ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ | ۱۰:۳۳ ق.ظ
به مناسبت هفته حقوق بشر آمریکایی«8»
تاریخچه تبعیض نژادی در آمریکا
مهرداد سعیدی
این موضوع در اولویت های نگرشی امریکایی ها از همان ابتدای دوران استعمار آنها توسط اروپاییان در قرن ۱۷ بوجود امده است و این موضوع در حالی است که میتوان آن را در وضعیت های مختلف جامعه آمریکایی همچون قوانین تبعیض آمیز و رویه های اجتماعی و رفتار های مجرمانه در ارتباط با گرو های خاص مشاهده نمود.

سرویس بین الملل کافه حقوق: نژادپرستی(Racism) تفکر برتر دانستن یک نژاد بر نژاد(های) دیگر است. در کتاب فرهنگ سیاسی  از  داریوش آشوری برای نژادپرستی تحت نام «نژادگرایی» چنین تعریفی آورده شده : نژادگرایی نظریه‌ای است که میان نژاد و پدیده‌های غیر زیست شناسی  مانند دین ، آداب ، زبان و… رابطه ایجاد کرده برخی نژادها را برتر از دیگر نژادهای بشری می‌شمارد . در این نظریه برتری نژادی مستقل از شرایط محیطی و اجتماعی رشد افراد عمل کرده و دست تقدیر برخی نژادهای بشر را برتر و برخی دیگر را کهتر گردانیده ‌است.

ریشه‌های نژادپرستی در عصر جدید به نظریات کنت دوگوبینو  نویسنده فرانسوی می‌رسد که آن را در ۱۸۵۳ منتشر نمود. در قرن بیستم بزرگ‌ترین حامی نژادگرایی هاستن استوارت چیمبرلین  نویسنده آلمانی انگلیسی تبار بود.

 این موضوع در اولویت های نگرشی امریکایی ها از همان ابتدای دوران استعمار آنها توسط اروپاییان در قرن ۱۷ بوجود امده است و این موضوع در حالی است که میتوان آن را در وضعیت های مختلف جامعه آمریکایی همچون قوانین تبعیض آمیز و رویه های اجتماعی و رفتار های مجرمانه در ارتباط با گرو های خاص مشاهده نمود . حال به برخی از این موارد که به طور ملموسی در  آمریکا وجود داشته اشاره میکنیم ( آمریکایی که ادعای حمایت از حقوق بشر را داشته اما از ابتدایی ترین موضوع ضد حقوق بشری یعنی تبعیض نژادی در جامعه اش ابایی نداشته و حتی از آن دفاع میکند ) :

010 (Custom)تبعیض علیه بومیان آمریکا : این موضوع همزمان با ورود اروپاییان به قاره آمریکا بوجود آمد. پس از فتح قاره آمریکا توسط اروپاییان آنها این عقیده را پیدا کردند که بومیان آمریکایی مردمی وحشی، خونخوار و به دور از تمدن هستند و لزوما آنها  باید با فرهنگ اروپایی مدرنیته شوند. همین موضوع بتدریج باعث کشتار های نژادی ، قتل عام های دسته جمعی ، ربودن سرزمین بومیان و تلاش برای نابودسازی آمریکاییان بومی شده و در سایر موارد از طریق جذب اجباری انها در مدارس نهادینه اروپایی به عمل انجامید و تمام این اعمال با این حربه که آنها نیاز به مدرن شدن و دوری از خونخواری هستند، توجیه می گردید . همچنین در حال حاضر نیز امار موسسه ملی بیماری های روانی امریکا بالاترین نرخ خودکشی را در میان بومیان آمریکایی می دهد و این موضوع هیچ توجیهی جز چنین تحقیر دراز مدت در میان انها نمی تواند داشته باشد .

در اصطلاح علوم سیاسی به این مورد نژاد کشی یا نژاد آزاری گفته می شود و به معنی کشتار و نابودی حساب شده یک گروه قومی ، همچون نابودی سرخپوستان آمریکایی به دست سفید پوستان. نژاد کشی با تصویب (عهدنامه کیفر جنایت نژادکشی) توسط مجمع عمومی سازمان ملل در دسامبر ۱۹۴۸ به عنوان یک جنایت بین المللی شناخته شد.

ژاپنی آمریکایی ها : با بمباران پرل هاربر  هاوایی در سال ۱۹۴۱ توسط ژاپنی ها عملا نژادپرستی علیه ژاپنی- آمریکایی ها شدت گرفت و این دقیقا همانند رفتار آمریکایی ها نسبت به مسلمانان پس از حادثه ۱۱ سپتامبر است . از آن پس ژاپنی ها هدف آزار و اذیت و تبعیض و از دست دادن شغل و خانه و زندگی خود قرار گرفتند . اما بدترین فاجعه و ضربه به ژاپنی ها در فوریه ۱۹۴۲ بود که پرزیدنت روزولت قانونی تصویب کرد که بازداشت و توقیف ژاپنی ها مجاز بود چرا که آنها دیگر دشمنان حکومت تلقی می شدند! بیش از ۱۲۰۰۰۰ ژاپنی به اردوگاه ها انتقال داده شدند که بیش از نیمی از انها کودکان بودند . این فرمان اجرایی امریکایی ها را مجاز میکرد که به طور اجباری ژاپنی ها را به مناطق خاص برای تامین امنیت انتقال دهند که به اصطلاح برای جلوگیری از خرابکاری و جاسوسی بود و این در حالی بود که بسیاری از آنها در اثر عدم مراقبت های پزشکی مناسب می مردند و بسیاری دیگر در اثر عدم اطاعت از دستورات کشته می شدند .

 بسیار جالب است که آمریکایی که خود به اردوگاه های اجباری کار آلمان اعتراض میکرد و اقداماتی زیادی را علیه ان انجام داده است، خود مکان هایی به مراتب وحشناک تر علیه افراد داشته که حتی بسیاری از انسان ها حتی نامی از آن را نشنیده اند !

بازداشت یکی از معترضان به دست پلیس

نژادپرستی علیه آمریکایی آفریقایی ها : با شروع قرن ۱۷ ام و کشف قاره آمریکا، سیل عظیمی از آفریقایی ها به عنوان برده به آمریکا آورده شدند که بسیاری از آنها از مناطق مختلف آفریقا ربوده شده بودند و این در شرایطی بود که بسیاری از آن آفریقایی ها باسواد و در سطح بسیار بالایی از رفاه در جامعه خود بسر می بردند. نام و هویت  مردان و زنان و کودکان آفریقایی از آنها گرفته شد. آنها مجبور به مسیحی شدن گردیدند و در بسیاری موارد با شکنجه و تحقیر و حتی نابودسازی روبه رو می شدند چراکه حتی جان آنها در نزد آمریکاییها از یک حیوان نیز بی ارزش تر شناخته  و به انها همچون اموال شخصی نگریسته میشد که صاحبان آنها هر کاری من جمله خرید و فروش را میتوانستند با آنها انجام دهند .البته این موضوع برای تمامی افریقاییان وجود نداشت و موارد بسیار نادری نیز به طور آزادانه میتوانستند زندگی به صورت یک شخص حقیقی داشته باشند و موضع بردگی بیشتر در مناطق جنوبی امریکا رواج داشته است .حال جالب این است که ان دسته از افریقایی هایی که برده محسوب نمی شدند و به اصطلاح آزاد بودند در جهتی دیگر آن هم توسط قوانین تبعیض آمیز از اکثر حقوق مدنی محروم بوده و در واقع شهروند به حساب نمی آمدند که میتوان به عدم توانایی آنها در رای دادن و تملک اموال اشاره کرد که این موضوع برخواسته از نژاد پرستی درونی آمریکایی ها می باشند که به طور ذاتی رنگین پوستان را در مرتبه ای پایین تر از خود می بینند!

حال امروزه اگرچه برده داری و تبعیض علیه سیاه پوستان ممنوع شده و قوانین بسیاری در این زمینه به تصویب رسیده است اما بسیار زیرکانه و به اصطلاح زیرپوستی این موضوع را میتوان در جامعه آمریکایی شاهد بود ، از جمله این موارد میتوان به مصاحبه های شغلی در این کشور اشاره کرد که طبق آمار از هر ۵ نفر تنها یک نفر سیاه پوست می باشد و همچنین مراتب شغلی بالاتر و مشاغل با وجهه تر در دست سفید پوستان می باشد و در نهایت این که بکار گیری نیروها برای کار در میان مدارس سفیدپوستان است!

در اصطلاح علوم سیاسی به این مورد جداگری گفته می شود که به معنای جدا کردن شهروندان از یکدیگر بر حسب گروه های قومی و بخوصوص نژادی و محدود کردن اقلیت های نژادی از حیث محل زیست و آمیزش با نژاد برتر و سلب حوق مدنی و سیاسی از آنان است و از جمله موارد آن نابرابری در آموزش و کار و موارد دیگر است و این مورد در ایالات متحده بسیار مشهود است هرچند که در این کشور بیشتر صورت عرفی داشته تا قانونی و قوانین مدنی که آن را منع می کند!

اسلام هراسی : این واژه مدتی است که برای توصیف خصومت فعلی نسبت به اسلام و مسلمانان در ایالات متحده ابداع شده است و تجلی آن در آزار و اذیت و تبعیض مسلمانان است . اسلام هراسی از پس از حملات ۱۱ سپتامبر شدت یافت و همچنین بهانه و دستاویزی برای دولت همیشه در صحنه آمریکا در تجاوز به عراق و افغانستان گشت!  قابل ذکر است که از آن زمان به بعد حدود ۷۰۰۰۰۰ مسلمان توسط اف بی آی ( پلیس فدرال آمریکا ) مورد بازجویی و استراق سمع و نظارت و احراز هویت نژادی  قرار گرفتند . از آن پس تلاش های بی شماری را دولت آمریکا در اهریمن و تروریسم جلوه دادن مسلمانان و دین اسلام به عمل آورد و هنوز هم با این اقدامات که نقض محض حقوق بشر نسبت به افراد است ( نسبت به کرامت انسان ها ) داعیه حمایت از حقوق بشر را دارد .

حال امروزه تنها نژاد پرستی علیه مسلمانان ( اسلام هراسی ) باقی مانده است و این نشان از خصومت و ضد بشر بودن حکومت آمریکایی دارد که هنوز هم ادامه دارد و در هر برهه علیه ملتی به پا میخیزند و به طور مستقیم و غیر مسقیم با دور نگاه داشتن خود از جانیت کار بودن سایر افراد را مسئول می دانند !

قوانین بین المللی علیه تبعیض نژادی : نخستین گام در این زمینه  به سال ۱۹۴۸  بر می گرد که اولین اعلامیه سازمان ملل متحد با عنوان اعلامیه جهانی حقوق بشر به تصویب رسید. در این اعلامیه به آزادی و برابری تمام افراد بشری و نفی تبعیض پرداخته شد . در بیشتر اسناد دیگر این اعلامیه که در موضوع‌های مختلف در سال‌های بعد به تصویب سازمان ملل متحد رسید نیز بارها به برابری و نفی تمام اشکال تبعیض پرداخته شد . از جمله دیگر  اسناد می‌توان به کنوانسیون رفع کلیه اشکال تبعیض نژادی ۱۹۶۵ و کنوانسیون منع و مجازات جنایت آپارتاید در سال ۱۹۷۳ اشاره کرد که در آنها موضوع تبعیض نژادی به طور ویژه مورد توجه بوده است . جالب این است که در تمام این قوانین دولت آمریکا پیشگام است!

قوانین علیه تبعیض در آمریکا : جالب است که  از سال ۱۸۶۶ تا به حال بیش از ۳۰ مورد قوانین ضد تبعیض در آمریکا به تصویب رسیده که همه آنها حاکی از بشر دوست بودن دولت ایلات متحده آمریکا در جهت حفظ کرامت انسانی داشته است ! و برخی از آنها را در ذیل بیان می داریم :

Age Discrimination Act of 1975

Age Discrimination in Employment Act of 1967[6]

Alaska’sAnti-Discrimination Act of 1945

Americans with Disabilities Act of 1990[7]

California Fair Employment and Housing Act[8]

Civil Rights Act of 1866[9]

Civil Rights Act of 1871[10]

Civil Rights Act of 1957[11]

Civil Rights Act of 1964[12]

Civil Rights Act of 1968

Civil Rights Act of 1991

Employment Non-Discrimination Act

حال همه این موارد و بسیاری دیگر از قوانین صرفا عناوینی در یک متن هستند و بدون هیچ گونه وقعی از سوی امریکا است چرا که موضوع تبعیض در عرف و جان حکومت آمریکایی جای داشته و با این قوانین آنها تنها سرپوشی بر اقدامات ضد بشری خود میگذارند . حکومتی که در تمام جنایات ضد بشری حضور داشته و در نهایت با انتساب ان به دیگر ملت ها و حکومت ها در نهایت خود را پس می کشد .

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید