ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۰ ق.ظ
در نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان مطرح شد:
تاثیر حقوقهای نجومی در بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات آتی/ بررسی برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری در شورای نگهبان
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه حقوق‌های نجومی می‌تواند تاثیری در بررسی صلاحیت کاندیدای انتخابات آتی داشته باشد، گفت: اگر تخلفی صورت گرفته باشد آن را حتما مدنظر بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان قرار می‌‌دهیم البته باید در اصلاح قانون انتخابات این موارد هم مدنظر قرار گیرد

سخنگوی شورای نگهبان از بررسی پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ پیش از موعد مقرر قانونی در این شورا خبر داد.

گروه سیاسی کافه حقوق: به گزارش کافه حقوق به نقل از خبرگزاری تسنیم، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری صبح امروز شنبه ۲ مرداد گفت: تلاش می‌کنیم در دوره جدید شورای نگهبان همکاری با مجلس شورای اسلامی، نمایندگان و روسای قوا توسعه و افزایش یابد تا بتوانیم در حوزه تقنین و انتخابات همکاریهای خوبی داشته باشیم تا برکات خوبی برای کشور و مردم داشته باشد.

وی همچنین به بررسی پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری انتخابات سال ۹۶ پیش از موعد مقرر قانونی اشاره کرد و افزود: در آخرین جلسه شورای نگهبان که چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد، دبیر و اعضای هیئت رئیسه این نهاد با رای اکثریت اعضا انتخاب شدند و نظرات اعضا درباره پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری دو تاریخ انتخابات سال ۹۶ نیز مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در این جلسه مقرر شد که معانت اجرایی شورای نگهبان درباره پیشنهاد وزارت کشور بررسیهای بیشتری به عمل آورد و با دستگاههای ذیربط هماهنگی داشته باشد تا در جلسه آتی شورای نگهبان درباره آن بحث و بررسی انجام گیرد.

عباسعلی کدخدایی

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در نامه وزارت کشور به شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات ۹۶ به صورت الکترونیک مطلبی عنوان شده است یا خیر؟ گفت: ظاهراً در آن نامه فقط درباره تعیین زمان انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ بحثهایی مطرح شده اما اگر وزارت کشور چنین درخواستی مطرح کند، آن را در شورای نگهبان بررسی می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم کدخدایی در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح قانون انتخابات به برگزاری انتخابات در سال ۹۶ می‌رسد یا خیر، گفت: در حال حاضر سیاستهای کلی انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است که اگر به سرانجام برسد این احتمال وجود دارد که بتوانیم قانون جامعی برای انتخابات آینده داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید اگر مجلس شورای اسلامی اختیارات شورای نگهبان را کاهش دهد، این کاهش اختیارات براساس قانون را می‌پذیرد گفت: این بحث معامله نیست که دو طرف بر سر سود و زیانشان درباره آن بحث کنند. اگر مصوبات مجلس شورای اسلامی مطابق با قانون و اختیارات این نهاد باشد، شورای نگهبان آن را می‌پذیرد و اجرا می‌کند.

کدخدایی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که نسبت به رد صلاحیت تعداد زیادی از اصلاح طلبان در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی انتقاد داشت تاکید کرد: آنچه که در چارچوب قانون در شورای نگهبان برای انتخابات می‌توانیم انجام دهیم را انجام خواهیم داد و تلاش می‌کنیم قانون جامعی درباره انتخابات داشته باشیم تا نگرانی‌های داوطلبان رفع شود.

سخنگوی شورای نگهبان در همین زمینه تاکید کرد: بنده درباره تدوین قانون جامع انتخابات گفت‌وگویی با آقای لاریجانی رئیس مجلس داشته‌اند؛ ما تلاش می‌کنیم قانون شفاف و روشنی در قبال انتخابات داشته باشیم. البته این موضوع امکان دارد که براساس تفسیر قانون اساسی پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشد.

کدخدایی افزود: اگر براساس قانون در جریان بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات دستمان در این دور هم بسته باشد حتما دلایل عدم صلاحیت را در اختیار خود داوطلبان قرار خواهیم داد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوالی خبرنگاری درباره اینکه گفته می‌شود آقای احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق فعالیتهای انتخاباتی دارد و برخی معتقدند که وی در شورای نگهبان تایید صلاحیت نمی‌شود، اما خودش می‌گوید دلیلی برای رد صلاحیتش وجود ندارد  و از طرفی پرونده‌های منتسب به وی در قوه قضائیه موجود است، نظر شورای نگهبان با نگاه به این پرونده‌های در قوه قضائیه چگونه می‌تواند باشد؟ اظهار کرد: شاید گمانه‌زنی درباره نظر شورای نگهبان کار دستی نباشد، البته هر کسی می‌تواند نظر شخصی خود را داشته باشد، اما هیچکدام از آنها نباید این نظرات را منتسب به شورای نگهبان بدانند. همه اینها گمانه‌زنی است و نباید به آن توجه داشته باشید.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص سوالی درباره اینکه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌های گرایش سیاسی (اصلاح‌طللب و یا اصولگرابودن) داوطلبان را مدنظر قرار می‌دهد یا خیر افزود: برای شورای نگهبان تفاوتی بین اصولگرایی و اصلاح‌طلبی وجود ندارد و هر دو از خدمتگذاران نظام هستند، شورای نگهبان نظراتش را در چارچوب قوانین و مقررات مطرح می‌کند. شورای نگهبان همه را به یک چشم می‌بیند.

وی در بخش دیگری از نشست خبری امروز به سوالی پیرامون فعالیت سیاسی اعضای شورای نگهبان اینطور گفت: فعالیت سیاسی اعضای شورای نگهبان آنگونه که مطرح شد، نیست. آنها کارشناس و حقوقدان فنی هستند و براساس مسئولیت قانونی خود عمل می‌کنند.

کدخدایی همچنین در بخش دیگری از سخنانش ثبت نام حدود ۱۲ هزار نفر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی را اقدامی مثبتی برای حضور نسل جوان و متخصص در عرصه‌های مختلف کشور دانست و تصریح کرد: نباید از این ثبت‌نام‌ها تعبیر منفی داشته باشیم؛ اما نیازمند این هستیم که مکانیزم‌های روشنی برای آن تعریف شود. مکانیزمهای انتخابی در کشور ما بخوبی صورت نگرفته است امیدواریم ما هم بتوانیم در تعریف نظام جامع انتخاباتی شرایطی را فراهم کنیم که هم به استقبال خوب مردم پاسخ منیفی ندهیم و هم  انتخابات را به‌گونه‌ای ارائه کنیم که به نفع مردم باشد.

عباسعلی کدخدایی

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا میان آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان و نجات‌الله ابراهیمیان یکی از اعضای این نهاد اختلافی وجود دارد یا خیر؟ اظهار کرد: در هر مجمع و شورایی اختلاف وجود دارد اما این اختلافات در جنبه‌های علمی و اختلافات شخصی مطرح نیست.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه حقوق‌های نجومی می‌تواند تاثیری در بررسی صلاحیت کاندیدای انتخابات آتی داشته باشد، گفت:  اگر تخلفی صورت گرفته باشد آن را حتما مدنظر بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان قرار می‌‌دهیم البته باید در اصلاح قانون انتخابات این موارد هم مدنظر قرار گیرد.

کدخدایی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سؤالی درباره شیوه انتخاب هیئتهای مرکزی استانی و شهرستانی، تصریح کرد: اعضای هیئتهای مرکزی نظارت، توسط اعضای شورای نگهبان انتخاب می‌شوند، اما این معنای آن نیست که رأی‌گیری در این زمینه انجام می‌شود.

وی ادامه داد: هیئتهای مرکزی نظارت نیز برای انتخاب هیئتهای استانی اقدام و رأی‌گیری می‌کنند و هیئتهای استانی هم اعضای هیئتهای نظارت شهرستانی را در یک فرآیند رأی‌گیری انتخاب می‌کنند.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سؤالی درباره اینکه تأسیس مناطق آزاد برای همه دولتها بار مالی دارد، بنابراین نظر شورای نگهبان درباره لایحه افزایش ۱۹ منطقه آزاد تجاری چیست؟ افزود: شورای نگهبان همانطور که درباره انتخابات، پیشاپیش نظری نمی‌دهد، درباره مصوبات هم پیش از تصویب و ارجاع آنها به شورای نگهبان نظری نمی‌دهد.

کدخدایی در پاسخ به سؤالی درباره انتقاد برخی از نمایندگان مجلس به نحوه بررسی لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور یادآور شد: تلاش ما این است که نظرات نمایندگان مجلس درباره این لایحه مدنظر قرار گیرد، البته شورای نگهبان نیز نسبت به این لایحه نظراتی دارد. به‌طور قطع باید براساس قانون در این زمینه تصمیم‌گیری شود

وی به پیشنهاد شورای نگهبان به نمایندگان مجلس برای ارائه لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور به‌صورت غیررسمی به شورای نگهبان اشاره و خاطرنشان کرد: این کار موجب می‌شود تا فرصت بیشتری به منظور بررسی لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور برای شورای نگهبان و مجلس فراهم شود.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید