ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵ | ۰۲:۱۰ ق.ظ
در مصاحبه اختصاصی کافه حقوق با حقوقدان شورای نگهبان:
حقوقدان شورای نگهبان باید دارای تخصص، تعهد و استقلال رای باشد
نجات الله ابراهیمیان
حقوق دان و به خصوص عضو شورای نگهبان باید اولا دارای تخصص باشه، دوما تعهد و التزام به قانون اساسی و همه ارزش هایی که قانون اساسی آنها را به رسمیت شناخته و جزء پایه های جمهوری اسلامی ایران محسوب میشوند. همچنین باید دارای شخصیت بی طرف، منصف و دارای استقلال در مقام تصمیم گیری باشد به طوری که سابقه این فرد برای ملت در تصمیم گیری ها چه به مناسبت انتخابات و چه تصویب مصوبات اطمینان بخش باشد

گروه سیاسی کافه حقوق: به مناسبت نزدیک شدن زمان انتخاب اعضای حقوقدان شورای نگهبان توسط مجلس شورای اسلامی،مصاحبه ای را با موضوع ویژگی حقوقدانان شورای نگهبان با دکتر نجات الله ابراهیمیان، عضو حققوقدان و سخنگوی شورای نگهبان فراهم نمودیم. متن این مصاحبه در ادامه در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت.

کافه حقوق: با توجه به اینکه موعد تغییر سه نفر از حقوقدانان شورای نگهبان فرا رسیده، به نظر شما حقوق دانان بعدی که قرار است وارد شورای نگهبان شوند باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟

دکتر ابراهیمیان: ببینید حقوق دان و به خصوص عضو شورای نگهبان باید اولا دارای تخصص باشد، دوما تعهد و التزام به قانون اساسی و همه ارزش هایی که قانون اساسی آنها را به رسمیت شناخته و جزء پایه های جمهوری اسلامی ایران محسوب می شوند. همچنین باید دارای شخصیت بی طرف، منصف و دارای استقلال در مقام تصمیم گیری باشد به طوری که سابقه این فرد برای ملت در تصمیم گیری ها چه به مناسبت انتخابات و چه تصویب مصوبات اطمینان بخش باشد و قطعا این مواردی که بنده ذکر کردم از سوی ریاست محترم قوه قضائیه نیز مورد توجه قرار می گیرد چرا که ایشان به وجود احترام به  قانون اساسی و ارزشهای جمهوری اسلامی ایران در قضات، حقوقدانان، همکارانشان و کسانی که انتخاب می کنند التزام دارند.

کافه حقوق: در رابطه با لایحه برنامه ششم توسعه بسیاری از نمایندگان مجلس معتقدند که این لایحه در راستای سیاست های کلی نیست یا در بسیاری از موارد در تناقض آشکار با این سیاست ها است، نظر شما در این مورد چیست؟

دکتر ابراهیمیان: من فقط بخش مربوط به خودم را مطالعه کردم و انچه به نظرم رسید اینکه کلیاتی نزدیک به عنوان سیاست های کلی بوده و باید به نحو جزئی تر و کمیت پذیرتر به سراغ اجرای سیاست ها رفت و صرفا از بست وشرح آنها خودداری کرد. بنابراین آن بندهایی که در ماده ۲۴ آمده نیازمند پیش بینی ضمانت اجرایی های موثر و کمیت های قابل اندازه گیری در ۵ ساله ششم توسعه خواهد بود. به نظرم مجلس سعی کرده تا حدودی جبران کند این مسائل را ولی هنوز جای کار زیاد هست.

کافه حقوق: آقای دکتر آیا برای معرفی حقوق دانان شورای نگهبان بین ریاست قوه قضائیه و شورای نگهبان هماهنگی صورت میگیرد؟

دکتر ابراهیمیان: من اطلاعی در این مورد ندارم.

کافه حقوق: آیا اساسا رویه خاصی وجود دارد؟

دکتر ابراهیمیان: من در این مورد هم اطلاعی ندارم.

کافه حقوق: با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار نهاده اید.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید