ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۱:۳۴ ق.ظ
حقوق بشر
دیدار دبیر ستاد حقوق بشر با معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی
دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان که برای شرکت در سی و یکمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل به ژنو رفته است با معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی دیدار و گفت‌وگو کرد.

کافه حقوق- محمدجواد لاریجانی در این دیدار ضمن تشکر از مواضع معقول آفریقای جنوبی در خصوص ایران و توجه این کشور به دستاوردهای ایران درزمینه حقوق بشر در سازمان ملل، گفت: جمهوری اسلامی ایران هم مانند آفریقای جنوبی معتقد است که مساله حقوق بشر در سطح بین المللی به نحو عادلانه و بیطرفانه ای دنبال نمی شود و این موضوع قربانی انگیزه های سیاسی قدرت های بزرگ شده است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه نگاه ابزاری به حقوق بشر پیش از هر چیز برای تعمیق حقوق بشر زیان آور است گفت: نادیده گرفتن تفاوت های فرهنگی و مبانی اخلاقی و روش زندگی در میان ملت های مختلف، آثار بسیار خطرناکی برای تمدن بشری دارد، در حالیکه احترام به روش ها و نحوه های مختلف زندگی و قبول تعدد و تکثر در این زمینه باید در مباحث حقوق بشری و مکانیزم های پایش آن ملحوظ شود.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در مورد گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص وضعیت حقوق بشری ایران گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران همکاری با مکانیزم های گزارشگری و حمایت از آنها است و ما با مکانیزم یو. پی آر که خود نیز از کشورهای حامی آن بوده ایم بهترین همکاری را داریم. همچنین با گزارشگری موضوعی همکاری وسیعی کرده ایم و تاکنون بیش از ۶ گزارشگر موضوعی از ایران بازدید کرده اند.

لاریجانی با اشاره به نقش جنبش غیرمتعهدها برای جلوگیری از انحراف در عملکرد مکانیزم‌های حقوق بشری گفت: موضع ما و جنبش غیرمتعهدها در مورد گزارشگر ویژه کشوری یکسان است و ما معتقدیم این مساله نباید رواج پیدا کند؛ زیرا زمینه‌های سوء استفاده‌های سیاسی را بیش از این فراهم می‌کند که متاسفانه در مورد ایران دقیقا اتفاق افتاده است.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به برگزاری انتخابات پرشور مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری گفت: تعیین گزارشگر ویژه برای جمهوری اسلامی ایران در حالیکه ما بزرگترین دموکراسی منطقه را داریم و قوانین و مقررات قضایی آن بسیار پیشرفته و دقیق است بسیار نامعقول و بی انصافی بوده است؛ چرا که در منطقه ما کشورهایی هستند که از لحاظ ساختار مدنی فرسنگ ها با ساختار مدنی دموکراتیک فاصله دارند، اما هرگز در خصوص مسائل حقوق بشری آنها سخنی به میان نمی آید؛ از این رو این ظالمانه و نا معقول است ایران مورد این تهاجم وسیع قرار بگیرد و یا به شکل ویژه مورد گزارشگری واقع شود.

لاریجانی گفت: این‌ها گذشته از نحوه عمل غیراصولی گزارشگر ویژه است که دلیل اصلی ما برای نپذیرفتن او در ایران است. در عین حال ایران برای احترام به سیستم بین‌المللی حقوق بشر و مکانیزم‌های پایش آن غیر از مساله بازدید از کشور جمهوری اسلامی همه‌گونه همکاری را برای گزارشگر ویژه قائل شده است. پاسخ به سئوالاتی که ایشان مطرح کرده و ملاقات‌هایی که با کارشناسان ما در نمایندگی های ایران در ژنو و نیویورک داشته است گواهی برای این موضوع است.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه کماکان معتقدیم تعیین گزارشگر ویژه برای ایران اقدامی ناموجه بوده است، گفت: این موضوع سوءاستفاده آشکار سیاسی از مکانیزم‌های بین المللی را نشان می دهد؛ از این رو جمهوری اسلامی ایران با تمدید این گزارشگری برای یک سال دیگر مخالف است و ما معتقدیم کشورها باید اگر چنین پیشنهادی از طرف اروپا مطرح شد با آن مخالفت کنند.

در این دیدار معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی با تبریک برگزاری دو انتخابات پرشور در ایران به دکتر لاریجانی و ملت ایران گفت: مایلم تبریکات صمیمانه رئیس جمهوری کشورمان را نیز برای رئیس جمهوری اسلامی ایران تقدیم کنم.

لوولین ماندرز افزود: این انتخابات در سطح جهانی لحظه به لحظه مورد پیگیری بود و چه حرف‌های زیادی که درباره آن زده نشد، طوری که ناظران خارجی هر آن منتظر درگیری‌های خیابانی و کارهای شبیه به این بودند در حالی که آنچه واقعا دیده شد این بود که میلیون‌ها شهروند ایران در نهایت نظم و ترتیب آمدند و رای خود را در صندوق ریختند و قانون با ارامش و با نظم بسیار چشمگیری اجرا شد.

معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی گفت: این یک درس بزرگ برای کسانی است که دنبال دموکراسی هستند و آن را موقعیت بزرگی برای ایران می‌دانیم که بدون شک در صحنه جهانی این دستاورد ارزش فراوانی دارد و جایگاه مدنی ایران را به نحو چشمگیری ارتقاء بخشیده است.

منبع : ایسنا

برچسب‌ها:
آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید