ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۷:۲۳ ب.ظ
هدف گذاری در پروژه مدلینگ چه بود؟
پروژه عنکبوت۲ با موفقیت انجام شد. پروژه «عنکبوت دو» که در فضای اینستاگرام انجام شد، به داغ‌ترین سوژه فضای مجازی این‌روزها تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در روزهای اخیر شاهد صدور اطلاعیه مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته بودیم که اعلام کرد پس از حدود دو سال کار مستمر و فشرده اطلاعاتی و در پی وصول تعداد فراوانی شکایت و گزارش از جانب خانواده‌های مختلف از شهرهای گوناگون ایران مبنی بر ضرورت پالایش اخلاقی سرویس‌های پر کاربرد ارتباطی و اجتماعی خارجی به‌ویژه اینستاگرام، پروژه عنکبوت ۲ را در این محیط با موفقیت به پایان برده و گام بلندی در جهت بهبود نسبی فضای این نرم‌افزار برای خانواده‌های ایرانی برداشته است.در اطلاعیه این مرکز، هدف اصلی از اجرای پروژه عنکبوت ۲، حمایت از کیان خانواده و جامعه اسلامی، دفاع از هویت ملی و اسلامی، پالایش و سالم‌سازی محتوای ناسالم برای نوجوانان، جوانان و خانواده‌های ایرانی و زمینه‌سازی برای استفاده از فرصت‌های اینترنت اشاره شده است که در این یادداشت به ابعادی از این پروژه خواهیم پرداخت.

مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته در اطلاعیه‌ای خبر داد: پروژه عنکبوت ۲ با موفقیت انجام شد. پروژه «عنکبوت دو» که در فضای اینستاگرام انجام شد، به داغ‌ترین سوژه فضای مجازی این‌روزها تبدیل شده است. اشاره دادستان تهران به دستگیری متخلفان فضای مجازی در حوزه مدلینگ و مزون‌ها با اطلاعیه مرکز بررسی جرائم سازمان‌یافته همراه شد که این موارد از موفقیت‌آمیز بودن پروژه عنکبوت ۲ در برخورد با برهم زنندگان امنیت اخلاقی‌فضای مجازی حکایت داشت. عباس جعفری دولت‌آبادی در حاشیه نشست با قضات دادسرای جرائم رایانه‌ای اضافه کرد: «حدود ۵۰ آرایشگاه، ۵۰ مزون و ۵۰ آتلیه عکاسی تحت نظر شاخه اطلاعاتی و قضایی درآمدند و دستگیری‌هایی انجام و صفحات زیادی‌ بررسی شد.»

اما صدور اطلاعیه رسمی مرکز بررسی علائم سازمان‌یافته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشان داد که خبرهای ویژه و جدید دیگری از برخورد با تخلفات فضای مجازی در راه است. این اطلاعیه، خبر از موفقیت پروژه‌ای داد که طی آن، فضای مجازی و به‌ویژه شبکه اجتماعی «اینستاگرام» را برای خانواده ایرانی، امن‌تر از همیشه کرده است. مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته اعلام کرد پس از حدود دو سال کار مستمر و فشرده اطلاعاتی و در پی وصول تعداد فراوانی شکایت و گزارش از جانب خانواده‌های مختلف از شهرهای گوناگون ایران مبنی بر ضرورت پالایش اخلاقی‌ سرویس‌های پر کاربرد ارتباطی و اجتماعی خارجی به‌ویژه اینستاگرام، پروژه عنکبوت ۲ را در این محیط با موفقیت به پایان برده و گام بلندی در جهت بهبود نسبی فضای این نرم‌افزار برای خانواده‌های ایرانی برداشته است.

در اطلاعیه این مرکز اهداف اصلی اجرای پروژه عنکبوت ۲، موارد زیر اعلام شده است:

۱- حمایت از کیان خانواده و جامعه اسلامی‌

۲- دفاع از هویت ملی و اسلامی‌

۳- پالایش و سالم‌سازی محتوای ناسالم برای نوجوانان، جوانان و خانواده‌های ایرانی‌

۴- زمینه‌سازی برای استفاده از فرصت‌های اینترنت‌

بر اساس اطلاعیه منتشره، مهم‌ترین نتیجه به‌دست‌آمده از پژوهش‌های اولیه این پروژه را می‌توان «هدف‌گذاری‌ تغییر سبک زندگی ایرانی- اسلامی» از سوی حامیان و گردانندگان پنهان اینستاگرام اعلام و نشانه آن‌را در اشغال ۲۰ درصدی فضای این شبکه با موضوعات مدلینگ و ابتذال حرفه‌ای یافت.

*   فاز ۱؛ رصد، شناسایی و تشکیل بانک اطلاعاتی‌

بر اساس گزارش این مرکز، محصول فاز اول پروژه عظیم عنکبوت ۲، اشراف بر تمامی صفحات ایرانی شاخص در اینستاگرام بوده است. در این رصد نتایج قابل توجهی ازجمله کشف چگونگی جذب کاربران ایرانی با استفاده از انتشار تصاویر مبتذل و در مواردی مستهجن مدل‌های حرفه‌ای و نیز آماتور ایرانی در پی داشته است.

پس از پایان فاز اول، بانک اطلاعاتی دقیق بیش از ۳۰۰ صفحه شاخص در اینستاگرام تشکیل شد که در این بانک مواردی چون مختصات قابل رصد هر صفحه اینستاگرامی ازجمله پست‌ها، دنبال‌کنندگان، دنبال‌شوندگان و لایک‌کنندگان و کامنت‌نویسان، آدرس سایر حساب‌های اینترنتی مانند فیس بوک، لاین، تلگرام، کیک، ایمیل، شماره تلفن، نشانی، شماره حساب‌های بانکی مندرج در هر صفحه به‌صورت هوشمند جمع‌آوری شده است. بررسی این بانک اطلاعاتی‌ نشان می‌دهد اغلب اقدامات فعالان این حوزه کاملا هوشمند و دارای ساختار شبکه‌ای بوده است.

*   فاز ۲؛ شناسایی تخصصی و پنهان‌

اقدام راهبردی دیگر در این پروژه، یافتن خطوط اصلی هدایت‌گر اجرای پروژه اغواگرانه شهروندان ایرانی بود که با تلاش فشرده و پیچیده کارشناسان مرتبط این مرکز «اتاق فکر هوشمند تغییر سبک زندگی و پوشش ایرانیان» و اعضای‌اصلی آن شناسایی و در فرایند اقدامات بعدی قضایی و اطلاعاتی قرار گرفتند. این اتاق فکر مرکب از فعالان فضای واقعی و مجازی است که گام‌به‌گام اقدامات سازمان‌یافته خود را طراحی کرده و به پیش می‌بردند. در این مرحله، اطلاعات مردمی دریافتی کمک قابل توجهی به کارشناسان مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته کرد.

بر این اساس مجموعا ۱۷۰ نفر از مدیران و اداره‌کنندگان صفحات فوق‌الذکر (شامل ۵۸ مدل، ۵۱ مدیر مزون و طراح لباس، ۵۹ عکاس و آرایشگر و ۲ مؤسسه فعال در عرصه مد) که موفق به اغوای تعداد قابل توجهی از جوانان شده و خسارات عظیم اخلاقی به‌بار آورده بودند، شناسایی و شبکه ارتباطی آن‌ها کشف شد. از این تعداد برای ۲۹ تن از مدیران اصلی و مرتبطین آن‌ها پرونده قضایی تشکیل شد که منجر به بازداشت ۸ نفر و احضار بقیه افراد گردید و اماکن مرتبط با جرایم ایشان نیز با حکم قضایی پلمپ شد.

این مرکز هم‌چنین از برخورد با مدیران چند صفحه فعال در زمینه تبلیغات اینترنتی در شبکه‌های ارتباطی خارجی نیز خبر داده است.

مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته در اطلاعیه خود به حضور و رفت‌و‌آمد قابل توجه برخی عناصر در کشورهای همسایه و غربی اشاره کرده و از انجام اقدامات مقتضی و هم‌چنین عملیات برون‌مرزی چند مرحله برای‌ اشراف و برخورد قاطع با این شبکه خبر داده است.

*   فاز۳؛ ترسیم مختصات پیاده‌نظام نفوذ فرهنگی‌

گزارش منتشره مرکز بررسی جرایم سازمان یافته نشان می‌دهد که جریان ابتذال حرفه‌ای در کشور که یکی از بهترین بسترهای فعالیت و تبلیغ محصولات خود را اینستاگرام یافته است، سه زیرشاخه اصلی دارد:

اول: سیاستها و رویکردها

۱-   ترویج ابتذال فراگیر با رواج مدلینگ حرفه‌ای و با هدف عادی‌سازی بی‌بند‌و‌باری‌

۲٫   تولید و تبلیغ پوشش‌های خلاف عرف جامعه ایرانی و لباسهای نیمه‌عریان در فضای اجتماعی‌

۳٫   ایجاد جذابیت برای دختران و پسران جوان جهت حضور مؤثر در این فرآیند از طریق پیشنهادات فریبنده کسب درآمد، کسب شهرت و ارضای شهوات‌

۴٫   حمایت همه‌جانبه رسانه‌ای و تبلیغی خارج کشور از مدل‌های حرفه‌ای و ستاره‌سازی از آن‌ها و تشویق افراد غیرحرفه‌ای به ورود به این چرخه برای بالا بردن مصرف تولیدات تبلیغ‌شده‌

دوم: بسترهای شکل‌گیری

۱٫   مؤسسات طراحی مد و پوشش در داخل و خارج کشور

۲٫   آرایشگاه‌های زنانه حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای‌

۳٫   مزون‌ها و فروشگاه‌های البسه زنانه‌

۴٫   برگزاری مراسم متناسب با مدلینگ، نظیر شوی لباس و جشنواره زن شایسته ایرانی در کشورهای مختلف‌

۵-    استودیوهای زیرزمینی تولید موسیقی و کلیپ‌های مبتذل‌

۶-    تبلیغ و پوشش کامل رسانه‌ای مدلینگ از سوی ضدانقلاب در شبکه‌های ماهواره‌ای و پایگاه‌های خبری‌

۷٫    صفحات پر بازدید با استفاده از نام افراد مشهور یا موضوع خاص و جذاب‌

سوم: فعالان و کاربران‌

۱- عکاسان‌

۲- آرایشگران‌

۳- مدل‌های حرفه‌ای و آماتورها

*   فاز ۴؛ جمع‌بندی و هشدار به متخلفان‌

مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته در پروژه عنکبوت ۲ موفق به شناسایی سرپل‌های خارجی و مدیریت جریان داخلی‌ این پروژه شده و در اقدامات خود به مجموعه تفصیلی از ارتباطات بین‌المللی فعالان داخلی مدلینگ با مؤسسات فعال و سازمان‌های مردم نهاد با پوشش فرهنگی در سطح بین‌المللی دست یافته است. نگرانی فزاینده خانواده‌های ایرانی که منجر به وصول هزاران نامه و ایمیل به این مرکز شده، باعث شد تا این مرکز رسیدگی به این مسأله را در اولویت‌های خود قرار دهد.

در بخش دیگر از این اطلاعیه آمده است برخی افراد به‌کارگیری‌شده به‌عنوان مدل در این پروژه دارای سوء سابقه قضایی و از آسیب‌دیدگان اجتماعی هستند.

این مرکز در پایان اطلاعیه خود، چند نکته را متذکر شده است:

۱٫   برخوردها با افراد و جریان‌های ضد فرهنگی و هنجارشکن در حوزه پیام‌رسان‌های تلفن همراه به‌خصوص تلگرام با جدیت در دستور کار قرار دارد. هیچ حاشیه امنی برای مدیران، دست‌اندرکاران تولید محتوا و شبکه‌های‌تبلیغاتی مرتبط با ایشان وجود ندارد. این افراد منتظر برخوردهای قضایی متناسب از جانب دستگاه قضا باشند.

۲٫   مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته بر خود لازم می‌داند با کاربران و عواملی که با فعالیت‌های خاص خود، نام ایران و ایرانی را در کشورهای حاشیه خلیج فارس خدشه‌دار می‌کنند؛ نیز به‌صورت جدی برخورد نماید. این مرکز بر بخش‌های گوناگون این موضوع، اشراف کامل اطلاعاتی دارد و به‌زودی ابعاد مختلف آن‌را اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

۳٫   لازم است با برنامه‌ریزی‌های ضروری دستگاه‌های ذیربط، بستر مناسب برای فعالیت و رشد ابزارها و نرم‌افزارهای ارتباطی بومی فراهم شود و فرصت برای بهره‌برداری مطلوب از این امکانات بدون آسیب به بنیان‌های ‌اخلاقی و خانوادگی فراهم گردد.

۴٫   لازم است شورای عالی فضای مجازی به‌عنوان قرارگاه راهبردی و عملیاتی فضای مجازی در کشور، نقش فعال و مؤثری ایفا کرده و فضای فعالیت سالم و امن را برای جوانان و خانواده‌ها فراهم آورد تا آسیب‌های این حوزه به حداقل برسد و امکان بهره‌برداری از فرصت‌های فضای مجازی در دسترس قرار گیرد.

۵-    خانواده‌ها نیز به‌عنوان رکن رکین جامعه لازم است حضور مؤثر در کنترل این فضاهای جدید داشته باشند. مسؤولیت پیشگیری و کنترل فقط بر عهده حاکمیت نبوده و لازم است ورود خانواده در این حوزه جدی باشد.

۶-    مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته همچنان آماده دریافت گزارش‌ها و اطلاعات مردمی، پیرامون موضوعات اشاره‌شده در این اطلاعیه است. این گزارش‌ها نقش بسیار مؤثری در اجرای پروژه عنکبوت ۲ داشته است. هم‌وطنان عزیر می‌توانند گزارش‌های خود را از طریق سامانه تعاملی گرداب به آدرس (my.gerdab.ir) به این مرکز ارسال نمایند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید