ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳ | ۰۹:۵۸ ق.ظ
آمار و شیوه‌های اعدام در ایالات متحده
بررسی اعدام در ایالات متحده آمریکا
علی ابراهیم نیا
علی‌رغم این موضوع، بحث‌ها در مورد اجرای همین قوانین نیز بارها مطرح شده است. به عنوان مثال در دو ماه متوالی (تیر و مرداد ۹۱) در ایالت تگزاس، افرادی اعدام شدند که ضریب هوشی آنها بسیار پایین بود و عقب‌مانده ذهنی بودند!

کافه حقوق؛ علی ابراهیم‌نیا- آمریکا در میان کشورهایی قرار دارد که اعدام را به عنوان یکی از مهمترین مجازات‌های خود در کنار مجازات  حبس ابد قرار می‌دهد.  البته اعدام در همه ایالات‌های آمریکا اجرا نمی‌شود و نوع و قانون آن در هر کدام متفاوت  است. نظرات در مورد لزوم بودن یا نبودن اعدام در قوانین ایالات متحده متفاوت است. به هر حال برخی بر این باورند که وجود اعدام به عنوان راهی موثر برای تنبیه مجرمین و در عین  حال ترساندن دیگر مجرمین از ارتکاب جرایم مشابه، الزامی است. همین امر موجب شده است که این مجازات همچنان در بسیاری از ایالات آمریکا پابرجا باشد.

death_penalty

در ایالات متحده آمریکا، اعدام به یک شکل صورت نمی‌گیرد و انواع مختلفی دارد. تزریق مواد کشنده به عنوان اصلی‌ترین نوع اعدام در این کشور صورت می‌پذیرد که در بسیاری از موارد به عنوان جایگزینی برای روش‌های دیگر است. با این حال در میان ایالات مختلف روش‌هایی همچون صندلی برق، اتاق گاز، طناب دار و تیرباران برای کشتن مجرم اتخاذ می‌شود. برای مثال در هشت ایالت آلاباما، آرکانزاس، فلوریدا، کنتاکی، اوکلاهما، کارولینای جنوبی، تنسی و ویرجینیا، از صندلی برق دار استفاده می‌کنند. در ایالات آریزونا، میسوری و وایومینگ از اتاق گاز استفاده می‌شود. در دو ایالت اوکلاهما و یوتا از تیرباران نیز برای اعدام استفاده می‌کنند. ایالاتی نیز وجود دارند که همچون ایران از طناب دار برای اعدام بهره می‌گیرند، همچون ایالات دلاور، نیوهمپشایر و واشنگتن.

در بعضی از این ایالت‌ها چند روش مورد استفاده قرار می‌گیرد و مجرم می‌تواند بین هر کدام، یکی را انتخاب کند. برای مثال در سال ۲۰۱۳، در پرونده قاتلی به نام رابرت گلیسون جونیور، او صندلی برق را به جای تزریق سم انتخاب کرد. در سال ۲۰۱۰، در ایالت یوتا، متهمی به نام رونی لی از طریق تیرباران اعدام شد. طبق گزارش مجازات اعدام در آمریکا در سال ۲۰۱۳، بیشتر موارد اعدام در دو ایالت فلوریدا و تگزاس صورت گرفته است. به هر حال در عمده ایالاتی که اعدام را اجرا میکنند، اولویت با تزریق سم است.

با اینکه در سال‌های گذشته میزان صورت پذیرفتن اعدام در آمریکا کاهش یافته است، اما به نظر می‌رسد که اعدام در شاکله قانونی و تاریخی آمریکا نهادینه شده باشد، چراکه با تماش تلاش‌های صورت گرفته برای منحل کردن اعدام، همچنان این مجازات بر قوام خود باقی مانده است و تنها در بعضی از ایالت‌ها از تیرباران و یا اتاق گاز به تزریق سم روی آورده‌اند.

texasexecutions

در بیش از نیمی از ایالت‌های آمریکا، تزریق سم به عنوان روش اتخاذی برای اعدام انتخاب شده است. روش‌های دیگر بیشتر به عنوان گزینه‌های دوم و سوم مطرح می‌شوند.

علی‌رغم این موضوع، بحث‌ها در مورد اجرای همین قوانین نیز بارها مطرح شده است. به عنوان مثال در دو ماه متوالی (تیر و مرداد ۹۱) در ایالت تگزاس، افرادی اعدام شدند که ضریب هوشی آنها بسیار پایین بود و عقب‌مانده ذهنی بودند!

عملاً به نظر می‌آید که علی رغم تلاش گسترده برای اعتراض به اعدام‌های صورت پذیرفته در ایران، خود آمریکا به نحوی عمیق با این مجازات در کشور خود همراهی می‌کند، به طوری که عملاً در عمده ایالت‌های جنوبی آن اعدام به نحوی قابل توجه صورت می‌پذیرد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید