ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ | ۰۲:۰۰ ق.ظ
دولت و مجلس چگونه اقتصاد مقاومتی را اجرا می کنند؟
کم تحرکی مجلس در قبال مدیریت مخاطرات اقتصادی خارجی
حمید نظریان
این اقدام نمایندگان کنگره از این حیث شایسته توجه است که، چطور کنگره در قبال تحولات سریع بین المللی و اقتصاد بین المللی کشور امریکا واکنش نشان داده و با استفاده از وظایف نظارتی و تقنینی خود، اعمال دولت و سایر شرکت های تابع آمریکا را در جهت منافع ملی آمریکا کنترل می نماید اما مجلس شورای اسلامی در برابر این تحولات سریع در حوزه اقتصاد بین الملل و سیاست خارجه منفعلانه عمل کرده و قدرت تصمیم گیری را از دست داده است.

گروه اقتصادی کافه حقوق: در بهمن ماه سال گذشته، رئیس جمهور و هیات همراه ضمن سفر به کشور فرانسه، قراردادهای تجاری بسیاری را با این کشور به ارزش تقریبی۳۳میلیارد دلار به امضا رساند. این قراردادها با شرکت های مختلف فرانسوی نظیر توتال، پژو و ایرباس فرانسه منعقد گردید. اما در این میان قرارداد خرید ۱۱۸ فروند هواپیما از شرکت فرانسوی ایرباس به مبلغ تقریبی ۲۷ میلیارد دلار، بیش از همه ی موارد دیگر توجه افکار عمومی را در کشور به خود جلب نمود.

هم زمان با انعقاد اولیه قرارداد خرید هواپیما از شرکت ایرباس، صحبت هایی از اعلام امادگی دولت برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیما از شرکت امریکایی بوئینگ مطرح می شود. این اقدامات دولت نشان دهنده ی یک نوع نگرش خاص و همچنین عزم جدی دولت برای سرمایه گذاری در بخش هوایی و هوانوردی کشور است.

اتفاق دیگری که در عرصه بین المللی سیاست های اقتصادی کشور را تهدید می نماید، موضوع توقیف ۲ میلیارد دلار از اموال کشور توسط امریکا بود. این اقدام که به بهانه دریافت غرامت قربانیان عملیات تروریستی در سفارت امریکا در لبنان از سوی دیوان عالی امریکا صورت می گیرد، در مغایرت آشکار با اصل مصونیت کشورها در حقوق بین الملل است. هنوز مدت زمان زیادی از صدور رای دیوان عالی امریکا علیه کشورمان نگذشته بود که دولت کانادا نیز در اقدامی مشابه، دستور توقیف ۱۳ میلیون دلار از اموال غیر دیپلماتیک کشور را صادر می نماید.

همه ی این اتفاقات فوق در یک برهه زمانی چند ماهه در حالی رخ می دهد که هم زمان در داخل کشور نیز مسئله فروش آب سنگین به آمریکا به ارزش ۸ میلیون دلار مطرح می گردد.

مرور این اتفاقات مختلف که به فاصله چند ماه، از بهمن ۹۴ تا خرداد ۹۵، در عرصه سیاست خارجی و اقتصاد بین المللی کشور رخ می دهد، نشان دهندی تحولات سریع و پی در پی در این عرصه است. این سرعت بالا در وقوع حوادث بین المللی، هوشیاری و واکنش سریع مسئولین مختلف را در کشور می طلبد.

اهمیت این موضوع با توجه به تاکید سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی رهبری بیش از پیش آشکار می گردد:« دولت مکلف است برای تحقق سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی با هماهنگ‌سازی و بسیج پویای همه‌ی امکانات کشور، اقدامات زیررا معمول دارد:

*شناسایی و بکارگیری ظرفیت‌های علمی، فنی و اقتصادی برای دسترسی به توان آفندی و اقدامات مناسب.

*رصد برنامه‌های تحریم و افزایش هزینه برای دشمن.

*مدیریت مخاطرات اقتصادی از طریق تهیه طرح‌های واکنش هوشمند، فعال، سریع و به هنگام در برابر مخاطرات و اختلال‌های داخلی و خارجی.»

در این بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی به جهت وظایف قانونی خود، دارای مسئولیت بالایی هستند. به جهت وظیفه نظارت مجلس و نمایندگان بر امور کشور، نیاز است تا هم زمان با وقوع تحولات سریع در حوزه های مختلف از جمله سیاست خارجه و اقتصاد بین الملل، مجلس شورای اسلامی به مسائل ورود نماید. به عنوان مثال در مسئله انعقاد قرارداد با شرکت ایرباس چند مسئله را میتوان مطرح ساخت:

بعد از انتشار خبر انعقاد اولیه قرارداد با شرکت ایرباس، رهبر معظم انقلاب نسبت به این مسئله اینگونه هشدار می دهد:« ما بالاخره تجارت خارجی داریم، واردات داریم، به یک چیزهایی احتیاج داریم که از خارج وارد کنیم، مجبوریم اینها را بخریم، اشکالی هم ندارد، لکن توجّه کنیم که این خریدهای ما، قدرت تولید داخلی ما را تضعیف نکند. فرض بفرمایید ما میخواهیم مثلاً هواپیما وارد بکنیم یا خریداری بکنیم؛ به ما گفته میشود -خود مسئولین دولتی میگویند- که اگر چنانچه فلان درصد از این قیمت را ما در صنایع داخلی هواپیما سرمایه‌گذاری کنیم، بیشتر از آنکه از خارج بخریم استفاده خواهیم کرد و تولید داخلی هم رشد پیدا میکند.»

ایشان چندین مرتبه دیگر نیز در سخنرانی های عمومی خود نسبت به این مسئله هشدار می دهند و حتی اعلام می کنند که این هشدار ها را به جناب رئیس جمهور و وزیر راه نیز داده اند. اما آنچه در مجلس شورای اسلامی در حال وقوع است، نشان دهنده ی یک نوع بی خیالی و غفلت نسبت به این قرارداد است. قراردادی که در صورت انعقاد، به دلیل ارزش بالای آن، اقتصاد کشور را تا چندین سال آینده متاثر خواهد ساخت. جالب توجه است که هم زمان نمایندگان کنگره در امریکا، با این عنوان که ما اجازه نخواهیم داد که هواپیماهای ما در خدمت تروریست ها-البته به زعم آنها که ایران را دولت حامی تروریسم می دانند- قرار گیرد. این اقدام نمایندگان کنگره از این حیث شایسته توجه است که، چطور کنگره در قبال تحولات سریع بین المللی و اقتصاد بین المللی کشور امریکا واکنش نشان داده و با استفاده از وظایف نظارتی و تقنینی خود، اعمال دولت و سایر شرکت های تابع آمریکا را در جهت منافع ملی آمریکا کنترل می نماید اما مجلس شورای اسلامی در برابر این تحولات سریع در حوزه اقتصاد بین الملل و سیاست خارجه منفعلانه عمل کرده و قدرت تصمیم گیری را از دست داده است.

در مسئله توقیف ۲ میلیارد دلار از دارایی های کشور نیز مجلس شورای اسلامی میتوانست قوی تر ظاهر شود. به عنوان مثال پس از مشاهده کم تحرکی دولت در زمینه دفاع از حقوق ملت و عدم طرح دعوی در مجامع حقوقی بین المللی، کمترین انتظار از نمایندگان مجلس، ورود به این موضوع در قالب طرح سوال یا استیضاح از وزیر خارجه بود. اقدامی که شاید دولت را به تحرک واداشته تا با اقداماتی مناسب، برای پیگیری اقدامات امریکایی ها به طرح دعوی در مجامع بین المللی و پیگیری دیلپماتیک موضوع بپردازد. اکنون نیز که از سوی دولت در دیوان بین المللی دادگستری طرح دعوی صورت گرفته، باز هم پرونده دارای ابهامات بسیاری است که هنوز هم از نمایندگان مجلس پوشیده است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید