ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۲:۵۶ ب.ظ
بررسی حقوقی چهار مصوبه قانونی
همه چیز در مورد حمایت های قانونی ایران از مساله فلسطین
محمد میثم نداف پور
یکی از نمونه های بارز نظام مردم سالاری دینی ایران، مساله توجه به مساله فلسطین در نظام حقوقی است. تا به امروز چهار مصوبه مشتمل بر سه قانون مستقل و یک اصلاحیه در حمایت از مردم فلسطین به تصویب مجلس رسیده است.

کافه حقوق – محمد میثم نداف پور – نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران یک نمونه تازه در نظام های حقوقی دنیا محسوب میشود. یکی از مولفه های اصلی آن، توجه فرا کشوری است. یکی از نمونه های بارز نظام مردم سالاری دینی ایران، مساله توجه به مساله فلسطین در نظام حقوقی است. تا به امروز چهار مصوبه مشتمل بر سه قانون مستقل و یک اصلاحیه در حمایت از مردم فلسطین به تصویب مجلس رسیده است.

imagesa

انواع مصوبات

قانون اول همزمان با اجلاس حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین بود. قانونی که مشتمل بر ۸ ماده و یک تبصره در جلسه علنی روز ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۶۹ مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است .

مصوبه دوم، ماده واحده اسلامی در مورد تحریم اسراییل بود. این قانون که پس از تشکیل و مصوبه پنجمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در سال ۱۹۸۷ مطرح شده بود، مشتمل بر ماده واحده و قانون واحده اسلامی شامل ۱۱ ماده در جلسه روز ۲۹ شهریور ماه ۱۳۷۱ مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

مصوبه سوم اصلاح ماده ۱ قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین مصوب سال ۱۳۶۹ بود که به صورت ماده واحده در خرداد ماه ۱۳۸۴ به تصویب مجلس رسید.

مصوبه چهارم، با عنوان قانون «الزام دولت به حمایت همه جانبه از مردم فلسطین بود که همزمان با جنگ ۲۲ روزه غزه، مشتمل بر ۶ ماده در جلسه علنی ۱۱ دی ماه ۱۳۸۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

سیاست های اعلامی

در مقدمه و مواد ابتدایی قوانین مذکور، اعلام موضع دولت ایران در مورد مساله فلسطین وجود دارد. در مورد این سیاست های کلی که به تصویب مجلس رسیده است، طبیعی است که جزو تکالیف دولت در اعلام مواضع سیاسی خود با دنیا مطرح میشود و تخطی از آن، خود یک بی قانونی است. برخی آثار حقوقی این سیاست ها به شرح زیر عنوان میگردد:

– تعلق کامل سرزمین فلسطین به ملت فلسطین

– اشغالگر بودن رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی

– تکلیف مسلمانان جهان برای حمایت از فلسطین و پیشگامی دولت ایران برای ایجاد وحدت در حمایت

– بیت المقدس به عنوان پایتخت کشور فلسطین

مسجد الاقصی

انواع حمایت ها

حمایت اقتصادی (بایکوت): بایکوت کالاهای صهیونیستی مهم ترین حمایت موجود در قوانین است. به این معنا که ۱۳ ماده از مجموع ۲۵ ماده (بیش از نصف مواد) مربوط به بایکوت کالاهای صهیونیستی است. ۱۱ ماده قانون مصوب سال ۱۳۷۱ به طور کامل مربوط به همین موضوع است که تمام ابعاد بایکوت کالاهای صهیونیستی در آن پیش بینی شده است. همین طور ماده ۸ قانون مصوب سال ۱۳۶۹ و ماده ۵ قانون مصوب سال ۱۳۸۷ در این مورد مقرر شده است.

این حمایت که به صورت کاملا ناقص در دولت های پس از جنگ اجرا شده است، به صورت مطلق، روابط تجاری و حتی فرهنگی را با کمپانی های وابسته به صهیونیست ها ممنوع اعلام میکند. در مصوبه سال ۱۳۷۱ علاوه بر تفصیل انواع ممکن ورود کالاهای صهیونیستی به کشور و تعیین تکالیفی برای وزارت خارجه، وزارت بازرگانی و مجلس، سیاست های تنبیهی و تشویقی پیش بینی کرده است. یک نمونه تشویقی آن، تعلق ۲۰ درصد از ارزش کالاهای صهیونیستی به یابنده کالای صهیونیستی در کشور است. با توجه به انواع مختلف احکام و آثار مربوط به بایکوت کالاهای صهیونیستی در کشور، بررسی آن، یادداشتی مستقل را میطلبد.

حمایت دیپلماتیک و حقوقی: این نوع حمایت در مصوبه سال ۱۳۷۱ بر اساس کنفرانس سران کشورهای اسلامی بود و به تعبیری زایده یک حمایت دیپلماتیک بود. اما این نوع حمایت به طور صریح در قانون الزام دولت به حمایت همه جانبه از مردم فلسطین در سال ۱۳۸۷ پیش بینی شد. ماده ۲ این قانون، وزارت خارجه را مکلف به اتخاذ دیپلماسی فعال و بهره گیری از سازمان های بین المللی برای توقف جنایت و احقاق حقوق فلسطینیان میکند. هم چنین در ماده ۳ این قانون، دولت را موظف به پیگیری ابعاد حقوقی جنگ علیه فلسطین و غزه در دادگاه های داخلی و بین المللی از جمله ICC میکند.

ظرفیت سازی حمایت های مردمی: ماده ۱ مصوبه سال ۱۳۸۷، دولت را موظف به ارسال کمک های بشردوستانه به نیازمندان فلسطینی در خاک این کشور میکند. از طرفی در ماده ۲ قانون سال ۱۳۶۹، دولت را موظف به تعبیه صندوق هایی برای جذب حمایت های مالی مردم ایران و جهان میکند تا مصارف آن برای انتفاضه فلسطین شود. این مقرره، در واقع یک ایده بینظیر است . به طوری که دولت باید غیر از ایران، امکان جذب مالی را از مردم سرزمین های دیگر فراهم کند.

حمایت از خانواده های آسیب دیدگان: ماده ۳ مصوبه سال ۱۳۶۹، بنیاد شهید و مستضعفین را مامور میکند تا خانواده های شهدا، جانبازان، اسرا و مفقودین سرزمینهای اشغالی و سایر شهدایی که از بقیه نقاط جهان در راه آزادی فلسطین به شهادت می رسند، در حد وان حمایت معنوی و مادی نمایند. این موضوع در واقع پا را فراتر از فلسطین اشغالی میگذارد. به عنوان مثال قربانیان افشای حقایقی در مورد عدم وجود هلوکاست یا تحریف آن مشمول چنین قاعده ای میشود و با اذن ولی فقیه، میتواند این کار صورت پذیرد.

حمایت آموزشی: ماده ۴ قانون مصوب سال ۱۳۶۹، وزرای علوم و بهداشت را مکلف میکند که هر ساله سهمیه ای را برای تحصیل تعدادی فلسطینی در دانشگاه های ایران فراهم کند.

حمایت رسانه ای: ماده ۴ قانون الزام دولت مصوب سال ۸۷ و ماده ۶ قانون مصوب سال ۶۹، سازمان صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مکلف به حمایت های تبلیاتی و رسانه ای از فلسطینی ها میکند. رسانه های برون مرزی ایران تا حد خوبی این وظیفه را در سال های اخیر پیش بردند. در قانون سال ۸۷، هم چنین ارتباط گیری و شبکه سازی با رسانه های مستقل جهان را به این حمایت ها اضافه میکند.

تشکیلات:

دو گونه از تشکیلات غیر از وزارتخانه های دولت و کمیسیون های مجلس، به واسطه قوانین مصوب مذکور تشکیل میگردند که به بررسی آن ها میپردازیم:

دبیرخانه دایمی کنفرانس های بین المللی فلسطین با دو هدف پیگیری مصوبات مجلس درباره فلسطین و هم چنین برگزاری کنفرانس ها بر اساس اصلاحیه ماده ۱ قانون حمایت از انقلاب اسلامی فلسطین مصوب سال ۱۳۸۴ تشکیل میگردد.

اعضاء دبیرخانه پنج نفر متشکل از یک نفر به انتخاب رئیس مجلس شورای اسلامی (به عنوان دبیر) و دو نفر نمایندگان منتخب مجلس شورای اسلامی موضوع ماده (۵)این قانون برای کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین و دو نفر از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس میباشد.

کلیه امور دبیرخانه با نظر اعضاء انجام پذیرفته و مصوبات آن با رأی اکثریت اعضاء لازم‌الاجراء است.

کمیته اجرا و پیگیری با حضور نمایندگان تام الاختیار وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد شهید، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت اطلاعات، بنیاد جانبازان، هلال احمر و دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجلس زیر نظر رئیس جمهور یا نماینده ایشان تشکیل و هر شش ماه اقدامات انجام شده را به مجلس شورای اسلامی گزارش نماید.

این نوع مصوبات در مرحله قانون یک امر منحصر به فرد در نظام های حقوقی کشورهای دنیاست که امیدواریم با اجرای کامل آن خصوصا در بایکوت کالاهای صهیونیستی که کشورهای دیگر در این موضوع از ما پیش هستند، نمونه یک بسته حمایتی و حقوقی را از آزادی خواهان جهان به محافل حقوقی دنیا عرضه نماییم.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید