ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ | ۰۹:۵۵ ق.ظ
مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر كرد
سندی از نظارت استصوابی شورای نگهبان در سال ۶۰
در سال های اخیر، نظارت استصوابی شورای نگهبان با هجمه‌های فراوانی از سوی مخالفان خارجی و منتقدان داخلی مواجه شده است. این گروه‌ها اغلب نقش نظارتی شورای نگهبان را در تایید یا رد صلاحیت‌ نامزدهای انتخاباتی مورد هجمه قرار می دهند. در این راستا مرکز اسناد انقلاب اسلامی سندی از نظارات استصوابی شورای نگهبان در سال ۱۳۶۰ را منتشر می‌کند.

کافه حقوق– در سال های اخیر، نظارت استصوابی شورای نگهبان با هجمه‌های فراوانی از سوی مخالفان خارجی و منتقدان داخلی مواجه شده است. این گروه‌ها اغلب نقش نظارتی شورای نگهبان را در تایید یا رد صلاحیت‌ نامزدهای انتخاباتی مورد هجمه قرار می دهند. در این راستا مرکز اسناد انقلاب اسلامی سندی از نظارات استصوابی شورای نگهبان در سال ۱۳۶۰ را منتشر می‌کند.

  نظارت استصوابی شورای نگهبان با هجمه‌های فراوانی از سوی مخالفان خارجی و منتقدان داخلی مواجه شده است. این گروه‌ها اغلب نقش نظارتی شورای نگهبان در تایید یا رد صلاحیت‌ نامزدهای انتخاباتی را مورد انتقاد قرار داده و عنوان کرده‌اند که نظارت استصوابی در دوران حیات امام خمینی (ره) وجود نداشته است و این حقی است که پس از رحلت امام (ره) در اختیار این نهاد گذاشته شده است. در داخل برخی جریانات و شخصیت‌های سیاسی و در خارج از کشور نیز رسانه‌هایی همچون بی‌بی‌سی، رادیو فرانسه، رادیو رژیم صهیونیستی و … این خط را دنبال می‌کنند. به عنوان مثال رادیو فرانسه با نادیده گرفتن شواهد تاریخی، طی گزارشی در ۵ مرداد ۷۷ سابقه نظارت استصوابی شورای نگهبان را به بعد از ارتحال امام خمینی(ره) نسبت داد.

  در همین راستا، بی‌بی‌سی فارسی به نظارت استطلاعی در دوران حیات امام (ره) اشاره کرده و در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۸ در این رابطه نوشت: «نظارت شورای نگهبان بر انتخابات تا هنگام درگذشت آیت الله خمینی “نظارت استطلاعی” بود.»

 این هجمه‌ها در حالی نظارت استصوابی شورای نگهبان را هدف قرار داده است که شواهد فراوان تاریخی گویای نظارت استصوابی این نهاد در دوران حیات بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی است. این شواهد تاریخی علاوه بر رد صلاحیت ۱۰۶ نفر در نخستین انتخابات ریاست جمهوری توسط موسوی خوئینی‌ها، نظارت استصوابی شورای نگهبان در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس اول، ابطال انتخابات آذربایجان شرقی در اولین دوره خبرگان رهبری و … را شامل می‌شود.

 علاوه بر شواهد تاریخی فراوان، مرکز اسناد انقلاب اسلامی متن کامل نامه آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی، دبیر وقت

 شورای‌نگهبان را که نشان دهنده نظارت استصوابی در سال ۱۳۶۰ است را منتشر می‌کند:

 تاریخ: ۲۸/ ۴/ ۱۳۶۰

 وزارت کشور

 در مورد صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی چون در ضمن آنها افرادی را مثل آقایان احسان طبری و

 نورالدین کیانوری که مشهور به داشتن عقاید مارکسیستی و ضد اسلامی می‌باشند اعلام کرده‌اند، لازم به تذکر است که این موضوع در جلسه رسمی شورای نگهبان مطرح و بدین شرح اعلام نظر شد: «آنچه از قانون اساسی مخصوصاً اصل ۶۷ در مورد سوگند به خداوند متعال و پاسداری از حریم اسلام و مفهوم اصل ۶۴ استفاده می‌شود، فقط کسانی صلاحیت نمایندگی مجلس شورای اسلامی را دارند که یا مسلمان و متعهد به مبانی اسلام و یا از اقلیتهای مذکور در اصل ۶۴ باشند. بنابراین دستور دهید اسامی این‌گونه افراد را از لیست نامزدها حذف و به اطلاع عموم برسانند.»

 دبیر شورای نگهبان‌

 لطف‌الله صافی‌ گلپایگانی


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید