ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۵:۴۶ ب.ظ
آیت الله مصباح یزدی
حل کردن مسائل ریشه ای حقوق، می تواند ضمانتی برای مصون ماندن اعتقادات نسل های آینده باشد
متأسفانه از آنجا که مسائل بنیادی حقوق از مطالبات عمومی مردم نیست، خیلی نسبت به آن توجه نمی شود؛ این در حالی است که این مسائل بنیادی، به منزله ریشه درخت هستند که بدون آن، شاخ و برگ و تنه ، استحکامی ندارد و به راحتی فرو می ریزد.

گروه علمی کافه حقوق:  وقتی پیامبر گرامی اسلام (ص) مبعوث شدند، شعار ساده ای داشتند و آن هم شعار «لااله الا الله» بود؛ این شعار در جامعه ای طرح شد که مردم آن کمتر از سواد و دانش بهره برده بودند، اما کم کم مسأله رشد کرده و نزج گرفت که توحید به چه معناست و لوازم آن چیست و نظایر آن.

امام (ره) در سال ۵۷ در کشور ما مبعوث شد، چرا که اسلام را زنده کرد، امام (ره) نیز در همان ابتدا یک شعارهای ساده ای را مطرح کردند؛ اما بعد از گذشت مدت ها، کم کم در عمل گسترش یافته و عمق پیدا کرده است؛ وحدت حوزه و دانشگاه، اسلامی شدن علوم انسانی و اسلامی بودن قوانین جامعه، از جمله این شعار ها بود.

این که قوانین باید اسلامی باشد یعنی چه؟ باید دید عمق این شعار چیست؟ اصلا حقوق به چه معناست و آیا پذیرش حقوق صحیح است؟ آیا اسلام حقوقی را مشخص کرده است؟ آیا نظام های مختلف حقوقی، نسبت به یکدیگر برتری دارند و اگر دارند، ملاک برتری چیست؟ افکار و سلیقه مردم در حقوق چه تأثیری دارد و آیا می توان گفت هر آنچه که مردم بخواهند باید به عنوان حقوق و قانون در نظر گرفته شود؟ آیا منطقی و عقلانی است که حقوق بشر امروزی را جهانشمول دانسته و همه را ملزم به رعایت آن کرد؟ و …
در آمریکا، وقتی در جلسه مطرح شد که در حقوق اسلامی سه رکن وجود دارد و رکن ها برشمرده شد، استادان برجسته حقوق آمریکا اذعان کردند از این سه مورد فقط تا کنون نسبت به یکی از آن ها فکر کرده اند و نسبت به دو رکن دیگر که در حقوق باید مورد توجه قرار گیرد، حتی فکر هم نکرده اند!!!

مصباح
متأسفانه از آنجا که مسائل بنیادی حقوق از مطالبات عمومی مردم نیست، خیلی نسبت به آن توجه نمی شود؛ این در حالی است که این مسائل بنیادی، به منزله ریشه درخت هستند که بدون آن، شاخ و برگ و تنه ، استحکامی ندارد و به راحتی فرو می ریزد.

حقوقدانان اهل دقت، باید مسئولیت خود را تعمیق مباحث علمی و نظری بدانند آن ها باید جواب بسیار متقن و قابل دفاع حتی برای غیر مسلمانان داشته باشند تا بتوانند از سخن خود دفاع کنند؛ در غیر این صورت و حل نشدن مسائل ریشه ای، حقوق بشر، در ذهن ما امری خوب و زیبا جلوه می کند، بدیهی است که نمی توان آن را پذیرفت، اما لوازم آن را نپذیرفت؛ یکی از لوازم آن همجنس بازی است که طبق حقوق بشر اگر با رضایت طرفین باشد، نباید منعی داشته باشد؛ چگونه از نظر حقوقی آن را قبیح و ممنوع خواهید دانست؟ جز با حل شدن ریشه حقوق و تبیین مبانی اسلام در زمینه حقوق به صورت منطقی و مستحکم، نمی توان پاسخی خوب، ارائه داد.

امروز کار به جایی رسیده است که رئیس جمهور آمریکا برای این که رأی بیاورد، باید از همجنس بازی حمایت کند؛ لذا اگر مسائل بنیادی حقوق را حل نکنیم، کم کم افکار جوانان ما نیز به این سو می رود که شاید سخن آن ها صحیح باشد. از این رو باید مسائل بنیادی و ریشه ای حقوق را حل کرد تا نسل آینده بتواند مسیر را کامل و صحیح ببیند و قضاوت کند.

لذا سعی شود طرحی تهیه شود و در دانشگاه ها مطرح شود تا ضمانتی برای اعتقادات و باورها و ارزش های اسلامی برای نسل های آینده فراهم شود.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید