدونید که هزاران نیروی امنیتی توسط سیا و سرویس های اطلاعاتی کشورهای عربی آموزش دیدند و خب این موضوع خودش دردسر ساز است.

 

aboo-sharif

کافه حقوق: حرف شما خطاب به کشورهای عربی دیگر چیست؟

متاسفانه این جنگ با جنگ قبلی تفاوت دیگری دارد. ما در جنگ های قبلی شاهد سکوت کشورهای عربی دیگر بودیم. اما الآن حتی فراتر از تبانی، ما شاهد مشارکت با رژیم صهیونیستی در این مناطق هستیم. آن چه که مقاومت انجام داد، اسطوره ای بود. امیدواریم این دلاورمردی های مقاومت بتواند وجدان های خفته امت عربی-اسلامی را بیدار کند. چرا که این جنگ، جنگ فقط فلسطینی ها نیست. جنگ امت اسلامی است. امروزه هم در دنیای اسلام، مشکلاتی وجود دارد. جنگ های فرقه ای در دنیای اسلام وجود دارد. عراق و سوریه درگیر جنگ های فرقه ای هستند. البته بدانید که نوبت به خود دولت سعودی هم خواهد رسید. اما جهت ما باید به سمت دشمن صهیونیستی و قضیه فلسطین باشد. راه حل هم این که باید با هم آشتی کنیم و همسو حرکت کنیم.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید