ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۰:۴۱ ق.ظ
در پی انتقادات یک جریان به شورای نگهبان:
سریال حمله به شورای نگهبان
عشرت شایق
طرح تخریب شورای محترم نگهبان از مدتی پیش آغاز شده است و از جمله یکی از رفتارهایی که گروه اصلاح طلبان آنهم از نوع اصلاح طلبان تندرو بعد از توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران با کشورهای۱+۵ در دستور کارخود قرار داده اند، انتقاد به شورای محترم نگهبان است.

کافه حقوق، عشرت شایق – با توجه به اینکه شورای نگهبان از جمله نهادهای مهم و اثرگذار در زمینه قانونگذاری ایران به شمار می رود، در تشریح و توضیح اهمیت این نهاد مهم و اثرگذار همین بس که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران اعضای آن را حافظ مصالح اسلام و مسلمین می داد و رهبر فرزانه انقلاب نیز در این خصوص می فرماید: نهاد شورای نگهبان همیشه مورد تایید اینجانب است و به هیچ وجه تضعیف نشده و نخواهد شد.

این نهاد باید همیشه باب بیداری و هوشیاری و در خدمت به اسلام و مسلمین کوشا باشد.در همین راستا با نگاهی گذرا و بازخوانی دیدگاهها و سخنرانی‌ها و پیام‌های مختلف امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری شاهد این مطلب خواهیم بود که ایشان بارها و بارها درخصوص جایگاه این نهاد تاثیرگذار با اشاره به فصل الخطاب بودن نظر شورای نگهبان بر لزوم پذیرش آن توسط همه گروه‌ها، احزاب و افراد تاکید ورزیده‌اند. در همین راستا در فرمایشات امام راحلدرباره شورای نگهبان به این مهم بر می خوریم که فرمودند: من به این آقایان هشدار می دهم که تضعیف و توهین به فقهای شورای نگهبان امری خطرناک برای کشور و اسلام است.

و در جایی دیگر نیز با خطاب قرار دادن اعضای شورای نگهبان می فرمایند که: شما توقع نداشته باشید که مورد اهانت واقع نشوید. همه می‌دانید تا کسی کاری انجام ندهد کسی به او توهین نمی‌کند. توهین برای کسانی است که می خواهند زنده باشند. هیچ کدام از ما نباید انتظار تعریف را داشته باشیم. باید به حکم خدا عمل کنیم و به این هم کاری نداشته باشیم که چه کسی از این کاری که برای خدا می کنیم خوشش می‌آید و یا چه کسی بدش می‌آید. من در تمام مواقعی که مقتضی بوده است، مجلس و شورای نگهبان را تایید کرده ام. ما باید دست در دست یکدیگر بگذاریم تا یک کشور اسلامی درست کنیم.

متاسفانه چیزی که این روزها همانند سالها قبل در آستانه انتخابات های مختلف ، شاهد آن هستیم اینکه دولت و مسوولان دولتی به جای پرداختن بموقع، دقیق، دلسوزانه و گسترده به مشکلات مردم و رفع احتیاجات مادی و معنوی آنها در تمامی زمینه ها به دنبال زیر سوال بردن برخی از مسوولان، نهادها و زیرساخت های قانونی کشور هستند تا با استفاده از این فرافکنی ها، سیاه نمایی ها، ایجاد تشکل ها و احزاب مختلف سیاسی و زیر سوال بردن مطلق گذشته تمامی کم کاری های خود را به دوش شخص یا اشخاص دیگر بیندازند.

پس از اظهارات شگفت انگیز آقای روحانی درباره شورای محترم نگهبان که در تضاد و تناقض آشکار با قانون اساسی و منویات حضرت امام خمینی قدس الشریف درباره شورای نگهبان است، شاهد واکنش های متعددی در این باب بودیم.

این اظهارات در تضعیف شورای نگهبان در حالی است که امام خمنیی بارها و بارها به اهمیت و نقش این شورا در جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده اند و هرگونه توهین به این نهاد مقدس را خلاف شرع و عرف می داند و می فرماید: من به این آقایان هشدار می دهم که تضعیف و توهین به فقهای شورای نگهبان امری خطرناک برای کشور و اسلام است. همیشه انحرافات به تدریج در یک رژیم واردمی شود و در آخر، رژیمی را ساقط می نماید.

شاید انتخابات پیش رو را می توان دلیل اصلی این اتهامات و حملات جناح اصلاح طلب وبرخی اعتدالون به شورای محترم نگهبان دانست. چرا که رد شدن از فیلترهای به حق شورای محترم نگهبان شاید به مذاق عده ای خوش نیاید. اما اظهارات اخیر آقای روحانی و گوشزد نمودن وظایف شورای نگهبان و نشانه رفتن نوک پیکان اتهامات به سمت شورای محترم نگهبان در روزهای اخیر آنهم با توجه به شرایط و مقتضیات زمانی کشور و از سوی یک مقام بالامرتبه دولتی نمی توان کار چندان معقول و منطقی به نظر آید.

حال این سوال پیش می آید که در جایی که شورای محترم نگهبان به عنوان یکی از سنگرهای محافظت از کیان این نظام به حساب می آید چرا و به چه دلیل مسئولان رده بالای دولتی ما باید با انواع اتهامات و توهین ها در جهت تخریب آن بر آیند؟

آقای روحانی اخیرا در اظهارات خود گفته است: شورای محترم نگهبان ناظر است نه مجری. مجری انتخابات دولت است. دولت مسئول برگزاری انتخابات است و دستگاهی هم پیش‌بینی شده که نظارت کند تا خلاف قانون صورت نگیرد. شورای نگهبان چشم است و چشم نمی‌تواند کار دست را بکند، نظارت و اجرا نباید مخلوط شوند.

همانگونه که همگان می دانند، بر اساس اصل ۹۹ قانون اساسی، شورای نگهبان وظیفه نظارت بر روند برگزاری انتخابات، انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری ، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرا عمومی و همه پرسی را بر عهده دارد و همچنین بر اساس اصل ۹۸ قانون اساسی، تفسیر قانون اساسی به عده شورای نگهبان است که با تصویب سه چهارم آنان انجام می شود و تمام مراحل اجرایی انتخابات از جمله تأیید و رد صلاحیت کاندیداها به شورای نگهبان واگذار شده است.

طرح تخریب شورای محترم نگهبان از مدتی پیش آغاز شده است و از جمله یکی از رفتارهایی که گروه اصلاح طلبان آنهم از نوع اصلاح طلبان تندرو بعد از توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران با کشورهای۱+۵ در دستور کارخود قرار داده اند، انتقاد به شورای محترم نگهبان است. جریان اصلاح طلب افراطی حتی دسته ای را که به خاطر مشکلات عدیده اخلاقی احراز صلاحیت نشده بودند را به کار می گیرند تا تیغ انتقادهای بی منطق خود را به شورای محترم نگهبان تیز کنند.

متاسفانه جریان سیاسی اصلاح طلب ماههاست که فضای انتقاد از شورای نگهبان را در رسانه ها به وجود آورده است و برای این شورا خط و نشان هم می کشد و انتخابات پیش رو را دستاویزی برای بیان هرگونه توهین و اتهام به شورای نگهبان بکار می گیرند.

لازم به ذکر است در این برهه زمانی و با توجه به انواع فعالیت های ضد ارزشی که توسط دشمنان این نظام در حال شکل گیری است همه به طور اکید به مصالح اسلام و مسلمین و جامعه اسلامیمان توجه کنیم و به قوانین ، هر چند مخالف نظر و سلیقه شخصی‌مان باشد احترام بگذاریم و به این جمهوری که مورد هجوم قدرت‌ها و ابرقدرت‌هاست وفادار باشیم.

البته جا دارد از زحماتی که دولت یازدهم در حوزه های مختلف از جمله مهار تورم و طرح سلامت و بهداشت عمومی انجام داده مراتب تشکر و قدردانی به عمل آید ولی از آنجایی که دشمن در پس تحریم و توافق به دنبال نفوذ در کشور است و در زمینه سیاست به دنبال ایجاد دودستگی، چند دستگی و سوء ظن در بین مردم کشورمان هستند، توهین به شورای محترم نگهبان نمی تواند کار چندان عقلانی، درست و منطقی باشد.

مسئولان کشور فکر نکنند امروز که توافق شده سیاست‌ها و رفتار کشورهای غربی و اروپایی در قبال جمهوری اسلامی ایران تغییر کرده است. آنها تمام هدفشان این است که با اقدامات ضد ارزشی خود و با توسل به انواع ابزار ها در این مسیر قدم بردارند.اما مدیریت کلان کشور یعنی قوه قضائیه، قوه مجریه و قوه مقننه باید به دنبال این باشند تا با اتحاد و همدلی بایکدیگر در جهت رفع این تهاجمات برآیند نه اینکه با ایجاد تفرقه و شکاف و توهین به یکدیگر آتش اختلافات را روشن نمایندو با علم، آگاهی، تخصص،‌مهارت، مدیریت در کار، سعه صدر، رعایت عدالت در جهت کاهش اختلافات پیش بروند نه اینکه خود با زدن اتهامات واهی و بی منطق عامل ایجاد شکاف و تفرقه بین ملت باشند.

بی شک اینگونه گویش‌ها که در آن تضعیف ارکان مؤثر انقلاب مثل شورای نگهبان را در پی دارد، خدشه به وحدت ملی و شعار سال یعنی همدلی و همزبانی دولت و ملت است و کسانی که از مسیر همین شورا فرصت ظهور در عرصه مدیریت کشور را پیدا نموده اند، باید گفتار و رفتاری منطقی تر و سنجیده‌تری در مواجهه با مشکلات نشان دهند و بدانند این سیاه نمایی ها و پرداختن به مسائل حاشیه ای نتیجه ای جز عقب ماندگی کشور ندارد و نخواهد داشت و قدم برداشتن در بیراهه ها، کج راهه ها و مسیرهای انحرافی به جای حل مشکلات مختلفی که این روزها شاهد آن هستیم و عدم توجه به مشکلات مختلف مردم راه به جایی نخواهد داشت.

با توجه به شرایط حساس کنونی کشور و در این برهه از زمان نیز انتظاری که از دولت و کشور می رود اینکه به جای قانون ستیزی و سیاه نمایی های گوناگون به قانون گرایی روی آورد و به قول هایی که به مردم داده پایبند باشد. پرهیز از شعار زدگی و گرایش به عمل گرایی از سوی دولتمردان می تواند راهکاری مناسب برای عملی شدن هر چه بیشتر و بهتر قوانین در جامعه باشد.

البته شورای محترم نگهبان با این توهین ها و اتهامات عدیده که به سمت و سویش روانه می شود، به هیچ وجه تضعیف نشده و نخواهد شد و امید است مجتهدان ، متفکران ، حقوق دانها و متعهدان به اسلام در این نهاد انقلابی مانند همیشه و با تمام قدرت به کار خود ادامه دهد و حمله کنندگان خصوصا دولتی ها نیز به سوگند خود پایبند باشند و به جای تضعیف یک نهاد مقدس قانونی برای رفع مشکلات معیشتی مردم عمل نمایند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید