ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵ | ۱۳:۲۵ ب.ظ
امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دو کشور ایران و ارمنستان
در جریان سفر قاضی سراج به کشور جمهوری ارمنستان سند یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور ایران و ارمنستان در زمینه‌های مبارزه با فساد اداری و مالی و همکاری‌های آمبودزمانی به امضا رسید.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، ناصر سراج که به دعوت آغوان هوسپیان رئیس کمیته تحقیق و بازرسی جمهوری ارمنستان به این کشور سفر کرده است، با نخست وزیر و رئیس شورای مبارزه با فساد، دادستان کل و رئیس آمبودزمان این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در این دیدار ضمن تأکید بر استمرار روابط دو کشور و گسترش حوزه‌های همکاری مشترک در امور نظارت، بازرسی و مقابله با فساد، با مهم دانستن فعالیت‌های آمبودزمانی از اقدامات این سازمان در امور دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی سخت گفت و افزود: جایگاه سازمان بازرسی کل کشور در انجمن آمبوزدمان آسیایی و اقدامات به عمل آمده برای تأسیس آکادمی آمبودزمان آسیایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی با اشاره به لغو تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی علیه کشورمان، از مقامات کشور ارمنستان خواست که همانند گذشته با بهره‌گیری از فضای مطلوب روابط دو کشور و نیز فضای جدید ایجاد شده جهت تحکیم روابط دوجانبه، علاوه بر بخش‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و تجاری در حوزه‌های قضایی و امور نظارت، بازرسی آمبودزمانی و ضدفسادی همکاری‌های خود را گسترش دهند.

قاضی سراج با اشاره به امضاء موافقت‌نامه معاضدت قضایی، استرداد مجرمین و انتقال محکومین میان دو کشور و تقدیر از همکاری خوب طرف ارمنی در زمینه پیگیری امور زندانیان و کمک و رفع مشکلات آنها، بر انتقال زندانیان ایرانی برای گذراندن دوره محکومیت در کشورمان تأکید کرد.

وی با اشاره به مراودات سال‌های گذشته دو کشور در حوزه‌های قضایی میان دادستان‌های کل و وزرای دادگستری، ضمن مهم دانستن امضاء یادداشت تفاهم در حوزه‌های نظارت، بازرسی و مبارزه با فساد و رسیدگی به شکایات مردمی، این اتفاق را روند تکاملی روابط دو کشور در همه عرصه‌ها دانست.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی آمبودزمانی از طریق آکادمی آمبودزمان آسیایی که مقر آن در جمهوری اسلامی ایران است،‌ اظهار داشت: تجربیات کشورها در حوزه‌های تخصصی نیز از طریق فعالیت‌های آکادمی مورد استفاده بازرسان و کارشناسان دستگاه‌های نظارت و بازرسی و آمبودزمانی کشورهای مختلف قرار می‌گیرد.

آغوان هوسپیان ضمن ابراز خرسندی از حضور قاضی سراج و هیأت همراه در جمهوری ارمنستان، با اشاره به این که در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ تعداد ۵۸ پرونده کیفری در خصوص ایرانیان در این کشور رسیدگی شده است، گفت: از این تعداد ۳۱ پرونده مربوط به جرایم اتباع ایرانی بوده و بنا به جرایم مختلف تشکیل پرونده شده و ۲۷ پرونده دیگر به دلیل جرایمی بوده که علیه اتباع ایرانی انجام گرفته است که خوشبختانه با تعامل خوب دو کشور و فعالیت‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایروان، اقدامات مطلوبی در خصوص رسیدگی به این پرونده‌ها به عمل آمده است.

در جریان سفر قاضی سراج و هیأت همراه به ایروان، سند یادداشت تفاهم همکاری دو کشور در حوزه‌های نظارتی، بازرسی، مبارزه با فساد و مقابله با سوء جریانات اداری و مالی و نیز رسیدگی به شکایات مردمی( فعالیت‌های آمبودزمانی) با حضور سیدکاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و ابراهیم شاهرخیان معاون برنامه‌ریزی و امور مجلس و منصور آقامحمدی معاون حوزه ریاست و همکاری‌های بین المللی سازمان بازرسی کل کشور به امضاء رسید.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید