ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۲:۱۳ ب.ظ
معاون حقوقی قوه قضائیه:
آمادگی تبادل دستاوردهای تقنینی در حوزه حقوق اطفال و نوجوانان را در سطح بین المللی داریم
معاون حقوقی قوه قضائیه در دیدار با نماینده جدید یونیسف اعلام کرد: قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد به تبادل تجربیات و دستاوردهای حاصله در حوزه حقوق کودکان و نوجوانان در سطوح منطقه­ای و بین المللی بپردازد.

کافه حقوق- ذبیح الله خدائیان روز چهارشنبه در دیدار با نمایندگان صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف)در ایران، با اشاره به اینکه کودکان آینده سازان جامعه به شمار می­روند گفت: رشد و توسعه هر کشور در گرو توانمندسازی کودکان و نوجوانان آن کشور است و با توجه به این امر که این قشر از جمله اقشار آسیب پذیر جامعه هستند، در صورتی که مورد حمایت همه جانبه قرار نگیرند ممکن است در مسیر رشد و تکامل شخصیت دچار مشکل شوند.
وی ظرفیت دین مبین اسلام را برای پرورش صحیح اطفال و نوجوانان غنی توصیف کرد و افزود: در دین اسلام تأکید زیادی بر تکریم شخصیت، تربیت صحیح و توانمندسازی این قشر شده است. دین مبین اسلام بر این اساس دارای احکامی برای تمام مراحل رشد کودکان از دوره جنینی، کودکی و نوجوانی و جوانی است که اجرای این احکام سلامت جسمی روحی و روانی کودکان را تضمین خواهد کرد.
معاون حقوقی قوه قضائیه تصریح کرد: جمهوری اسلامی که بر اساس دین مبین اسلام بنا شده به کودکان ونوجوانان توجهی مبذول داشته و به تبع آن قوه قضاییه به عنوان یکی از قوای حاکم در جمهوری اسلامی ایران نقش موثری به خصوص در سال های اخیر در تصویب قوانین و مقررات حمایتی از کودکان ونوجوانان داشته است.
خداییان تصویب آیین دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان را که متمایز از بزرگسالان است از اقدامات برجسته اخیر در بحث تقنینی حوزه حقوق کودکان و نوجوانان برشمرد و افزود: این آیین دادرسی مشتمل بر شیوه رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان ، محاکم ویژه اطفال و نوجوانان با حضور وکیل مشاور و مددکار اجتماعی در این محاکم و پلیس ویژه اطفال و نوجوانان است.
این حقوقدان در ادامه تبیین دستاوردهای تقنینی جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان خاطر نشان کرد: تصویب قوانین ماهوی وجزایی درمورد اطفال و نوجوانان و شناسایی مسئولیت تدریجی آنها از دیگر دستاوردها به شمار می رود که این قوانین و مقررات منطبق بر معیارهای بین المللی مذکور در کنوانسیون حقوق کودک و نوجوان و سایر اسناد بین المللی است.
وی با بیان اینکه تهیه و تدوین لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در قوه قضاییه صورت پذیرفته و مراحل تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی در حال انجام است اظهار داشت: این لایحه مشتمل بر مقرراتی در راستای توانمندسازی کودکان و نوجوانان است و در آن برای دستگاههای اجرایی، قضایی و انتظامی در جهت حمایت از کودکان و نوجوانان تکالیفی مقرر شده است. همچنین انواع کودک آزاری، محروم کردن کودکان از تحصیل و آموزش و یا امکانات بهداشتی، تغذیه و نظایر آن، جرم شناخته شده است.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده با همکاری نمایندگی صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) و قوه قضائیه خاطر نشان کرد: برگزاری همایش کودکان و نوجوانان با حضور قضات مربوط، اساتید دانشگاهها و صاحب نظران، برگزاری کلاس­های آموزشی برای قضات و کارکنان دادگاههای اطفال و نوجوان در سراسر کشور، لایحه تشکیل پلیس ویژه اطفال و نوجوانان، جمع آوری تمامی اسناد بین المللی در زمینه حمایت از کودکان و نوجوانان از جمله مواردی است که با همکاری قوه قضاییه و نمایندگی یونیسف در ایران محقق شده است.
معاون حقوقی قوه قضائیه راه اندازی رشته حقوق کیفری اطفال و نوجوانان را در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علوم قضایی از اقدامات مثبت دستگاه قضایی برشمرد و افزود: با توجه به اینکه دانشگاه مذکور وابسته به قوه قضاییه است و همکاران معاونت حقوقی نیز در زمینه تدریس دروس مختلف در این دانشگاه همکاری مستمر دارند، این اقدام نقش موثری در توسعه آموزش نیروی انسانی در زمینه حقوق کودک و نوجوان خواهد داشت.
وی همکاری نمایندگی یونیسف در ایران در سالهای اخیر و به خصوص در دوره ی مدیریت آقای مورتزی را مثبت ارزیابی و خاطر نشان کرد: این تعامل در سالهای اخیر بسیار نزدیک و رو به رشد بوده، به ویژه با انعقاد تفاهم نامه­ی حمایت از کودکان و نوجوانان این همکاری بیش از پیش گسترش یافته است.
معاون حقوقی قوه قضاییه با قدردانی از زحمات صمیمانه آقای مورتزی نماینده پیشین صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) اظهار امیدواری کرد دو دستگاه در آینده شاهد همکاری بیش از پیش در زمینه حمایت از کودکان و نوجوانان باشند.
در ادامه این دیدار ماری ازجیو مورتزی با مثبت ارزیابی کردن همکاری ها در طول مدیریت خود ضمن معرفی ویلیام پارکر به عنوان نماینده جدید، نتایج حاصله از اجرای برنامه­ی کاری در سال ۲۰۱۵ و همکاری با نهادهای مربوط را چشمگیر توصیف کرد و گفت: دستیابی به این نتایج ودستاوردهای برجسته­، ناشی از اعتماد متقابل و شفافیت در امور بوده است و امیدواریم این همکاری وتعامل سازنده ادامه یابد.
در ادامه این نشست پارکر ضمن اظهارخوشوقتی از حضور به عنوان نماینده جدید یونیسف در جمهوری اسلامی ایران دستاوردهای تقنینی در حوزه اطفال و نوجوانان را در ایران چشمگیر خواند و افزود: امیدوارم که بتوانیم موفقیت­های جمهوری اسلامی ایران و دستگاه قضایی را در حوزه اطفال و نوجوانان در صحنه منطقه­ای و جهانی معرفی کنیم؛ چرا که دستاوردهای یاد شده در مقیاس بین المللی قابل عرضه است و در عرصه­ی جهانی از قابلیت الگو­گیری و سرمشق شدن برخوردار خواهد بود.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید