ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴ | ۱۳:۳۸ ب.ظ
استاد هفته:
دکتر محمد آشوری
یکی از ارکان مهم فعالیت‌های علمی وی پرداختن به مسائل حقوقی زنان، کودکان و نوجوانان در پرتو مسائل اجتماعی آن‌هاست. منشأ این آثار، نگرشی است که در عین مکلف دانستن انسان‌ها، به حقوق آن‌ها نیز به‌عنوان یک اصل فراموش ناشدنی تکیه دارد. مشارکت فعال ایشان در راه‌اندازی دوره کارشناسی ارشد مجتمع آموزش عالی قم و دوره دکتری علوم جزایی و جرم‌شناسی دانشگاه تهران در راستای کمک به تحقق بخشیدن به این‌گونه آرمان‌ها بوده است.

کافه حقوق– دکتر محمد آشوری، چهره تأثیرگذار عرصه‌های حقوقی کشورمان در سال ١٣٢١ در قزوین پا به عرصه حیات نهاد از طرف نیاکانش در قزوین حوزه علمیه داشتند . ایشان هم در مراحل متوسطه همزمان با تحصیل رشته ریاضی مشغول فراگیری ادبیات عرب ، فقه و اصول شد و در همین دوران در حوزه به طلاب هندسه درس می‌داد در آستانه کنکور ورود به دانشگاه علی‌رغم اصرار اساتیدش برای تحصیل در زیرمجموعه‌های پزشکی و فنی ، استاد دو رشته ادبیات فرانسه و حقوق را برگزید و در هر دو آزمون شرکت کرد و در هر دو رشته در دانشگاه تهران پذیرفته شد و به بنا به علاقه شخصی در ۱۳۴۰ وارد رشته حقوق دانشگاه تهران شد

دکتر محمد آشوری

او در سال‌های تحصیل در دانشکده توانست رتبه اول علمی را به خود اختصاص دهد و در سال ١٣۴٣ دوره کارشناسی حقوق را به پایان رسانید.

در دوران لیسانس محضر اساتید نامی دانشگاه تهران شاگردی کرد ، خصوصاً مرحوم آیت‌الله سنگلجی که استاد خاطرات شاگردی زیبایی از وی به یاد دارد و هرگاه که یادش می‌کند گویی دیری نیست که بر بالین خاک آرمیده .سپس برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری، در فروردین ١٣۴۴ به فرانسه اعزام شد و رشته تحصیلی علوم جنایی را برگزید. این مقطع را با رساله‌ای با موضوع «بازداشت موقت، مطالعه‌ای تطبیقی» به راهنمایی پروفسور لواسور در دانشکده حقوق پاریس به پایان برد و در همین فاصله به اخذ دیپلم حقوق تطبیقی از دانشگاه استراسبورگ نائل شد. در سال ١٣۵٠ شمسی به تهران بازگشت. بلافاصله، تدریس در دانشگاه تهران را با درس «آیین دادرسی کیفری» آغاز نمود. درس‌هایی از قبیل «جرم‌شناسی»، «آیین دادرسی کیفری تطبیقی»، «جامعه‌شناسی کیفری»، «دادرسی اطفال بزهکار»، «دادرسی منصفانه و مدیریت قضائی» و «تاریخ تحولات حقوق کیفری» ازجمله درس‌های مهمی است که وی در مقاطع مختلف، ازجمله در مقطع تحصیلات تکمیلی، تدریس کرده است. رشته تمام این دروس و نیز پژوهش‌های این استاد گران‌مایه در اندیشه‌ای استوار می‌شود که به تأثیر عوامل مختلف بر ارتکاب جرم توجه دارد و برای همین منظور، نظام‌های حقوقی جهان را در ادوار مختلف تاریخی موردبررسی قرار می‌دهد.

دکتر آشوری که بر رابطه‌ میان آموزش‌های حقوقی و رفتار بر اساس اصول حقوقی در جامعه تأکید دارد، تاکنون ده‌ها اثر در قالب کتاب‌های تألیف و ترجمه‌شده، طرح پژوهشی و مقالات داخلی و خارجی به جامعه علمی کشورمان و دیگر کشورها ارائه کرده است.

ازجمله این آثار می‌توان از مجموعه‌ دوجلدی «آئین دادرسی کیفری» نام برد که در سازمان سمت به چاپ رسیده و در سال ٨٠ نیز به‌عنوان کتاب برگزیده‌ دانشگاهی انتخاب‌شده است. کتاب‌هایی از قبیل «نظام‌های بزرگ حقوق معاصر»، «دفاع اجتماعی»، «اصول محاکمات جزایی سوریه»، «عدالت کیفری» و «جایگزین‌های زندان یا مجازات‌های بینابین»، «حقوق بشر و مفاهیم مساوات، عدالت و انصاف» نیز مواردی از اهتمام ایشان به پژوهش‌های حقوقی است.

علاوه بر این موارد، وی تاکنون تعدادی طرح پژوهشی را در دانشگاه تهران عهده‌دار بوده ا‌ست که برخی از آن‌ها مانند «مهاجرت و جرم در حوزه قضائی کرج» و «جایگزین‌های زندان …» به‌عنوان طرح‌های برگزیده دانشگاهی شناخته‌شده‌اند. همچنین بیش از ٢٠ مقاله تألیف شده و تعدادی مقاله ترجمه‌شده در نشریات داخلی و دو مقاله تألیفی برای نشریات علمی خارج از کشور را در کارنامه علمی خود دارد. تاکنون بیش از ٣٠٠ پژوهش کارشناسی ارشد و ١٠ پژوهش دکتری به راهنمایی و مشاوره ایشان انجام‌شده است. در ضمن علاوه بر حضور ایشان در کنگره‌ها و مجامع علمی داخلی و خارجی، مجموعه‌های حقوقی و قضایی کشورمان نیز از تجارب ارزنده علمی ایشان در تهیه پیش‌نویس لوایح «دادرسی اطفال و نوجوانان»، «مجازات‌های اجتماعی» و … و نیز آموزش ضمن خدمت قضات سراسر کشور و همچنین عضویت ایشان در کمیته ملی تحقیقات بین‌المللی علوم اجتماعی یونسکو (Most) سود جسته‌اند.

یکی از ارکان مهم فعالیت‌های علمی وی پرداختن به مسائل حقوقی زنان، کودکان و نوجوانان در پرتو مسائل اجتماعی آن‌هاست. منشأ این آثار، نگرشی است که در عین مکلف دانستن انسان‌ها، به حقوق آن‌ها نیز به‌عنوان یک اصل فراموش ناشدنی تکیه دارد. مشارکت فعال ایشان در راه‌اندازی دوره کارشناسی ارشد مجتمع آموزش عالی قم و دوره دکتری علوم جزایی و جرم‌شناسی دانشگاه تهران در راستای کمک به تحقق بخشیدن به این‌گونه آرمان‌ها بوده است.

اندیشه خلاق این استاد فرهیخته، یاریگر امور اجرایی دانشگاهی نیز بوده است. وی در سال‌های نخستین خدمتش سرپرستی دانشجویان دانشکده (معاونت دانشجویی کنونی) را بر عهده داشته است. در سال‌های بعد هم در پست معاونت مؤسسه حقوقی تطبیقی، مدیریت گروه علوم جزایی و جرم‌شناسی، معاونت مالی ـ اداری دانشکده حقوق و علوم سیاسی و راه‌اندازی مجدد مؤسسه تحقیقاتی علوم جزایی و جرم‌شناسی دانشگاه تهران نقش ارزنده‌ای داشته و دارند.

سوابق تدریس : دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ، دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه امام صادق (ع) ، کارشناسی ارشد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی ، مدرسه عالی شهید مطهری ، دوره آمادگی مقامات قضایی ، مجتمع آموزش عالی پردیس قم دانشگاه تهران ،

رشته‌های تدریسی : آیین دادرسی کیفری . آیین دادرسی کیفری تطبیقی . جرم‌شناسی . جامعه‌شناسی جنایی . تاریخ تحولات حقوق کیفری
زمینه‌های پژوهشی : بزهکاری اطفال . سیاست جنایی . زندان . جایگزین‌های زندان . آیین دادرسی کیفری فرانسه ، آلمان ، آمریکا ، ژاپن . جرم‌شناسی پدیده کودکان کار . کودکان خیابانی . اصلاح کودکان . جرم‌شناسی . تاریخ حقوق کیفری .تاریخ فقه . فقه و اصول .

تمامی این گفته‌ها و ناگفته‌هاست که اهمیت نکوداشت مقام این فرهیخته گرامی را صدچندان می‌کند.

تکاپوی چندماهه ما تقدیم به استادی که به، «دفاع اجتماعی» «عدالت کیفری»، «جایگزین‌های زندان» «دادرسی منصفانه» و «دادرسی اطفال» در نظام اسلامی می‌اندیشد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید