ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۴ ق.ظ
لایحه ایجاد 7 منطقه آزاد تجاری و 12 منطقه ویژه اقتصادی در مجلس:
یک فوریت لایحه ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی در مجلس تصویب شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۳۰ رای موافق با یک فوریت لایحه ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی موافقت کردند و لایحه جهت بررسی به کمیسیون‌ اقتصادی ارجاع شد.

گروه سیاسی کافه حقوق: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۳۰ رای موافق با یک فوریت لایحه ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری و ۱۲ منطقه ویژه  اقتصادی موافقت کردند و لایحه جهت بررسی به کمیسیون‌ اقتصادی ارجاع شد.

به گزارش خبرنگار کافه حقوق به نقل از تسنیم نمایندگان در جلسه علنی چهارشنبه ۲۳ تیرماه از مجموع ۲۵۶ نماینده حاضر‌، با ۱۳۰ رای موافق، ۱۰۰ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع لایحه ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری – صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی را تصویب کردند.

موضوع ایجاد و گسترش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از جمله مسائل بحث برانگیزی است که در این سال‌ها همواره به عنوان یکی از راه­های برون رفت از مشکلات اقثصادی و رفع بیکاری، به خصوص در مناطق مرزی و حاشیه نشین کشور ، مورد توجه مسئولین قرار داشته است.

تفکر ایجاد مناطق ازاد تجاری در ایران به حدود ۴ دهه قبل باز میگردد. در سال ۱۳۴۸ جزیره کیش به عنوان اولین منطقه آزاد با هدف ایجاد امکانات گردشگری بین المللی در نظر گرفته شد. در سال های بعد از آن نیز به تدریج بر تعداد این مناطق افزود شد به طوری که هم اکنون هفت منطقه ازاد تجاری در نقاط مختلف مرزی وجود دارد.

۲۶ خرداد ماه جاری هیات دولت در مصوبه ای لایحه افزایش تعداد مناطق ازاد تجاری را با قید دو فوریت به تصویب رساند تا بعد از مطرح شدن این موضوع در مجلس و تصویب آن، ۷ منطقه ازاد جدید و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی به مجموع مناطق آزاد و ویژه کشور افزوده شود.

متن کامل لایحه ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری – صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی به شرح زیر است:

مقدمه توجیهی:

یکی از ابزارهای لازم برای توسعه صادرات و ایجاد اشتغال در کشور کاهش موانع قانونی است که این امر از طریق تاسیس مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی میسر است. لذا به منظور رفع موانع رشد و توسعه و ایجاد رونق اقتصادی در برخی مناطق کشور لایحه زیر برای طی مراحل قانونی تقدیم می‌گردد:

ماده واحده  – به دولت اجازه داده می‌شود:

۱ – در استانهای گلستان (اینچه‌برون)، ایلام (مهران)، اردبیل (اردبیل)، سیستان و بلوچستان (سیستان)، کردستان (بانه و مریوان)، هرمزگان (جاسک)، بوشهر (بوشهر)، منطقه آزاد تجاری – صنعتی را در محدوده‌هایی که به تصویب هیئت وزیران می‌رسد ایجاد نماید.

۲ – در استانهای فارس (فسا)، یزد (ابرکوه، میبد)، زنجان (زنجان)، کهکیلویه و بویراحمد (گچساران)، آذربایجان غربی (سرو،‌ ارومیه)، خراسان رضوی (خواف، قوچان) لرستان (خرم‌آباد)، قزوین (تاکستان) و اصفهان (شاهین شهر)‌منطقه ویژه اقتصادی و در استان البرز (ساووجبلاغ) منطقه ویژه اقتصادی دارویی ایجاد نماید.

۳ – اراضی نیمه شمالی جزیره هرمز در محدوده مصوب هیئت وزیران و با تایید ستاد فرماندهی کل قوا، به وسعت ۲۱ کیلومتر مربع به هم پیوسته و راه اتصال دریایی آن به جزیره قشم به محدوده منطقه آزاد تجاری – صنعتی قشم ملحق می‌شود.

۴ – مناطق آزاد تجاری – صنعتی یاد شده بر اساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی جمهوری اسلامی ایران – مصوب ۱۳۷۲ – با اصلاحات بعدی آن و مناطق ویژه اقتصادی مذکور بر اساس قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران – مصوب ۱۳۸۴ – اداره خواهند شد.

حسن روحانی

رئیس جمهور


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید