ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۶:۳۰ ق.ظ
در گفتگو با عضو هیات علمی دانشگاه ازاد مطرح شد:
سازمان‌های بین المللی از ابزار کافی برای برخورد با فجایع انسانی برخوردار نیستند
ولی زاده
متاسفانه نهاد فوق ملی که بتواند دولتی را مجبور به اجرای قانونی کند نداریم، در داخل کشورهای دنیا دادگاه‌هایی برای رسیدگی به جرائم وجود دارند؛ اما در سطح بین الملل، نهادی که بتواند دولتی را مجبور به انجام کاری کند وجود ندارد.

گروه علمی کافه حقوق: یک استاد دانشگاه با تاکید بر این مهم که علوم به ویژه علم حقوق باید همراه تحولات جامعه متحول شود، بیان داشت: ما باید در علم حقوق به نیاز روز و شرایط فعلی جامعه توجه کنیم.

دکتر-سلمان-ولیزاده-1 (Custom) در گفت‌وگو با خبرنگار کافه حقوق، در خصوص تطابق متون درسی دانشگاهی با قانون اساسی، گفت: در اصل چهار قانون اساسی پیش بینی شده کلیه قوانین مالی، اداری و حقوقی باید بر اساس موازین اسلامی باشد.

این استاد دانشگاه بیان داشت: در درس های حقوقی سرفصل‌هایی در خصوص ارث و سایر مسائل اسلامی تدریس می‌شود که این متون برگرفته از فقه شیعی و امامیه است که می‌توان گفت سازگار با قانون اساسی است.

وی با بیان اینکه قانون اساسی تاکید دارد تا قوانین منطبق بر موازین اسلامی باشد، با اشاره به نقش شورای نگهبان در مطابقت دادن قوانین تصویب شده مجلس با شرع، خاطرنشان کرد: هرچند برخی از متون درسی ما مانند حقوق تجارت برگرفته از علوم غربی است ولی در کل، موضوعی که خلاف شرع و قانون اساسی باشد نداریم.

ولی زاده با تاکید بر این مهم که علوم به ویژه علم حقوق باید همراه تحولات جامعه متحول شود، بیان داشت: ما باید در علم حقوق به نیاز روز و شرایط فعلی جامعه توجه کنیم.

این استاد دانشگاه دلیل این تحول در علم حقوق را تغییر کردن نیازهای جامعه دانست و با اشاره به خلاهایی که در این علم در دانشگاه‌ها وجود دارد، گفت: مثلا در این علم داریم اگر همسر زن بارداری فوت کند آنگاه معادل دو پسر برای فرزند ارث در نظر گرفته می‌شود؛ امروزه پیشرفت علم پزشکی جنسیت فرزند را مشخص می‌کند و دیگر لزومی ندارد در صورتی که فرزند سالم به دنیا آید سهم الارث دو پسر برایش در نظر گرفته شود. ما باید از تکنولوژی روز در موضوعات مختلف علم حقوق استفاده کنیم.

وی علم حقوق را علم زندگی دانست و بیان داشت: حقوق مجموعه‌ای از قواعد و مقررات حاکم بر افراد در زندگی اجتماعی است. علم حقوق در روابط انسان‌ها حکومت دارد.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به فجایع انسانی که در نیجریه، منا و سوریه در حال رخ دادن است، گفت: یک حقوقدان قبل از اینکه حقوقدان باشد یک انسان است و باید در مقابل این فجایع انسانی و کشتار جمعی فریادش را بلند کند.

ولی‌زاده وظیفه حقوقدانان را عدم سکوت در برابر این فجایع و پیگیری برای احقاق حق مردم مورد ظلم واقع شده دانست و افزود: حقوقدانان با پیگیری قضائی از سازمان‌ها و مراجع بین المللی مانند سازمان ملل جلوی کشتار مردم بیگناه را بگیرند.

وی ادامه داد: ما متاسفانه نهاد  فوق ملی که بتواند دولتی را مجبور به اجرای قانونی کند نداریم، در داخل کشورهای دنیا دادگاه‌هایی برای رسیدگی به جرائم وجود دارند؛ اما در سطح بین الملل، نهادی که بتواند دولتی را مجبور به انجام کاری کند وجود ندارد.

این استاد دانشگاه به اهرم‌های فشار مانند قطع روابط، احضار سفیر و تحریم برای برخورد با کشورهایی مانند نیجریه اشاره کرد و افزود: برخورداری از حیات حق مسلم هر انسانی است و زمامداران دنیا باید این حق را برای شهروندانشان تضمین کنند.

ولی زاده ادامه داد: در حقوق اسلامی هر کس مسلمان است از ما است. ما در اسلام مرز خودی و غیر خودی نداریم؛ اگر در خصوص آنچه در نیجریه شاهد بودیم اقداماتی برای برخورد با مصوبان آن در سطح بین المللی صورت نگیرید ممکن است شاهد پیش آمدن این اتفاق در سایر کشورهای دیگر باشیم.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید