ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۰ ب.ظ
علیرضا زاکانی در گفتگوی اختصاصی با کافه حقوق مطرح کرد:
آمریکایی ها از فردای اجرای برجام نقض عهد کردند
دکتر علیرضا زاکانی
خانم وندی شرمن گفته بود: «ما سلاح های حمله به ایران را آماده کرده بودیم.» این حرف اخیر ایشان هست. علاوه بر این که از بعد دیگر هم عدم تعهد به مفاد برجام و بدعهدی آمریکا و تهدیداتی را که سایرین را می کند، بی اثر کرده است کاری را که باید آن ها می کردند. تعهداتی را که باید آن ها انجام می دادند قدم از قدم برنداشتند.

گروه سیاسی کافه حقوق: کمتر از دو روز ازموضع رئیس بانک مرکزی می گذرد، که به عدم مبادلات دلاری و غیر دلاری در پسابرجام اشاره داشته داشت. موضعی که مواضع منتقدان دولت در مورد برجام را مورد تایید قرار داد. سیف می گوید که حتی ریال عمان را نیز به یورو نمی توانیم تبدیل کنیم. در همین مورد با دکتر علیرضا زاکانی رئیس کمیسیون ویژه ی برسی برجام مصاحبه ای داشتیم. متن این مصاحبه به شرح ذیل می باشد:

کافه حقوق: جناب آقای دکتر با توجه به اینکه جناب عالی رئیس کمیسیون ویژه ی بررسی برجام بودید…

دکتر زاکانی: بازهم برجام!!{همراه با خنده}

کافه حقوق: هنوز که نماینده ی مجلس هستید، با توجه به قانون مصوب مجلس در مورد برجام با توجه به وضع تحریم های جدید، آیا برجام را نقض شده می بینید یا خیر؟

دکتر زاکانی: من بارها عرض کردم که آن ها از همان روز اول برجام را نقض کردند، زیرا در همان احکام اولیه ی برجام -در متن اصلی- همه ی کشورهای متعهد در برجام که از تهدید کردن به هر طریقی دست بردارند. آمریکا از همان روز اول و همان فردایی که جوهر امضاء آن ها خشک نشده بود (امضاء مصطلح می گویم؛ مگرنه کسی امضاء نکرد) ، شروع به تهدید کردن کرد.

دکتر علیرضا زاکانی

خانم وندی شرمن گفته بود: «ما سلاح های حمله به ایران را آماده کرده بودیم.» این حرف اخیر ایشان هست. علاوه بر این که از بعد دیگر هم عدم تعهد به مفاد برجام و بدعهدی آمریکا و تهدیداتی را که سایرین را می کند، بی اثر کرده است کاری را که باید آن ها می کردند. تعهداتی را که باید آن ها انجام می دادند قدم از قدم برنداشتند.

بنابراین هم از طریق تهدیداتی که شده برجام نقض شده است و هم از طریق تعهداتی که باید انجام می شده و نشده و خلاف آن انجام شده، برجام نقض شده است. دولت باید تصمیم بگیرد. بر اساس قوانین مجلس این نقض تصریح شده است. علاوه بر این و بالاتر از این در نامه ی رهبر انقلاب نیز به رئیس جمهور، این عدم هرگونه وضع تحریم جدید مورد تاکید قرار گرفت.

برداشت هایی همچون ۲ میلیارد دلار از پول های ایران نقض برجام را تشدید می کند. حتی اگر برداشت آقای عراقچی را بپذیریم که می گوید چون برجام عیب و نقص دارد چه آنکه سند حقوقی نیست نمی توان نام بد عهدی های آمریکا را نقض گذاشت. این دزدی این ها از اموال ما، یک مورد علیحده ای است.

کافه حقوق: به نظر شما، با توجه به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و ترکیب جدید مجلس شورای اسلامی، به نظر شما نظارت این مجلس بر اجرای برجام چگونه خواهد بود؟

دکتر زاکانی: مجلس باید وظیفه ی ملی-اسلامی و دفاع از منافع ملی خود را انجام دهد. این مجلس باید توجه به جایگاه جهانی منطقه ای ایران را در کنار عنایت به دستاوردهای ملی و آینده ی فراروی آن بکند. اگر هر مجلسی به این مسائل عنایت بکند، می تواند نظارت خوبی به برجام داشته باشد.

کافه حقوق: آیا اقدام به دیدار اخیر خانم فائزه هاشمی با برخی از سران بهائیت از لحاظ قانونی جرم محسوب می شود؟

دکتر زاکانی: واقع امر خیلی مسیر بدی را این ها می روند و انسان بعضی ها وقت ها دلش می سوزد که چه بلایی سر یک عده ای می آید که دنیا و آخرتشان را فراموش می کنند و مسیری را می روند که خلاف شرع، عقل و منافع کشور است و آّب به آسیاب دشمن می ریزند…

کافه حقوق: با توجه به موضع اخیر سخنگوی وزارت خارجه ی آمریکا، مبنی بر حمایت از بهائی ها و به رسمیت شناختن آنان که بلافاصله پس از این دیدار گرفته شد، آیا این اقدام خانم هاشمی اقدام علیه امنیت ملی نبود؟

دکتر زاکانی: وقتی از بهائیت و وهابیت صحبت می کنید، باید توجه داشته باشید که این ها گروهک هایی هستند که علیه تشیع و تسنن ایجاد شدند. این ها عناصری هستند که مبتنی بر تلاش دستگاه های اطلاعاتی-امنیتی انگلستان فرصت بروز و ظهور برای خود پیدا کردند، به این قصد که وهابیت ریشه ی تسنن را بکند و بهائیت ریشه ی تشیع را بکند. این موضوع اظهر من الشمس است. حکم دینی در مورد این گروهک ها مشخص است. پس از اطلاع از تاکید حکم دینی، وقتی اینطور از دیدار خود با افتخار یاد می کنند، بدین معناست که به آخر خط رسیدند.

کافه حقوق: به عنوان آخرین سوال پیشبینی شما از ریاست مجلس دهم چیست؟

دکتر زاکانی: این را از نمایندگان منتخب مجلس بپرسید.

کافه حقوق: نظر شما چیست؟

دکتر زاکانی: پیش بینی بنده این است که با توجه به ترکیب مجلس آقای لاریجانی رئیس مجلس خواهد بود.

کافه حقوق: با تشکر از وقتی که برای مخاطبان کافه حقوق گذاشتید


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید