ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۰۰ ب.ظ
دکتر کدخدایی در نوشتاری یادآوری کرد:
سالروز برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی/ محدوده مسائل مورد بحث از دیدگاه امام خمینی«ره» برای تغییر قانون اساسی چه بود؟
امروز سالروز همه پرسی اصلاحیه قانون اساسی جمهوری اسلامی است که به فرمان امام خمینی(ره) ابتدا هیاتی مامور بازنگری در قانون اساسی شدند و سپس متن اصلاحات با همه پرسی مردم در ششم مرداد ماه ۱۳۶۸ به تصویب نهایی رسید.

گروه سیاسی کافه حقوق: امروز سالروز همه پرسی اصلاحیه قانون اساسی جمهوری اسلامی است که به فرمان امام خمینی(ره) ابتدا هیاتی مامور بازنگری در قانون اساسی شدند و سپس متن اصلاحات با همه پرسی مردم در ششم مرداد ماه ۱۳۶۸ به تصویب نهایی رسید. به همین مناسبت بخشی از پیام امام (ره) به مقام معظم رهبری در ادامه می آید:

امام خمینی
از آنجا که پس از کسب ده سال تجربه عینى و عملى از اداره کشور، اکثر مسئولین و دست‏اندرکاران و کارشناسان نظام مقدس جمهورى اسلامى ایران بر این عقیده ‏اند که قانون اساسى با اینکه داراى نقاط قوّت بسیار خوب و جاودانه است، داراى نقایص و اشکالاتى است که در تدوین و تصویب آن به علت جوّ ملتهب ابتداى پیروزى انقلاب و عدم شناخت دقیق معضلات اجرایى جامعه، کمتر به آن توجه شده است، ولى خوشبختانه مسئله تتمیم قانون اساسى پس از یکى- دو سال نیز مورد بحث محافل گوناگون بوده است و رفع نقایص آن یک ضرورت اجتناب ناپذیر جامعه اسلامى و انقلابى ماست و چه بسا تأخیر در آن موجب بروز آفات و عواقب تلخى براى کشور و انقلاب گردد. و من نیز بنا بر احساس تکلیف شرعى و ملى خود از مدت ها قبل در فکر حل آن بوده‏ام که جنگ و مسائل دیگر مانع از انجام آن مى‏گردید.

اکنون که به یارى خداوند بزرگ و دعاى خیر حضرت بقیه اللَّه- روحى له الفداء- نظام اسلامى ایران راه سازندگى و رشد و تعالى همه جانبه خود را در پیش گرفته است، هیأتى را براى رسیدگى به این امر مهم تعیین نمودم که پس از بررسى و تدوین و تصویب موارد و اصولى که ذکر مى‏شود، تأیید آن را به آراى عمومى مردم شریف و عزیز ایران بگذارند.

محدوده مسائل مورد بحث:

۱- رهبرى ۲- تمرکز در مدیریت قوه مجریه ۳- تمرکز در مدیریت قوه قضاییه ۴- تمرکز در مدیریت صدا و سیما به صورتى که قواى سه‏گانه در آن نظارت داشته باشند ۵- تعداد نمایندگان مجلس شوراى اسلامى ۶- مجمع تشخیص مصلحت براى حل معضلات نظام و مشورت رهبرى به صورتى که قدرتى در عرض قواى دیگر نباشد ۷- راه بازنگرى به قانون اساسى ۸- تغییر نام مجلس شوراى ملى به مجلس شوراى اسلامى‏


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید