ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۴ ب.ظ
اولین مصوبه مجلس شورای اسلامی در مورد فلسطین
قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین
این قانون اولین قانون مجلس برای حمایت از مردم فلسطین است. ماده ۱ این قانون که در سال ۸۴ اصلاح شده است در انتهای این بخش آمده است. ماده ۱ – سرزمین فلسطین به ملت فلسطین تعلق داشته و دارد و رژیم شغالگر قدس و حکومت غاصب صهیونیستها که با ظلم و غصب و قتل […]

این قانون اولین قانون مجلس برای حمایت از مردم فلسطین است. ماده ۱ این قانون که در سال ۸۴ اصلاح شده است در انتهای این بخش آمده است.

ماده ۱ – سرزمین فلسطین به ملت فلسطین تعلق داشته و دارد و رژیم شغالگر قدس و حکومت غاصب صهیونیستها که با ظلم و غصب و قتل عام و جنایت بر این سرزمین و بیت المقدس مسلط گردیده اند، غاصب و ظالم و محکوم اند و بر همه ملت ها و انسان های حق طلب جهان خصوصا مسلمانان و بالاخص مردم و حکومت جمهوری اسلامی ایران لازم است از مردم ستمدیده و آواره و مبارز فلسطین تا رسیدن به حقوق حقه خویش به هر نحو ممکن حمایت و دفاع نمایند.
هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی موظف است از طرق مختلف این حمایت را تعمیق و گسترش بخشد و در اسرع وقت کنفرانسی از نمایندگان کشورهای اسلامی و صاحب نظران در این راستا تشکیل دهد. (این ماده در سال ۸۴ اصلاح شده است.)
ماده ۲ – دولت جمهوری اسلامی ایران می تواند صندوق کمکهای انسانی را جهت حمایت از مردم فلسطین تشکیل دهد و کمکهای مسلمانان و افراد آزادیخواه هان را جمع آوری و در جهت حمایت و تقویت آوارگان فلسطینی و مردم مظلوم و بارز سرزمین فلسطین انتفاضه صرف نماید.
ماده ۳ – بنیاد شهید انقلاب اسلامی و بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب سلامی با اذن ولی امر مسلمین و هلال احمر جمهوری اسلامی ایران موظف اند از خانواده های شهدا، جانبازان، اسرا و مفقودین سرزمین های اشغالی و سایر شهدایی که از بقیه نقاط جهان در راه آزادی فلسطین به شهادت می رسند در حد توان حمایت معنوی و مادی نمایند.
ماده ۴ – وزارتخانه های فرهنگ و آموزش عالی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظفند هرساله جهت تحصیل تعدادی از داوطلبان فلسطینی در دانشگاههای کشور سهمیه ای را منظور نمایند.
ماده ۵ – به منظور اجرا و پیگیری و هماهنگی های لازم کمیته ای مرکب از نمایندگان تام الاختیار وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد شهید، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت اطلاعات، بنیاد جانبازان، هلال احمر و دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجلس زیر نظر رئیس جمهور یا نماینده ایشان تشکیل و هر شش ماه اقدامات انجام شده را به مجلس شورای اسلامی گزارش نماید.
ماده ۶ – وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظفند حمایت تبلیغاتی از انقلاب اسلامی فلسطین را در اولویت فعالیتهای برون مرزی خود قرار دهند.
ماده ۷ – با توجه به سوابق تاریخی، مجلس شورای اسلامی و دولت جمهوری سلامی ایران بیت المقدس را به عنوان موطن و مرکز دولت اسلامی در تبعید فلسطین به رسمیت می شناسد و از تمام کشورهای اسلامی تقاضا دارد این شهر را به عنوان مرکز دولت اسلامی در تبعید فلسطین به رسمیت بشناسند.
ماده ۸ – هر نوع برقراری رابطه اقتصادی و تجاری و فرهنگی با کمپانی ها موسسات و شرکت های وابسته به صهیونیست ها در سطح جهان ممنوع می باشد.
تبصره – وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران موظف است ظرف مدت یک سال در حد امکان لیست کامل شرکت ها و موسسات و کمپانی های صهیونیست را در سطح جهان شناسایی و به مجلس شورای اسلامی و هیات دولت ارائه نماید.

قانون فوق مشتمل بر هشت ماده و یک تبصره در جلسه علنی روز چهارشنبه نوزدهم اردیبهشت ماه یک هزار و سیصد و شصت و نه مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۹/۲/۱۳۶۹ به تایید شورای نگهبان رسیده است .
رئیس مجلس شورای اسلامی – مهدی کروبی

—————————–

متن اصلاحی ماده ۱ این قانون به شرح زیر است:

ماده واحده – ماده (۱) قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین مصوب ۱۳۶۹/۲/۱۹ به شرح زیر اصلاح میگردد:
ماده ۱ – سرزمین فلسطین به ملت فلسطین تعلق داشته و دارد و رژیم اشغالگر قدس و حکومت غاصب صهیونیستها که با ظلم و غصب و قتل عام و جنایت بر این سرزمین و بیت‌المقدس مسلط گردیده‌اند غاصب و ظالم و محکومند و بر همه ملت ها و انسان های حق‌طلب جهان خصوصا مسلمانان و بالاخص مردم و حکومت جمهوری اسلامی ایران لازم است از مردم ستمدیده و آواره و مبارز فلسطین تا رسیدن به حقوق حقه خویش به هر نحو ممکن حمایت و دفاع نمایند.
هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی موظف است از طرق مختلف این حمایت را تعمیق و گسترش بخشد و در فرصتهای مقتضی کنفرانسی از نمایندگان کشورهای اسلامی و صاحب نظران در
این راستا تشکیل دهد.
دبیرخانه دائمی کنفرانسهای بین‌المللی فلسطین به منظور برگزاری این کنفرانس ها و پیگیری مصوبات مجلس شورای اسلامی درباره فلسطین تشکیل میشود.
اعضاء دبیرخانه پنج نفر متشکل از یک نفر به انتخاب رئیس مجلس شورای اسلامی (به عنوان دبیر) و دو نفر نمایندگان منتخب مجلس شورای اسلامی موضوع ماده (۵) این قانون برای کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین و دو نفر از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس میباشد. کلیه امور دبیرخانه با نظر اعضاء انجام پذیرفته و مصوبات آن با رأی اکثریت اعضاء لازم‌الاجراء است.
هزینه دبیرخانه دائمی از محل اعتبار قانون مصوب قبلی تأمین میگردد.
دستورالعمل اجرایی این قانون توسط دبیرخانه تهیه و به تصویب رئیس مجلس شورای اسلامی میرسد.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ بیست و نهم خرداد ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و چهار مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۳۸۴/۴/۸ به تأیید شورای نگهبان رسید.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید