ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۲:۲۹ ب.ظ
امین زاده خبر داد؛
وکلای مدافع محیط زیست در برنامه ششم توسعه مشوق دریافت می کنند
معاون حقوقی ریاست جمهوری گفت: در برنامه ششم توسعه حکمی را پیشنهاد کرده ایم که مشوق هایی برای وکلایی که از مواضع دولت در حوزه محیط زیست دفاع می کنند داده شود.

کافه حقوق- الهام امین زاده در مراسم اختامیه سومین همایش ملی حقوق و محیط زیست افزود: این حکم پیشنهادی با کمک هیات وزیران داده شده که امیدواریم مجلس شورای اسلامی آن را تصوب کند.
وی تصریح کرد: اجرای این حکم و دادن مشوق به وکلا باید در محیط زیست و سایر وزارتخانه ها باشد تا موجب ماندگاری بیشتر وکلا در حوزه محیط زیست شود.
امین زاده در ادامه به برخی چالش ها در حوزه محیط زیست اشاره کرد و گفت: ما براساس یک برنامه ریزی درست چالش های زیست محیطی را شناسایی کرده ایم که این چالش ها شامل از بین رفتن پوشش گیاهی، بهره برداری از زمین، تخریب منابع خاک، عدم اجرای برنامه های آمایش و حفاظت از آب است.
وی تصریح کرد: در حوزه محیط زیست در زمینه حقوقی و پیشگیری فعالیت های زیادی باید انجام شود تا مانع سوء استفاده دستگاه ها و جلوگیری از تخریب محیط زیست شود.
امین زاده گفت: باید یک نگاه تشویقی برای واردات چوب به کشور نیز داشته باشیم چرا که جنگل های ایران توان برداشت چوب و کاغذ را ندارد و باید در راستای اقتصاد مقاومتی اجازه واردات چوب در کشور داده شود.
وی خاطرنشان کرد: جنگل ها و مراتعب نیز جزو اموال دولتی است و دستگاه ها و بخش خصوصی نمی توانند برای تملک آن اقداماتی انجام دهند.
معاون حقوقی ریاست جمهوری در ادامه به برخی از راهکارها جهت تخریب محیط زیست اشاره کرد و گفت: در حوزه تدوین قوانین و مقررات باید ملاحظات سیاسی وجود داشته باشد، حقوق و قوانین زیست محیطی بازنگری شود، مبالغ جرایم ناشی از تخلف زیست محیطی افزایش یابد و مدیریت یکپارچه برای حفاظت از محیط زیست و عزم ملی در این زمینه وجود داشته باشد.
امین زاده گفت: در معاونت حقوقی، آموزش های محیط زیستی را آغاز کرده ایم که در سال آینده با ۸۲ عنوان این آموزش ها ارائه می شود.
وی تصریح کرد: برای کمک به محیط زیست کمیته تخصصی حمایت و توسعه محیط زیست را تشکیل می دهیم تا از طریق این کمیته خلاها و چالش ها را بیشتر شناسایی کرده و برای ارائه به دولت به عنوان مصوبه تقدیم کنیم تا در مجلس نیز این مصوبات به تصویب برسد.
امین زاده در ادامه یکی دیگر از برنامه های معاونت حقوقی جهت کمک به محیط زیست را ایجاد نهادهای منطقه ای بین ایران، عراق و ترکیه برای مقابله با گرد و غبار عنوان کرد.
وی در ادامه اظهارداشت: مصوبه طرح حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی طرح خطرناکی است و به واسطه آن چیزی از منابع طبیعی باقی نمی ماند که امیدواریم این موضوع نیز در مجلس شورای اسلامی مورد بازنگری قرار گیرد.
سومین همایش ملی حقوق محیط زیست امروز با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، الهام امین زاده معاون رییس جمهوری در امور حقوقی، محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و جمعی از دادستان های سراسر کشور بعد از دو روز با معرفی برگزیدگان در قوه قضاییه که در خصوص حفظ محیط زیست فعالیت داشتند به کار خود پایان داد.

منبع : ایرنا

آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید