ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ | ۱۲:۰۲ ب.ظ
تازه های حقوقی
قوانین دستنویس چه ویژگیهایی دارد ؟
نکاتی آموزنده برای دانشجویان و اساتید و علاقه مندان حقوقی

کافه حقوق-در این کتابهای قانون  هم متن ماده را دارید هم لابلای کلمات قانون  همه آن چیزی که راجع به ماده باید بدانید از قبیل:

۱-     معانی لغات مشکل و عبارات دشوار موجود در متن مواد.

۲-    مفاهیم مخالف مواد.

۳-    اصول حاکم بر هر ماده .

۴-    آثار کاربردی و فواید عملی مواد.

۵-    شرایط حکومت هر ماده .

۶-    ذکر یا تکمیل استثنائات احکام مواد

۷-    ارتباط مواد باهمدیگر و با قوانین خاص و آرای وحدت رویه

۸-    ذکر تحلیل معتبر دکترین حقوقی

۹-     ذکر اصول حقوقی و در حد لازم قواعد فقهی که ماده بر اساس آن تقنین یافته است

۱۰-  و……

این سبک با نام شرح در متن قوانین یا درون نگاری مواد قانونی یا درون نویسی قانون  و با نام  قوانین دست نویس اولین بار در کشور توسط گروه علمی موسسه کمک آزمون اجرا و ارائه گردیده و در اختیار جامعه حقوقی قرار گرفته است.

قوانین دست نویس چه تفاوتی با کتاب قانون معمولی دارد ؟

تفاوت این سبک با کتب قانون ساده در شرح جامعی است که در این کتابها در لابلای مواد گنجانده شده و درک و تسلط خواننده را بر مفاهیم ماده گسترش می دهد و نیاز او را برای مراجعه به تفسیر ماده در حد اقتضاء بر طرف می کند برای همین :

۱-     به کار قضات و وکلاء و و سایر شاغلین حرفه ای حقوقی که بدون شک توان علمی و مهارت لازمرا در درک مواد قانونی دارند اما زمان لازم را بدلیل مشغله های روزمره ندارد  سرعت می بخشد و آنها را از مراجعات در زمانهای اندک و مکانهای محدود به منابع بی نیاز می سازد.

۲-    داوطلبان آزمونهای حقوقیبا خواندن متن قانون ، قانون را یاد می گیرند و نکات راجع به آن را در کمترین زمان و حجم ممکن (در داخل خود متن قانون ) فرا می گیرند. همین کتابها ضمن بکارگیری بعنوان منبع مکمل بسیار قوی در کنار کتب مرجع . در روزهای پایانی منتهی آزمون بدون شک کاملترین منبع برای جمع بندی خواهند بود.

۳-    دانشجویان حقوق  مهارت صحیح خواندن و درست تفسیر کردن قانون را ضمن فراگیری خود قانون یاد می گیرند. این کتابها پیوندی است میان متون قانونی با متون دکترین و نظرات اساتید برتر حقوقی در معتبرترین منابع  حقوقی.

۴-    مردم عادی در حد نیاز خود با حقوق خود فارغ از تکلف و انشای ویژه ادبیات قانون نگاری در متون قانونی آشنا خواهند شد .

قوانین دستنویس چه تفاوتها و چه شباهتهایی  با کتابهای محشا و در نظم کنونی دارند ؟

این قوانین بلاشک خود یک محشای کامل هستند که شکل و سبک آنها اندکی متفاوت است و شرح و محشا بجای ذیل ماده و در قالب نکته و زیر نویس در داخل خود ماده و لابلای کلمات خود قانون آمده است که باعث یک مزیت بسیار بزرگ است : کتابهای قانون دست نویس با توجه به سبک ارائه با وجود دارا بودن شرح جامع قانون دارای حجمی بسیار کمتر از کتابهای محشا و نظم کنونی استکه حمل آنها را توسط وکلاو قضات و دانشجویان و داوطلبان حقوقی در محیط هایی چون دادگاه و دانشگاه و کتابخانه ها بسیار آسان می سازد

20141020104638-قانون


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید