ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۷:۰۰ ب.ظ
آشنایی با شهدای حقوقی هر پنجشنبه در کافه حقوق:
شهید محمد کچویی، پدر توابین و اولین رئیس زندان اوین پس از انقلاب
او که خود زمانی زندانی زندان اوین بود، مسؤلیت اولین رئیس زندان اوین را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ پذیرفت. شهید کچویی به دلیل رفتار مناسب و منطقی با زندانیان، موجب هدایت بسیاری از آنان شده و به «پدر توابین» مشهور شده بود.

کافه حقوق- با توجه به جایگاه رفیع شهدا در اعتلا و سربلندی کشور جمهوری اسلامی ایران و از آنجا که بخش قابل ملاحظه ای از شهدا را محصلین و دانش اموختگان رشته ی حقوق و دست اندرکاران دستگاه قضائی تشکیل می داده اند لذا کافه حقوق در نظر دارد پنجشنبه ی هر هفته به بیان مختصری از زندگی نامه و فعالیت های یکی از شهدای فعال در عرصه ی حقوق و قضا بپردازد.

شهید این هفته:
شهید محمد کچویی / اولین رئیس زندان اوین بعد از انقلاب اسلامی

92097_101

زندگینامه

شهید محمد کچویی فرزند رمضان به سال ۱۳۲۹ در حاجی آباد قم به دنیا آمد. محمد به کار در بازار روی آورد و در کارگاه صحافی با محمد بخارایی که از مبارزین گروه فداییان اسلام بود آشنا شده و جذب این گروه شد. او بعدها با شرکت در محافل و جلسات مذهبی و حضور در محافلی نظیر جلسات درس آیت الله خامنه ای، شهید مظلوم دکتر بهشتی و آیت الله مطهری در هیئت انصارالحسین(ع) و شرکت در کلاس های درس عربی هیئت مکتب القرآن، با عناصر مذهبی و مبارز همچون عزت شاهی آشنا شد و به فعالیت های سیاسی و مبارزاتی روی آورد.

در ۲۴ تیر ۱۳۵۱ به خاطر اعترافات حسین جوانبخت دستگیر شد. کچویی در زندان به یک سال حبس تادیبی محکوم شد. محمد پس از آزادی، ارتباط خود را با گروه های فعال و مبارز حفظ کرد و در آذر ماه ۵۶ به دلیل همین ارتباطات و نقل و انتقال پیغام های عزت شاهی دوباره دستگیر و به حبس ابد محکوم شد. اما در تغییر شرایط سیاسی سال ۱۳۵۶ و فشار کمیسیون حقوق بشر در ۲۸ مرداد ۵۶ مورد عفو قرار گرفت و آزاد شد.

شهید کچویی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و تشکیل کمیته استقبال در مدرسه رفاه، از اعضای کمیته استقبال از امام خمینی بود. آقایان مطهری، مفتح و محلاتی که از اعضای جامعه روحانیت مبارز بودند و اسدالله بادامچیان که با هیات های مؤتلفه اسلامی همکاری داشت، مسؤولیت انتظامات کمیته استقبال را بر عهده داشتند و بسیج افراد به عهده محمد صادق اسلامی و محمد کچویی بود.

پس از تخلیه مدرسه، او که خود زمانی زندانی زندان اوین بود، مسؤلیت اولین رئیس زندان اوین را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ پذیرفت. شهید کچویی که به دلیل رفتار مناسب و منطقی با زندانیان، موجب هدایت بسیاری از آنان شده و به «پدر توابین» مشهور شده بود، همیشه مورد حقد و غضب ضد انقلاب قرار داشت و به تهمت‌های عجیبی چون شکنجه گری متهم می شد.

سرانجام شهید محمد کچویی در ۸ تیر ۱۳۶۰ به دست کاظم افجه‌ای که تحت تاثیر محمد رضا سعادتی(از رهبران سازمان مجاهدین خلق) بود ترور شد و به شهادت رسید.

مزار این شهید فداکار در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) تهران / قطعه ۲۴ ردیف ۱۴۵ در کنار شهدای هفتم تیر می‌باشد. جمهوری اسلامی برای تجلیل از او زندانی در کرج را به نام او نام گذاری کرده است.

وصیت نامه

– خداوند از مؤمنین جانها و مال ایشان را می‌خرد و در مقابل بهشت می‌دهد. کسی که اعمال نیکو انجام داده باشد آرزو دارد هرچه سریعتر نتیجه اعمال درست خود را ببیند و دنیا بمنزله محل زراعت می‌باشد و مرگ پلی بین این دنیا و آن دنیا می‌باشد و در آن دنیا هر چه زراعت کرده باشد درو می‌کند.

– بهترین نوع مردن شهادت در راه خدا می‌باشد. این بنده سال‌هاست که خود چگونه مردن را انتخاب کرده ام که امیدوارم خداوند نصیبم کند.

– حق یک چیز بیشتر نیست و به نظر من اختلاف برسر معیارها می‌باشد و برای من که معیارم، قرآن، پیغمبر و ائمه علیه السلام و ولایت فقیه که در حال حاضر امام خمینی می‌باشد، جز این حق نیست.

– ما معتقدیم آثار طاغوت در حال رفتن و اسلام در حال آمدن و ماهم در این جهت هستیم و بر این نیت‌ها عمل می‌کنیم.

– شدیدا معتقدیم که مجاهدین خلق(منافقین) با توجه به معیارهای باطلی که دارند ناحق ترین و باطل ترین گروه‌ها هستند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید