ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۵:۰۵ ب.ظ
هشدار عفو بین‌الملل درباره استفاده عربستان از بمب‌های خوشه‌ای در یمن
سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی با اعلام این‌که عربستان از بمب‌های خوشه‌ای ساخت انگلیس و آمریکا در یمن استفاده کرده است، هشدار داد: وجود بمب‌های عمل نکرده، برخی مناطق را به میدان‌های مین تبدیل کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی عفو بین الملل، این سازمان مدافع حقوق بشر با انتشار گزارشی هشدار داد: به دلیل وجود بمب‌های خوشه‌ای منفجر نشده که ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی علیه مواضع انصارالله در شمال یمن از آن‌ها استفاده کرده است، غیرنظامیان یمنی اکنون در معرض خطر این بمب‌های عمل نکرده قرار دارند.

سازمان عفو بین الملل پس از انجام تحقیقات ۱۰ روزه در منطقه گزارش داد: در میان اشخاص کشته و معلول شده بر اثر انفجار این بمب‌ها، کودکان نیز به چشم می‌خورند و برای پاک سازی این مناطق از مین‌ها به کمک بین المللی نیاز است.

این سازمان از ائتلاف عربی به فرماندهی عربستان سعودی خواست تا استفاده از بمب‌های خوشه‌ای را متوقف کند.

در ادامه این گزارش آمده است: کشورهای بانفوذ باید از ائتلاف عربی بخواهند استفاده از بمب‌های خوشه‌ای را که به لحاظ بین‌المللی استفاده از آنها ممنوع شده است، متوقف کند.

این ائتلاف در اواخر مارس سال ۲۰۱۵ حمله‌ای نظامی را علیه انصار الله یمن که آنها را به داشتن ارتباط با ایران متهم می‌کند، آغاز کرد تا از پیشروی نیروهای انصارالله به جنوب یمن جلوگیری کند. این نیروها اکنون کنترل بخش های وسیعی از کشور از جمله صنعا پایتخت یمن را بدست گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، نیروی هوایی ائتلاف عربی بارها به حمله به غیر نظامیان و استفاده از بمب‌های غیر مجاز در یمن متهم شده است.

عفو بین الملل ابراز نگرانی کرد: خانواده‌هایی که به دنبال آتش بس ماه آوریل به روستاهای خود در این منطقه باز می‌گردند، با خطرات شدیدی ناشی از این بمب‌های خوشه‌ای مواجه هستند.

لاما فقیه مشاور عفو بین الملل در خصوص اوضاع بحرانی، هشدار داد که با بازگشت غیر نظامیان، حتی با کاهش شدت تنش‌ها، جان این غیر نظامیان از جمله کودکان آنها در معرض خطر میدان های مین قرار دارد.

وی افزود: از زمانی که مناطق زندگی و اطراف خانه‌ها و مزارع غیر نظامیان با بمب‌های خوشه ای و سایر مواد منفجره آلوده شده است، آنها نمی‌توانند در امنیت کامل زندگی کنند.

عفو بین الملل اعلام کرد: در جریان ماموریت اخیر خود در شمال یمن، به اسنادی درباره استفاده از بمب‌های غیر متعارف خوشه‌ای ساخت آمریکا، انگلیس و برزیل دست یافته است.

این سازمان بین‌المللی در پایان این تحقیقات خود، ۱۰ مورد جدید دیگر بین ژوئیه ۲۰۱۵ و ماه آوریل ۲۰۱۶ را که در آنها ۱۶ غیر نظامی کشته یا زخمی شده‌اند به ثبت رسانده است.

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان ملل، درگیری‌ها در یمن از مارس ۲۰۱۵ به کشته شدن بیش از ۶۴۰۰ نفر و آواره شدن ۲٫۸ میلیون نفر منجر شده است و علاوه بر این، ۸۲ درصد جمعیت یمن در حال حاضر به کمک‌های بشر دوستانه نیازمند هستند.

مارک گولدرینگ مدیر اجرایی گروه بین‌المللی امدادرسانی برای مبارزه با فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی (اکسفام) نیز اعلام کرد: انگلیس با ارسال تدارکات جنگی و بمب‌های خوشه‌ای برای عربستان سعودی، در واقع به جنگ بی رحمانه در یمن دامن می‌زند.

گولدرینگ با اشاره به گزارش عفو بین الملل درباره استفاده عربستان از بمب های خوشه ای علیه غیرنظامیان یمنی تاکید کرد: در این گزارش شواهدی ارائه شده که نشان می‌دهد آل سعود از بمب های خوشه‌ای ساخت انگلیس از نوع بی ال – ۷۵۵، علیه غیرنظامیان حوثی در یمن استفاده می‌کند، این در حالیست که استفاده از این بمب‌ها در قوانین بین‌المللی ممنوع اعلام شده است.

مدیر اجرایی اکسفام افزود: این گزارش بر یک واقعیت ساده تاکید دارد؛ این که فروش تسلیحات انگلیس به عربستان سعودی و حمایت‌های فنی-نظامی لندن از ریاض، موجب تشدید جنگ بیرحمانه سعودی‌ها در یمن شده است.

وی همچنین گفت: جنگ یمن موجب شده است تا بیش از ۸۰ درصد از جمعیت این کشور در شرایط بحرانی قرار بگیرند و به دریافت کمک‌های فوری بشردوستانه نیازمند باشند؛ بنابراین ما از لندن می‌خواهیم که همه حمایت‌های خود را از این جنگ متوقف سازد و به تمام طرف‌های درگیر در این جنگ فشار وارد کند تا به این خونریزی‌ها پایان دهند.

به گزارش عفوبین‌الملل، کاربرد بمب‌های خوشه‌ای بر اساس کنوانسیون مهمات خوشه‌ای، مصوب سال ۲۰۰۸ ممنوع است. تاکنون ۱۰۸ کشور جهان این کنوانسیون را امضا کرده و حدود ۱۰۰ کشور آن را به تصویب رسانده اند.

عفو بین‌الملل در ادامه گزارش خود با اعلام اینکه غیرنظامیان یمنی برای پاکسازی مناطق آلوده به کمک‌های بین‌المللی نیاز دارند از عربستان سعودی و دیگر اعضای این ائتلاف خواست تا شرایط را برای پاکسازی منطقه فراهم و به این روند کمک کنند. آنها بعلاوه باید کمک‌های درمانی لازم را برای قربانیان فراهم کنند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید