ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۸ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۴:۴۵ ق.ظ
تاری وردی در گفتگو با کافه حقوق مطرح کرد:
یکی از مشکلات نظام آموزشی، عدم نظارت بر روی اساتید است
دکتر علیرضا تاری وردی لو
متون درسی این رشته مربوط به قبل از انقلاب است و سرفصل‌های دروس آن را فرانسوی‌ها نوشته‌اند به طور مثال حقوق جزای عمومی بعد از انقلاب به حقوق جزای اسلامی تغییر پیدا کرد و این در حالی است که اسم عوض شده؛ اما محتوا تغییر نکرده است.

گروه علمی کافه حقوق: سرفصل‌ها و مبانی درسی دانشگاهی ما منطبق با قانون اساسی است؛ اما یکی از مشکلات ما در نظام آموزشی، عدم نظارت بر روی اساتید به ویژه اساتید دانشگاه آزاد است.

علیرضا تاری وردی لو در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی سازمان بسیج حقوقدانان در مشهد، با اشاره به نظام آموزشی کشور در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، گفت: در زمینه علم حقوق سرفصل دروس ما در زمینه آموزشی مشکلی ندارد ولی در زمینه استاد به دلیل سلیقه‌ای عمل کردن مشکل داریم.

وی ابراز داشت: دانشگاه‌های ما هر کدام شیوه  آموزشی خاص خود را دارند، ولی آنچه در این زمینه به عنوان یک نقطه ضعف مطرح است، تربیت و آموزش اساتید است که در این زمینه در دانشگاه‌های ما به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی بسیار ضعیف عمل می‌شود.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه وضعیت اساتید دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: ما می‌بینیم برخی از اساتید این دانشگاه به دلیل ارتباط داشتن و گاهاً با معدل ۱۴ یا ۱۵ وارد این دانشگاه می‌شوند برای همین درسی که این اساتید ارائه می‌دهند ضعیف است.

تاری وردی لو ادامه داد: در دانشگاه‌های ملی چون گزینش اساتید برنامه‌های خاص خود را دارد سرفصل‌های ارائه شده برای این درس تدریس می‌شود و در این دانشگاه‌ها اغلب این علم به آن هدف و جایگاهی که مد نظر است می‌رسد.

کلاس درس

وی بیان داشت: در دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه علم حقوق آنچنان که باید بحث و مباحثه حقوقی نمی‌شود و ارائه سرفصل‌های دروس آن گونه که باید باشد نیست و رعایت نمی‌شود.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه در دانشگاه آزاد اسلامی یک حقوقدان آنگونه که باید باشد، تربیت نمی‌شود، خاطرنشان کرد: سرفصل‌ها و مبانی درسی دانشگاهی ما منطبق با قانون اساسی است؛ اما یکی از مشکلات ما در نظام آموزشی، عدم نظارت بر روی اساتید به ویژه اساتید دانشگاه آزاد است. اگر سر فصل درسی برای استاد سنگین باشد برخی از اساتید سلیقه‌ای کار می‌کند و به دلیل مورد سوال قرار نگرفتن دانشجو، وارد مبحث درسی نمی‌شوند.

این مدرس دانشگاه با انتقاد از عدم ارتباط خوب دانشگاه‌های کشور با یکدیگر گفت: متاسفانه شاهد ارتباط خوب دانشگاه‌ها با یکدیگر نیستیم و محیط آموزشی ما به گونه‌ای شده که به نوعی زیرآب یکدیگر را می‌زنند. اساتید دانشگاه‌های ملی کمتر وارد دانشگاه آزاد و پیام نور می‌شوند.

تاری وردی لو با اشاره به ضعیف شدن دانشگاه پیام نور در مباحث آموزشی، بیان داشت: اساتید این دانشگاه از بین دانشجویان فوق لیسانس و دکترا هستند که اغلب آنان برای پر کردن رزومه خود که در نظام آموزشی ما این مبانی را کار کرده‌ایم، می‌باشد.

وی در زمینه جایگاه علم حقوق گفت: در بحث کارشناسی ما علم حقوق را در فقه و مبانی اسلامی داریم. متاسفانه مشکلی که در این زمینه وجود دارد و باید آن را بهبود دارد رابطه بین حوزه و دانشگاه است.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: متاسفانه حوزه علمیه با دانشگاه ارتباط ندارد و دانشگاه نیز با حوزه علمیه. اگر ما بتوانیم این دو را در بحث فقهی و حقوقی در کنار یکدیگر قرار دهیم و مباحثه‌های حقوقی را در دانشگاه برگزاری کنیم می‌توانیم بیشترآن را به سمت اسلامی پیش ببریم.

تاری وردی لو گفت: در بحث حقوقی، متون درسی ما برگرفته از کشور فرانسه است که گرایش آن را به سمت غرب بیشتر میباشد ولی در بحث فقه و مبانی اسلامی گرایش به سمت اسلام بیشتر است. دانشجویان ما در بحث حقوقی از نظر فقهی و متون فقهی ضعیف هستند و همچنین در زمینه فقهی شاهد ضعیف بودن مباحث حقوقی آنان هستیم.

وی تاکید کرد: اگر بتوانیم حوزه و دانشگاه را به یکدیگر نزدیک‌تر کنیم از لحاظ آموزشی و علمی می‌توانیم موفق‌تر باشیم.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه علم حقوق در جامعه به لحاظ کاری دارای سطح بالا و برای هر فردی مورد نیاز است، گفت: دانستن این علم باعث می‌شود تا افراد بتوانند کارهای حقوقی خود را انجام دهند. امروزه در کنار خانواده‌ها نیاز به یک وکیل متخصص احساس می‌شود و این علم مانند علم پزشکی دارای جایگاه بالایی در جامعه است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید