ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۸:۱۰ ب.ظ
رتبه هشت گرایش حقوق بین الملل عمومی در مصاحبه با کافه حقوق:
این یک ماه باقی مانده تا کنکور ایامی است که در آن رتبه ها جا به جا می شود
مصاحبه: امیرعباس عسکری
سکوی پرش این گرایش اولا درس زبان است و دوما درس حقوق بین الملل عمومی، این دو درس با وجود داشتن ضریب دو بیشترین تاثیر را در کسب رتبه ی خوب خواهند داشت. سه درس دیگر این گرایش سکوی پرش محسوب نمی شوند ولی کمک کننده هستند.

ویژه کافه حقوق- کسب نتیجه مطلوب در کنکور کارشناسی ارشد و امکان تحصیل در دانشگاه های تراز اول رشته ی حقوق همواره از موضوعات مورد توجه و مهم برای دانشجویان رشته ی حقوق بوده است. امسال با توجه به تغییرات صورت گرفته، کنکور کارشناسی ارشد از بهمن ماه به اردیبهشت ماه منتقل شده است و یک بازه زمانی سه ماهه به فرصت مطالعاتی داوطلبان اضافه شده است. این بازه زمانی با توجه به قرار گرفتن تعطیلات نوروز در طول آن می تواند معایب و مزایایی برای داوطلبان به همراه داشته باشد. از این رو کافه حقوق عیدانه ای را برای مخاطبان کنکوری خود در نظر گرفته است و به سراغ رتبه های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال گذشته رفته است تا با تجربه ی آنها بتواند کمکی به داوطلبان جهت استفاده ی هرچه بهتر از این تعطیلات بنماید. لذا در طی تعطیلات عید نوروز مصاحبه با رتبه های برتر کنکور کارشناسی ارشد را در اختیار مخاطبان قرار خواهیم داد.

در چهارمین مصاحبه سراغ آقای محمدامین حاجی قاسمی، رتبه ۸ گرایش حقوق بین الملل عمومی رفته ایم.

– باسلام. لطفا کمی خودتان را برای مخاطبین ما معرفی کنید.

محمدامین حاجی قاسمی هستم. فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه تهران و با رتبه ۸ گرایش حقوق بین الملل عمومی در کنکور ارشد سال ۱۳۹۴ در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل می باشم.

– درصدهای شما در کنکور چقدر بود؟

زبان: ۴۰ درصد ، حقوق بین الملل عمومی: ۶۰ درصد ، حقوق بین الملل خصوصی: ۸۴ درصد ، مدنی تعهدات: ۵۰ درصد ، حقوق اساسی: ۸۷ درصد،

– همانطور که مطلع هستید امسال کنکور از بهمن ماه به اردیبهشت ماه منتقل شده است. شما چه تحلیلی از این موضوع دارید و به نظرتان این امر می تواند به نفع داوطلب های کنکور باشد یا به ضرر آنها؟

نمیتوان گفت این موضوع یک اتفاق خوب است یا بد، قاعدتا در اینجور آزمونها برای شرکت کنندگان زمان فاکتور اصلی است  و گسترش بازه زمانی بسیار مطلوب است ولی برای عده ای هم چندان خوشایند نیست. مثلا برای دانشجویانی که می خواسته اند ترم هفت را مرخصی بگیرند و برای کنکور مطالعه کنند و سپس بعد از کنکور در ترم هشتم دوره کارشناسی را به اتمام برسانند، این تغییر زمان کنکور نمی تواند خوب و مفید باشد چون حالا اگر هم بخواهند ترم هفت را مرخصی بگیرند باز هم بخشی از ترم هشت را باید همزمان با مطالعات کنکور بگذراند. در نتیجه به نظرم خیلی خود را نباید درگیر این مسائل بکنیم که این جا به جایی مفید خواهد بود یا خیر. کنکور ارشد کنکوری است که درست است که در آن رقابت وجود دارد اما به زعم من این رقابت بین هر فرد با دانسته های خود فرد است و سطح رقابت در این آزمون نسبت به آزمون کارشناسی یا وکالت یا قضاوت کمی متفاوت است و بر خلاف آنها که رقابت با دانسته های خود و رقبا است در این آزمون رقابت با دیگران کمی کمرنگ تر است و اصل رقابت با دانسته های خود می باشد. پس داوطلبان با جدی تر گرفتن این آزمون و انگیزه ای که می توانند برای خود تقویت کنند، می توانند به موفقیت برسند.

– به نظر شما در گرایش بین الملل عمومی تمرکز اصلی داوطلبان بر کدام درس ها باید باشد؟

کسانی که تا الان مطالعه داشته اند خوب می دانند که سکوی پرش این گرایش اولا درس زبان است و دوما درس حقوق بین الملل عمومی، این دو درس با وجود داشتن ضریب دو بیشترین تاثیر را در کسب رتبه ی خوب خواهند داشت. سه درس دیگر این گرایش سکوی پرش محسوب نمی شوند ولی کمک کننده هستند به دانشجویان تا یک رتبه ی خوب به دست بیاورند.

– بهتر است کمی وارد جزئیات شویم. عده ای از داوطلبان کنکور ارشد تا به اینجا حداقل یک بار منابع را مطالعه کرده اند ولی ممکن است احساس کنند که تسلط کامل به مباحث ندارند. اما عده ای هم هستند که به علت درگیری های شغلی یا تحصیلی هنوز فرصت مطالعه ی کافی نداشتند ولی قصد دارند طی مدت باقی مانده و با توجه به ایام عید و فرصت یک ماهه ی پس از آن مطالعه برای کنکور را تازه شروع کنند چه توصیه ای برای این دو دسته از افراد دارید؟

اگر اجازه بدهید من درس به درس توضیحات کافی را در مورد نحوه مطالعه دروس مطرح در گرایش حقوق بین الملل عمومی می دهم که در ضمن آن به راهکارهای مورد نیاز هر دو دسته اشاره خواهد شد.

– بله حتما. بفرمایید داوطلبان استفاده می کنند از توصیه های شما.

درس زبان خارجی: در مورد درس زبان گفته ها در مورد منابع زیاد است. در درس زبان عمومی واقعیت این است که مشخص نیست دقیقا که از چه منبعی طرح سوال می شود. کتاب هایی مثل ۵۰۴ و یا ۱۱۰۰ وجود دارد ولی مشخص نیست که حتما از این منابع سوال طرح بشود. به نظر من در مورد زبان عمومی هر فرد باید به معلومات قبلی خود اکتفا کند و چند ماه فرصت مطالعاتی تا کنکور فرصت مناسبی برای زبان آموزی نیست، اگر زبان شما قوی است استفاده کنید و اگر خیلی قوی نیست واقعیت این است که در این زمان فرصت کافی برای فراگیری آن نیست به ویژه که منبع آن هنوز کاملا مشخص نیست. لذا بهتر است وقت روی دروسی گذاشته شود که منبع آن کاملا مشخص باشد که در این صورت بازده آن قطعی است.
اما زبان تخصصی، این درس نیازمند یک دایره لغت جامع در تخصص های مختلف حقوقی می باشد مثلا ۵۰ لغت در حقوق خصوصی و ۵۰ لغت در حقوق جزا و همینطور سایر حوزه های حقوق و این آسان ترین راه برای برقراری ارتباط با پاراگراف ها می باشد. برای این کار هم منابع زیادی عنوان شده از جمله law text و law made simple و غیره اما با توجه به فرصت کم باقی مانده اگر برای شما مقدور است و قبلا زبان خوانده اید با همین law text و law made simple دانسته های خود را مرور کنید اما اگر مطالعه نداشته اید و سابقه ای ندارید باید خیلی زود یک دایره لغت هرچه عمیق تر برای خود ایجاد کنید. من برای این افراد کتاب ساده ساز متون حقوقی از انتشارات میزان و فقط بخش آخر آن را توصیه می کنم که در هر گرایش پاراگراف هایی ذکر کرده و برای آنها سوالاتی طرح کرده است. این برای افرادی که حداقل وقت را دارند توصیه می شود.

– یک نکته اینجا باقی می ماند و آن اینکه در سال گذشته برخلاف سال های قبل فقط سوالات تخصصی در کنکور ارشد حقوق آمد و طبیعتا مطالعه ی شش ریدینگ بسیار وقت گیر تر خواهد بود برای داوطلبان و این کار را سختتر می کند. اینطور نیست؟

ببینید در کنکور ارشد وقت برای مطالعه و پاسخ به پاراگراف های انگلیسی وجود دارد چه رویه سابق پیش گرفته شود و سه پاراگراف داده شود و چه رویه ی کنکور سال قبل تکرار شود و پنج یا شش پاراگراف داده شود. در هر صورت فرصت برای مطالعه این متون و پاسخ به آنها هست.به داوطلبان توصیه می کنم که متون را با دقت مطالعه کنید و پاسخ دهید چرا که سکوی پرش برای بچه های کنکوری گرایش حقوق بین الملل عمومی درس زبان است. پس حتی اگر لازم است برخی خط ها یا پاراگراف ها چند بار مطالعه شود و یا اگر لازم است ترجمه را کنار متن بنویسید تا بتوانید به سوالات پاسخ بدهید.

– اما بقیه درس ها چطور؟

بله خدمت داوطلبان عزیز عرض می کردم. می رسیم به درس حقوق بین الملل عمومی: با وجود کثرت منابع هنوز مشخص نیست که طراح سوالات را از چه منبعی طرح می کند. گاهی از متن کتاب ها و گاهی از کنوانسیون ها و منشور سازمان ملل و از این قبیل منابع سوال طرح می شود. گاهی تا سی منبع هم برای این درس در سایت ها و جاهای دیگه نام برده شده از جمله جزوه درسی دکتر بیگ زاده، کتاب دکتر ضیایی بیگدلی، کتاب بایسته های حقوق بین الملل دکتر موسی زاده، کتاب ربکا والاس، کتاب دکتر میرعباسی، متن کنوانسیون تعهدات ۱۹۶۷ وین، منشور سازمان ملل متحد، اساسنامه دیوان بین المللی و غیره که قاعدتا مطالعه ی همه ی اینها در این مدت کم باقی مانده تا کنکور شدنی نیست. شما باید کامل ترین و بهترین منبع را انتخاب کنید نه همه ی منابع را که اشتباه است. به نظر من کتاب دکتر ضیایی بیگدلی را به عنوان یک منبع کامل انتخاب کنید که البته کلی است و جزئی نیست و چند بار آن را مطالعه کنید. این کتاب باید در برنامه مطالعاتی روزانه باشد و هر روز بخشی از آن دوره شود و از هیچ بخش آن ساده گذر نکنید حتی پاورقی ها، اسم قضیه ها و پرونده های بین المللی مثل قضیه کورفو، دریای شمال وغیره و هر قضیه که در دیوان مطرح شده است، مهم خواهند بود. حتی جملات نقل شده از افراد هم مهم می باشند.

– یعنی فقط کتاب حقوق بین الملل عمومی آقای بیگدلی کفایت می کند؟

به تنهایی نه. همانطور که گفتم این منبع کلی است و برای مطالعه جزئی تر در بخش های مهمی چون مسئولیت بین المللی، حقوق بشر، کنوانسیون های صلح لاهه مربوط به حقوق بشردوستانه و غیره، ترجمه کتاب حقوق بین الملل عمومی ربکا والاس از آقای قاسم زمانی را توصیه می کنم. این کتاب در این چند زمینه خاص که گفتم دید عمیقی به داوطلبان می دهد.
مطالعه این دو کتاب توامان کاری است که خود من هم کرده ام و نتیجه گرفته ام و بدانید با کسب یک درصد خوب در حدود ۶۰ یا ۷۰ درصد شما بار خود را بسته اید. مثل خود بنده که زبان را پایین زدم ولی عملکردم در بین الملل عمومی رتبه ام را حفظ کرد.

– اما درس های حقوق اساسی، بین الملل خصوصی و مدنی تعهدات؟

درس های بین الملل خصوصی و حقوق اساسی منابع مشخصی دارند و همه ساله از همین منابع سوال طرح می گردد و از این رو یک منبع مناسب دیگر در این دو درس نمونه سوالات سال های قبل می باشد که سوالات پرتکراری هم دارد. کتاب تست حقوق بین الملل خصوصی آقای عمروانی و کتاب ساده ساز حقوق اساسی از انتشارات میزان. این دو کتاب را در این ایام باقیمانده شدیدا توصیه میکنم مخصوصا کسانی که زمانشان را از دست داده اند و می خواهند در این ایام حداکثر تسلط را بر این دو درس کسب کنند حتما باید با مرور سؤالات سنوات گذشته نقاط مهم و مباحث تست خیز را شناسایی کنند و مهارت خود در این مباحث را افزایش دهند.
همه ی بخش های این دو کتاب مهم است و حتما مطالعه شود و با نیت ۱۰۰ درصد زدن این دو درس را مطالعه کنید.

مدنی تعهدات: اصولا افرادی که از رشته های دیگه قصد شرکت در این رشته را دارند معمولا در این درس با مشکل بیشتری مواجه می شوند چرا که این درس حقوقی تر از دیگر درس هاست. برای افرادی که اطلاعات کمتری از این درس دارند کتابی که معرفی می کنم کتاب حقوق مدنی ۳ (قواعد عمومی قراردادها) دکتر صفایی می باشد و به کسانی که دید جامع تری دارند و مطالعه داشته اند کتاب قانون مدنی در نظم حقوق کنونی دکتر کاتوزیان یا کتاب شرح جامع قانون مدنی از فرهاد و شیرین بیات یا جزوه دکتر شهبازی را معرفی می کنم. شاید مهمتر از همه این منابع کتاب تست حقوق مدنی دکتر شهبازی باشد که پاسخنامه این کتاب را بسیار توصیه می کنم.
این درس هم از درس هایی است که درصد ها در آن بالا نیست و در صورت کسب درصد خوب در حد ۶۰ و ۷۰ درصد می تواند تراز شما را به شدت بالا ببرد.

– مدنی تعهدات فقط مدنی سه و چهار است یا مدنی شش و هفت را هم شامل می شود؟

در مورد این موضوع که مدنی تعهدات فقط مدنی سه و چهار است یا مدنی شش و هفتم هست باید بگم خدمتتون که مدنی تعهدات اصل آن در مدنی سه است ولی گاهی لازم است از مدنی شش و هفت کمک گرفته شود لذا نیازی نیست مدنی شش و هفت را کامل فرا بگیرید اما واقعیت این است که یک درک حداقلی از مباحث مدنی شش و هفت به ویژه بیع، اجاره، حواله و ضمان لازم است.

– اگر توصیه ی دیگری لازم می دانید برای داوطلبان کنکور ارشد، به ویژه با توجه به فرصت مطالعاتی ایام عید نوروز به داوطلبان کنکور بفرمایید.

این حدود یک ماه باقی مانده تا کنکور ایامی است که در آن رتبه ها جا به جا می شود امیدوارم کسانی که تا الان زحمت کشیدند با همت ادامه بدهند تا روز کنکور و به موفقیت نهایی برسند و کسانی که دیرتر اقدام کرده اند اولویت اصلی خود را در این مدت مطالعه قرار دهند تا به موفقیت برسند.

آرزوی موفقیت و توفیق دارم برای همه کسانی که تلاش می کنند و همه کسانی که دوست دارند در این گرایش به موفقیت برسند.

متشکرم از وقتی که در اختیار کافه حقوق قرار دادید.
موفق باشید.

مطلب مرتبط:

مصاحبه اول: اشکان رجبی، رتبه ۶ گرایش حقوق تجاری اقتصادی بین المللی

مصاحبه دوم: علی نهادی کاشانی، رتبه ۴ گرایش حقوق خصوصی

مصاحبه سوم: علی عبدالله عباسی، رتبه ۱ گرایش حقوق عمومی و رتبه ۶ گرایش حقوق بشر


  1. ناشناس   ۱۳۹۵/۰۱/۱۹  

    سلام وبلاگ بسیار خوبی دارید لطفا درصدهای رتبه های برتر ارشد خصوصی ۹۴ در صورت امکان در وبلاگتون قرار دهید حداقل یک نمونه و هم چنین منابعی که مطالعه کرده اند. منتظرم با تشکر

آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید