ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۱:۱۷ ق.ظ
مدیرعامل ستاد دیه‌کشور :
شیب تند محکومان چک با ۵۳۶۹ زندانی در کشور
مدیرعامل ستاد دیه‌کشور با انتقاد از کم‌کاری نهادهای ‌ذی‌ربط در آگاهی‌بخشی نسبت به عواقب صدور چک بلامحل گفت: وجود بیش از ۵هزار زندانی چک در کشور نشان می‌دهد هنوز عواقب مسدود شدن حساب‌های‌ بانکی برای بسیاری از ما ایرانی‌ها تلخ نیست.

کافه حقوق-سیداسدالله جولایی در برنامه «نگاه دو» با اشاره به سابقه کوتاه دادوستد با سند تجاری چک اظهار کرد: این سند تجاری سابقه چندانی در ایران ندارد و به‌نوعی می‌توان آن را اقتباس‌شده از مقررات تجاری کشور فرانسه قلمداد کرد که به‌واسطه سابقه بانکداری بریتانیایی‌ها در شهرهایی همچون رشت و اصفهان این جنس از سهولت در معاملات به مردم شناسانده شد اما فرهنگ آن هنوز هم به‌طور ساده و حتی ابتدایی معرفی نشده و ما از نظارت قضایی گرفته تا پرداخت فرهنگی در فیلم‌ها و سریال‌هایمان همواره به عواقب بعد از صدور یک چک پرداخته‌ایم و به شرایط صدور این اوراق و تبیین اصول و قواعد مربوط به آن ولو در یک اثر ضعیف سینمایی پرداخته نشده است.
وی افزود: در سال گذشته، ۶ میلیون برگ چک برگشتی در کشور داشتیم که طبق روند رو به رشد سال‌های گذشته شاهد هستیم شیب این چک‌های بلامحل به‌جای کاهش با افزایش همراه هستند.
مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به آمار هفت هزار و ۸۵۰ نفری محکومان مالی جرایم غیرکلاهبرداری در کشور تصریح کرد: هرچند تنها ۶۹ درصد این آمار را محکومان چک به خود اختصاص داده‌اند، اما این تعداد تنها به زندانیانی اختصاص دارد که ناخواسته و بنا به جرایم غیرعمدی و فارغ از سوء‌نیت مجرمانه روانه زندان شدهند و قطعاً بحران مربوط به محکومیت‌های مالی و به‌ویژه صادرکنندگان چک دردناک‌تر از آمار ارایه‌شده است.
وی رجوع ناخواسته برخی خانواده‌ها برای دریافت وام‌های سنگین را از دیگر دلایل افزایش این قبیل گرفتاران چک عنوان کرد و گفت: سرپرست خانواده‌هایی هم هستند که از روی اجبار برای رفع نیازهای مالی خانواده، با بهره‌های بالا و وام‌های آغشته به ربا نسبت به اخذ نزول از افراد و مؤسساتی اقدام می‌کنند که به دنبال تأخیر در پرداخت یا عدم توانایی در تأدیه، بر بدهی آنها افزوده می‌شود و در نهایت با همان چک ضمانتی، فرد وام‌گیرنده روانه حبس می‌شود.
جولایی با اشاره به آیه ۱۵ سوره مائده تصریح کرد: هنگامی که در قرآن کریم به‌صراحت تأکید شده «یا أیها الذین امنوا أوفوا بالعقود» با این حکم الهی می‌توان گفت که جمعی ناخواسته و بر حسب نوسان‌های بازار رقابتی و به‌نوعی غیرقابل پیش‌بینی با عواقب تلخ ناشی از صدور چک‌های بلامحل روانه زندان می‌شوند اما حتی سه ‌رقمی شدن تعداد چک‌های برگشتی که درصد قابل تأملی از صادرکنندگان آنها نیز روانه حبس می‌شوند و در حقیقت این آمار کمتر از هزار نفر نیز برای ایران اسلامی زیاد است و توجیه آن قابل قبول نخواهد بود.

دارنده چک می‌تواند بدون مراجعه به دادگاه برای وصول طلب خود اقدام کند
وی آگاهی‌دهی و تبیین مسئولیت دارندگان چک را از اولویت‌های اصلی تمامی نهادهای فرهنگی ذی‌ربط اعلام کرد و افزود: دین ناشی از صدور چک به‌قدری اهمیت دارد که دارنده چک علاوه بر راه‌های متعدد طرح شکایت در محاکم حتی قادر است بدون مراجعه به دادگاه از طریق اجرای ثبت نیز برای وصول وجه خود و متعاقباً توقیف اموال صادرکننده اقدام کرده و حتی این اقدام را قبل از صدور حکم از طریق مرجع قضایی انجام دهد.
مدیرعامل ستاد دیه کشور با انتقاد از تساهل‌گرایی بانکی در اعطای آسان و سریع دسته‌های چک گفت: چک به‌عنوان یکی از اسناد تجاری در ایران بدون لحاظ مبلغ پس‌انداز شده و فارغ از هر محدودیت شغلی و موقعیت تجاری به افراد تحویل داده می‌شود که حتی در تعداد برگه‌های یک دسته چک کمترین محدودیتی نسبت به متقاضی اعمال نمی‌شود.
وی عدم آموزش نکات ایمنی مربوط به چک را از دیگر معضلات تزاید روزافزون زندانیان چک اعلام کرد و یادآور شد: در میان جمع چند هزار نفری محبوسان ناشی از صدور چک، افرادی هستند که به‌ دلیل عواقب بعدی حاصل‌شده به‌جهت قلم‌خوردگی‌های متعدد، عدم قید صحیح و کامل نوع تعهدی که در برگه آمده و حتی مغایرت ناخواسته حروف با عدد، روانه زندان شده‌اند.
جولایی افزود: در بسیاری از کشورهای صنعتی و حتی در حال توسعه، اگر دارنده حسابی تنها یک چک برگشتی داشته باشد، حساب آن فرد در بانک صادرکننده چک و نسبت به میزان مبلغ تعهدشده اما پرداخت‌نشده و حتی در همه بانک‌های آن کشور ممکن است تا زمان پرداخت کامل بدهی مسدود باشد.

رفع مشکلات مربوط به چک نیازمند همکاری‌های فراسازمانی
وی اظهار کرد: هرچند نظام بانکی در ایران بر مبنای موازین روز و کارآمدی طراحی شده اما بسته شدن یک حساب و عواقب معمول و البته بین‌المللی این اتفاق هنوز در ایران تعریف نشده و محرومیت از تسهیلات ریز و درشت اقتصادی و ورود در حوزه بسیاری از فعالیت‌های حتی غیرتجاری هنوز در دل بسیاری از دارندگان چک‌های بانکی، اضطرابی ایجاد نمی‌کند.
مدیرعامل ستاد دیه کشور با بیان برخی فتاوا و استفتائات به‌عمل‌آمده از سوی مراجع تقلید در مورد تعهد مالی خارج از توان یادآور شد: با توجه به اینکه در سوره لقمان تأکید شده است که «و اقصد فی مشیک» و نیز با توجه به بروز بسیاری مشکلات مالی و خانوادگی و نیز عدم توفیق در حل این معضلات، با قاطعیت می‌توان گفت که علت آن، غفلت علنی در توجه کامل به تأکیدات دینی است.
وی ادامه داد: این سفارش‌های دینی تنها معطوف به حوزه قرآنی نبوده و شایسته است از جمعیت ۵ هزار و ۳۶۹ نفری محکومان جرایم غیرعمد مالی ناشی از صدور چک، این محکومان به احادیث متواتر نبوی و ائمه معصومین (علیهم‌السلام) مبنی بر قبول تعهد به‌ میزان استطاعت، توجه بیشتری داشته باشند.
مدیرعامل ستاد دیه کشور تأکید کرد: هرچند در علل و عوامل صدور چک‌های بلامحل، موضوعاتی همچون خرید اجناس به صورت اقساط، بیشترین مددجویان جرایم غیرعمد را به خود اختصاص داده‌ است اما در این میان تضامینی که به‌منظور ضمانت از دوست، آشنا و حتی بستگان نزدیک انجام شده و به این دلیل، فرد روانه زندان شده‌ نیز کم نیست و حتی می‌توان گفت که این موضوع در میان بانوان، تعدادی از محبوسان را شامل می‌شود.
جولایی به‌ جهت نقش محوری زنان و مادران، حبس یک زن به ‌دلیل صدور چک در زندان را غیر قابل قبول خواند و گفت: با نمونه‌های متعددی که در ستاد دیه شاهد هستیم، بانوان توجه داشته باشند که تحت هیچ شرایطی برای ضمانت، حتی برای اقوام نزدیک و امین نیز دسته چک نگیرند.
وی خاطرنشان کرد: چک که برگه بسیار سبک و کوچکی است که ایجاد شد تا بسیاری از مشکلات را در حمل و نقل پول نقد و و سایر موارد بکاهد، در شرایط فعلی به مشکلی بزرگ تبدیل شده است که حل آن همکاری فراسازمانی و مجموعه قوا را می‌طلبد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید