ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ | ۱۶:۱۷ ب.ظ
آشنایی با مفاهیم حقوق عمومی؛ بررسی مفهوم «مشورت»
بشر از دیرباز در دوراهی‌های زندگی خود در تلاش برای انتخاب تصمیماتی بوده است که مصالح او را بیشتر تامین کند و در راستای نیل به اهداف خود باشد. این موضوع نه تنها در زندگی شخصی بشر وجود داشته است، زندگی اجتماعی بشریت نیز از این قضیه مستثنی نبوده است و در تلاش بوده تا تصمیماتی قرین به صواب اتخاذ نماید.

چکیده:

بشر از دیرباز در دوراهی‌های زندگی خود در تلاش برای انتخاب تصمیماتی بوده است که مصالح او را بیشتر تامین کند و در راستای نیل به اهداف خود باشد. این موضوع نه تنها در زندگی شخصی بشر وجود داشته است، زندگی اجتماعی بشریت نیز از این قضیه مستثنی نبوده است و در تلاش بوده تا تصمیماتی قرین به صواب اتخاذ نماید. یکی از مهم‏ترین گام‏های بشر در این راه تمسک به انواع مشورت بوده است تا به این روش و استفاده از خرد جمعی در تحقق این هدف موفق تر باشند. راهی که عقلای جوامع مختلف همواره پیش گرفته و از آن استفاده می‌کرده‌اند. این امر در منابع فقهی نیز دارای مبانی جدی و قابل دفاعی است که راه انکار را از هر سو بر آن بسته است. چنان چه مبانی حقوقی و عرفی نیز موید و تقویت کننده این موضوع است.
نهاد مشورت در نظام حقوقی کشورمان نیز ورود داشته است. در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران،‏ شوراها به عنوان یکی از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشور شناخته شده است و نهادهای گوناگونی تحت عنوان شورا ایجاد شده و فعالیت می‏نمایند.
متن گزارش پژوهشی آشنایی با مفاهیم حقوق عمومی؛ بررسی مفهوم «مشورت»

برچسب‌ها: ، ،
آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید