ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۴ ب.ظ
تحلیلگر بی‌بی‌سی: ایران نباید قبل از حل موضوع بانکی امتیاز غنی سازی ۲۰ درصد را می‌داد!
تحلیلگر ‌بی‌بی‌سی فارسی با تأکید بر رنگ باختن امیدهای رئیس‌جمهور ایران درباره برجام، از اشتباه تهران در دادن امتیاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی پیش از دریافت امتیازات بانکی سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری فارس، در گفتگوی روز چهارشنبه هفته گذشته بخش فارسی شبکه بی‌بی‌سی انگلیس، یک تحلیلگر این شبکه بر رنگ باختن خوشبینی‌های اولیه رئیس‌جمهور ایران درباره برجام تاکید کرد.

علیرضا نامور حقیقی در این مصاحبه که پس از سخنرانی اخیر تلویزیونی رئیس‌جمهور ایران انجام شده، از اشتباه ایران در برجام به ویژه در زمینه واگذار کردن غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم سخن گفت.

%image_alt%

تحلیلگر شبکه بی‌بی‌سی فارسی گفت: «امیدواری اولیه آقای روحانی رئیس‌جمهور ایران درباره برجام رنگ باخته است. سیاستهای آمریکا در قبال مسائل مالی بانکی آنطوری نبوده که آقای روحانی تصور داشته و خوشبینی‌های اولیه آقای روحانی رنگ باخته و در این مورد می‌شود اعتراف کرد که آن تصورات اولیه او، با واقعیات منطبق نبوده است».

تحلیلگر شبکه وابسته به اپوزیسیون ایران تصریح کرد: «متن قرارداد به گونه‌ای نوشته شده که دست آمریکا را در مسائل بانکی و مالی باز می‌گذارد این در واقع بخشیش مربوط به طرف ایرانی بوده که شاید در متن حقوقی که نوشته شده بود، دقت کافی را نکردند».

وی افزود: «از نظر من ایران می‌تونست قبل از اینکه ۲۰ درصد را بدهد که به نظرم اولین گام اشتباه ایران این بود که ۲۰ درصد را داد تا مشکل بانکی آن برطرف شود. اگر اورانیوم ۲۰ درصد را به آمریکایی‌ها نداده بود می‌توانست امتیاز بانکی رو بهتر از چیزی که الان گرفته بگیرد. متن جوری نوشته شده که این امکان را به آمریکاییها (برای اخلال در روند برداشتن موانع و رفع مشکلات بانکی) می‌دهد. ایران هنوز طبق روال برجام شکایت نکرده چرا که هنوز از نظر عملی اعتقاد ندارد که تخلف حقوقی صورت گرفته است. آمریکاییها باید حسن نیت بیشتری در مسائل بانکی نشان دهد البته دولت اوباما هم با مشکلات داخلی در کنگره و لابی‌های مختلفی در آمریکا با آن روبروست».


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید