ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۶ مهر ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۵ ب.ظ
گزارش نشست همایش دفاع مقدس از جبهه تا محکمه به همت کانون وکلای دادگستری مرکز
معاون حقوقی وزارت دفاع: وکلا به مانند رزمندگان دفاع مقدس، مدافعین عدالت و استقلال کشور هستند
ایشان با تاسف از وقفه در پیگیری پرونده استفاده صدام از سلاح های شیمیایی، نمونه ای از احقاق حق آمریکایی ها علیه ایران را در مسایلی که ابدا ایران در آن وقایع مانند انفجار سفارت آمریکا در بیروت نقش نداشته، نام بردند و وظیفه وکلا را احقاق حق ملت ایران از متجاوزان دانستند.

به گزارش کافه حقوق همزمان با سالگرد هفته دفاع مقدس، نشستی به همت کانون وکلای دادگستری مرکز در یاد و خاطرخ هشت سال دفاع مقدس با عنوان «دفاع مقدس؛ از جبهه تا محکمه» در محل سالن همایش کانون برگزار شد.

کانون1

در ابتدای نشست دکتر محمد نبی، نایب رییس کانون وکلای دادگستری مرکز و دبیر همایش ضمن خیر مقدم از مهمانان و اشاره به برگزاری یاد دفاع مقدس برای دومین سال پیاپی از سوی کانون وکلای دادگستری مرکز اشاره کرد که امروز یک سوم از وکلا در کانون های مختلف از جمعیت ایثارگران، جانبازان، آزادگان، خانواده شهدا و بسیجیان هستند که از آب و خاک این سرزمین دفاع کردند.

در ادامه این نشست، دکتر نجفی توانا، رییس کانون وکلای دادگستری مرکز ضمن عرض تسلیت به مناسبت فاجعه منا از دولت درخواست کرد که به دور از ملاحظات سیاسی از حقوق مردم احقاق حق کند. ریاست کانون وکلای دادگستری مرکز آمادگی خود را برای ارائه مشورت، رهنمون و انجام همکاری های لازم به دولت اعلام کرد.

کانون2

کانون8

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به وظیفه ملی و میهنی وکلا، دفاع از حق و عدالت را از امور ذاتی وکلا دانست و تبلور امروز آن را در دفاع از کشور و تجلیل از ایثارگران عنوان کرد. او با اشاره به حضور نمایندگان وکلای ایثارگر در این نشست، تجلیل از ایثارگران را یکی از برنامه های نظام مند و هدفمند کشورهای دیگر مانند ژاپن، آمریکا و فرانسه دانست که امروز وکلای دادگستری مرکز بر حسب وظیفه خود این تجلیل را برپا داشته است.

روی سخن دکتر نجفی توانا در بخش بعدی به وکلای ایثارگر بود. او اشاره کرد: «وظیفه سنگین وکلا دفاع از قداست کشور است و رفتار شما در سیستم قضایی و حرفه وکالت باید به گونه ای باشد که ظهور و تجلی شخصیت آرمانخواه و عدالتخواه را نشان دهد. انتظار همه از شما وکلا بیشتر است و باید در سیستم قضایی نشان دهید که این امانت را در حرفه وکالت نیز حفظ کردید. به واقع باید الگوی دیگر وکلا باشید.» در پایان با اشاره به وظیفه دوگانه وکلا بیان داشتند که وکلا هم در مورد دفاع از کشور و هم دفاع از عدالت وظیفه دارند.

مهمان ویژه مراسم، سردار طلایی نیک، معاون حقوقی و پارلمانی وزارت دفاع با اشاره به تجلی روشن رزمندگان و وکلا در ذفاع از حق با هدف یکسان، اما با ساز و کار متفاوت اشاره داشت که در طول ۸ سال دفاع مقدس، ملت ایران از حق حاکمیت و حق تعیین سرنوشت خود دفاع کرد. سردار طلایی با اشاره به وقوع ۶۳۶ حمله پیش ار آغاز جنگ که اولین آن تنها یک روز پس از انتخابات ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ رخ داد، ادعاهای رژیم بعث عراق در مورد جزایر سه گانه، خودمختاری اقوام مختلف از ایران را برشمرد.

کانون3

کانون9

معاون حقوقی وزارت دفاع، حفظ سرمایه جنگ را از وظایف امروز دانست که مهم ترین آن، نیرو و کار جهادی برای دفاع از ملت است. او وظایف وکلا و حقوقدانان را در این عصر، صیانت از حقوق مردم در داخل و خارج مرزها ارزیابی کرد و به ذکر چند مثال مرتبط با مساله دفاع مقدس پرداخت. او با اشاره به لو رفتن عملیات کربلای ۴ و شهادت شهدای غواص که هنوز بسیاری از آن ها شناسایی نشدند، اشاره داشت که تمام اسناد و مدارک مربوط به این دو اتفاق در دست معاونت حقوقی وزارت دفاع موجود است که همگی آن ها قطعی هستند. در این اسناد غیر از جنایت رژیم بعث عراق، نقش آژانس اطلاعاتی سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) در دستور به این جنایات مشخص است. ایشان وظیفه وکلا را در احقاق حقوق مردم ایران در پرونده های حقوقی این چنینی دانست.

ایشان با تاسف از وقفه در پیگیری پرونده استفاده صدام از سلاح های شیمیایی، نمونه ای از احقاق حق آمریکایی ها علیه ایران را در مسایلی که ابدا ایران در آن وقایع مانند انفجار سفارت آمریکا در بیروت نقش نداشته، نام برد و وظیفه وکلا را احقاق حق ملت ایران از متجاوزان دانست. در این نشست مهمانانی از دیگر نهادها و موسسات از جمله دکتر بهمن کشاورز، رییس کانون های وکلای کل نیز حضور داشتند.

در ضمن این مراسم، هنرمندان وکیل نیز به هنرنمایی پرداختند. آقای شهد جلدی از وکلای دادگستری به طراحی با ماژیک پرداخت و آقای رفعت خو در رثای شهیدان و دفاع مقدس اشعار گران بهای سروده شده را بیان کرد.

کانون4

کانون5

کانون10

در پایان این نشست از ۸ وکیل برگزیده جانباز، آزاده، رزمنده و خانواده شهدا تجلیل شد.

کانون6

کانون8


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید