ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۶:۰۰ ق.ظ
در مصاحبه با عضو هیات علمی دانشگاه زنجان:
مشکلات متون درسی حقوق با ارتباط مستحکم حوزه و دانشگاه برطرف خواهد شد
دکتر حمید انصاری
دانشجویان ما باید دروس فقه و استنباط را بخوانند و دانشجویان حقوق بتوانند از متون فقهی و دینی ما استفاده کنند که این امر در صورت ارتباط حوزه و دانشگاه محقق خواهد شد چرا که با مستحکم تر شدن این ارتباط مشکلات متون درسی ما در حوزه قضاوت و وکالت برطرف می‌شود.

گروه علمی کافه حقوق: تحول در نظام آموزش عالی کشور امری است که ضرورت آن  از زبان متخصصان گوناگون در رشته های مختلف دانشگاهی به گوش می رسد. از جمله این رشته های نیازمند تحول اساسی در منابع درسی و روش های آموزشی، رشته حقوق است. در ادامه پیرامون این موضوع با دکتر حمید انصاری گفتگو خواهیم کرد.

کتاب-الوقف (Custom)دانشجویان ما باید دروس فقه و استنباط را بخوانند و دانشجویان حقوق بتوانند از متون فقهی و دینی ما استفاده کنند که این امر در صورت ارتباط حوزه و دانشگاه محقق خواهد شد چرا که با مستحکم تر شدن این ارتباط مشکلات متون درسی ما در حوزه قضاوت و وکالت برطرف می‌شود.

حمید انصاری در گفت‌وگو با خبرنگار کافه حقوق در مشهد، با بیان اینکه برابر با قانون اساسی و چون حکومت ما اسلامی است باید متون درسی نیز از شریعت الهام بگیرد، گفت: رشته حقوق و به طور اخص رشته‌های انسانی بیشتر جنبه تجاری دارد به همین دلیل دانشجویان برای کسب در آمد رشته حقوق را بر می‌گزینند.

وی با انتقاد از نگاه مادی به رشته حقوق، مشکل دیگر متون درسی این رشته را محتوای آن دانست و بیان داشت:  متون درسی این رشته مربوط به قبل از انقلاب است و سرفصل‌های دروس آن را فرانسوی‌ها نوشته‌اند به طور مثال حقوق جزای عمومی بعد از انقلاب به حقوق جزای اسلامی تغییر پیدا کرد و این در حالی است که اسم عوض شده؛ اما محتوا تغییر نکرده است.

این استاد دانشگاه با تاکید بر ارتباط حوزه و دانشگاه، گفت: ما در رشته‌های علوم انسانی و رشته حقوق متون حوزوی داریم و دانشجویان ما چند واحد درسی فقه را می‌گذرانند؛ اما نمی‌دانند چرا فقه می‌خوانند.

انصاری با بیان اینکه باید منبع ما در حقوق فقه باشد، خاطرنشان کرد: اصول فقه ما ارتباطش با حقوق کم شده و این در حالی است که ما برای ادله برای هر حکمی باید از اصول فقه استفاده کنیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه عناوین دروس ما منطبق با قانون اساسی است ولی محتوای دروس عوض نشده است، خاطرنشان کرد: حتی برخی از اساتید ما فقه و حوزه را قبول ندارند و در تدریس دروس راه خودشان را می‌روند.

وی ادامه داد: در رشته حقوق به صورت اختصاصی باید بعضی از دروسش را با دروس حوزه مخلوط کرد و به عنوان دروس پایه باید دروس اسلامی خوانده شود، همچنین دروس فقهی نیز باید به صورت عمیق توسط دانشجویان خوانده شود.

انصاری تاکید کرد: دانشجویان ما باید دروس فقه و استنباط را بخوانند و دانشجویان حقوق بتوانند از متون فقهی و دینی ما استفاده کنند که این امر در صورت ارتباط حوزه و دانشگاه محقق خواهد شد چرا که با مستحکم تر شدن این ارتباط مشکلات متون درسی ما در حوزه قضاوت و وکالت برطرف می‌شود.

این استاد دانشگاه رشته حقوق را علمی میان رشته‌ای دانست و گفت: برای استباط احکام نیازمند به اصول فقه و برای صدور حکم نیز نیاز به فقه داریم. همچنین استدلال‌های منطقی نیازمند دانستن علم منطق است. یک حقوقدان خوب باید علم منطقش قوی باشد و باید بتواند برهان بیاورد و بداند جدل چیست.

انصاری با بیان اینکه نظام آموزشی ما بیشتر به کمیت پرداخته نه کیفیت، گفت: ما در علم حقوق فقط متون گذشته را می‌خوانیم مثلا در جرم شناسی محتوای دروس و مثال‌های آن مربوط به اتفاقی است که در غرب افتاده و این در حالی است که فرهنگ ما با غرب متفاوت است. حقوقدانان ما باید در جرم شناسی و آسیب‌های اجتماعی مطالعه کنند و به طور مثال علل تکدی گری و نقض قانون را مورد بررسی قرار دهند.

وی تاکید کرد: دانشجویان رشته حقوق باید علل نقض قوانین را ریشه یابی کنند و حقوقدانان ما وظیفه دارند تا در برنامه‌های بلندمدت و کوتاه مدت این موراد را احصاء کنند و این برنامه‌ها را در مدت زمان یک یا دو سال و مرحله به مرحله اجرایی کنند و ببینند چه نتیجه‌ای می‌گیرند.

این استاد دانشگاه گفت: ما باید در کشورمان آسیب‌ها را شناسایی و برای رفع آنها تلاش کنیم.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید