ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۲ ب.ظ
آشنایی با شهدای حقوقی هر پنجشنبه در کافه حقوق:
شهید آیت الله علی قدوسی؛ اولین دادستان کل جمهوری اسلامی
در تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۵۸، به درخواست مسوولین و فرمان مستقیم امام خمینی، به عنوان دادستان کل انقلاب اسلامی منصوب شد. قاطعیت و سرعت عمل شهید قدوسی موجب شد بسیاری از پایگاه‌های گروهک‌های ضد انقلاب، شناسایی و از فعالیت آنها جلوگیری شود.

کافه حقوق- با توجه به جایگاه رفیع شهدا در اعتلا و سربلندی کشور جمهوری اسلامی ایران و از آنجا که بخش قابل ملاحظه ای از شهدا را محصلین و دانش اموختگان رشته ی حقوق و دست اندرکاران دستگاه قضائی تشکیل می داده اند لذا کافه حقوق در نظر دارد پنجشنبه ی هر هفته به بیان مختصری از زندگی نامه و فعالیت های یکی از شهدای فعال در عرصه ی حقوق و قضا بپردازد.

شهید این هفته:
شهید آیت الله علی قدوسی / اولین دادستان کل جمهوری اسلامی

91

پیش از انقلاب

آیت‌الله شهید علی قدوسی در دوازدهم مرداد سال ۱۳۰۶ شمسی در شهر نهاوند به دنیا آمد. درسال ‌۱۳۲۱ برای تحصیل علوم دینی وارد حوزه علمیه قم شد و در محضر اساتیدی چون امام خمینی، علامه طباطبایی و شهید صدوقی درس آموخت. شهید قدوسی در سال ۱۳۴۴ با دختر علامه طباطبایی ازدواج کرد.فعالیت‌های سیاسی این شهید با شروع نهضت ملی شدن صنعت نفت همزمانی داشت و وی در جریان نهضت دکتر مصدق و فداییان اسلام با نواب صفوی همکاری و همفکری می‌‌کرد. در آن زمان حزب توده نیز در عرصه سیاسی فعال بود و شهید قدوسی مخالفت‌های آشکاری با این جریان سیاسی داشت.

بعد از کودتای ۲۸ مرداد، قدوسی با اهتمام بیشتری به تکمیل دروس حوزوی پرداخت تا این‌ که در سال ۱۳۴۱ به دریافت اجازه اجتهاد نائل آمد. بعد از فوت آیت‌الله بروجردی، عده‌ای از شاگردان امام تصمیم گرفتند که به تحصیل علوم روز بپردازند.

این گروه که ۱۱ نفر بودند در راستای رسیدن به یک مدیریت و نظم حوزه، جامعه مدرسین را در سال ۱۳۳۸ تأسیس کردند و جالب این‌ که در آن زمان حتی روشنفکران مسلمان آشنایی کمی با حرکت‌های تشکیلاتی و سازمان مبارزاتی داشتند. این جمعیت دارای شاخه‌های تشکیلات کاملاً جدید و بی سابقه در بین روحانیون بود.

این تشکیلات در کنار تلاش‌هایی که برای اصلاح حوزه داشت در عرصه سیاست نیز فعال بود و بعد از تبعید امام، جامعه مدرسین تشکیلاتی مخفی جهت بررسی مسائل روز و تحلیل رخدادها ایجاد کرد و شهید قدوسی در این تشکیلات مسوول جمع‌آوری اطلاعات از سراسر کشور بود.

در سال ۴۵ این تشکیلات توسط ساواک شناسایی و در پی آن تمامی اعضای آن از جمله شهید قدوسی دستگیر و زندانی شدند. قدوسی در دوران بازجویی چنان وانمود کرد که این گروه صرفاً به دلیل سامان دادن به وضعیت علمی طلاب تشکیل شده است.

وی پس از آزادی در تابستان ۱۳۴۵ به نهاوند آمد و مورد استقبال پرشکوه مردمی واقع شد. به تقاضای مردم، در فقدان پدرش ارشاد و هدایت مردم نهاوند را به عهده گرفت اما پس از مدتی ساواک جلسات ایشان را تعطیل و ارتباطات را محدود ساخت. قدوسی مجبور به مراجعت به قم شد.

پس از انقلاب

در روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی، آیت‌الله قدوسی به فعالیت خود در جامعه مدرسین ادامه داد سپس به فرمان امام متصدی مقام قضاوت در دادگاه‌های انقلاب اسلامی شد. ۱۱ روز پس از صدور این حکم، طی حکم جدیدی از جانب امام به عنوان مأمور اداره امور دادستانی و دادگاه‌ها و رسیدگی به امور زندان قم تعیین شد. تا این‌که در تاریخ ۱۵/۵/۱۳۵۸، به درخواست مسوولین و فرمان مستقیم امام خمینی، به عنوان دادستان کل انقلاب اسلامی منصوب شد. قاطعیت و سرعت عمل شهید قدوسی موجب شد بسیاری از پایگاه‌های گروهک‌های ضد انقلاب، شناسایی و از فعالیت آنها جلوگیری شود.

همچنین، توقیف نشریات مبتذل و متلاشی نمودن گروهک فرقان، از جمله اقدامات وی بود.

شهید علی قدوسی در ۱۴ شهریور ماه‌۱۳۶۰ در اثر انفجار بمبی که توسط منافقین در دادستانی انقلاب اسلامی ‌تعبیه شده بود، به شهادت رسید.


  1. سید امیر حس   ۱۳۹۵/۰۶/۰۷  

    این شهید از دکتر بهشتی مظلوم تر والبته بعد از سالها همچنان گمنام حتی در رسانه ملی ومطبوعات ارزشی

  2. سید امیر حس   ۱۳۹۵/۰۶/۰۷  

    شهید قدوسی گمنام ومظلوم حتی در رسانه ملی و مطبوعات اصول گرا

آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید