ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۴:۲۴ ق.ظ
در مصاحبه با یک استاد دانشگاه مطرح شد:
نهادهای نظارتی مانند شورای نگهبان در دیگر کشورها نیز وجود دارد
حجت الاسلام عزیز الله فهیمی
این استاد دانشگاه با بیان اینکه حقوقدانان باید برای مردم جایگاه شورای نگهبان را از نظر فقهی و حقوقی تبیین کنند، تصریح کرد: حقوقدانان باید وظیفه شش نفر حقوقدان و شش نفر فقیه را در شورای نگهبان برای مردم تبیین کنند

گروه سیاسی کافه حقوق: حقوقدانان باید وظیفه شش نفر حقوقدان و شش نفر فقیه را در شورای نگهبان برای مردم تبیین کنند.

حجت الاسلام عزیز الله فهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار کافه حقوق، با اشاره به نقش حقوقدانان در برگزاری انتخابات سالم و پرشور، گفت: مردم ما به متخصصین مراجعه می‌کنند و این امر چیز خوبی است که در هر جایی به متخصصش مراجعه کنیم. مردم ما در جامعه توجه دارند که چگونه افراد متخصصی مانند حقوقدانان در مسئله انتخابات وارد می‌شوند تا آن را در جامعه به درستی تبیین و از غوغا سالاری دور کنند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه حقوقدانان باید برای مردم جایگاه شورای نگهبان را از نظر فقهی و حقوقی تبیین کنند، تصریح کرد: حقوقدانان باید وظیفه شش نفر حقوقدان و شش نفر فقیه را در شورای نگهبان برای مردم تبیین کنند.

وی با طرح این سوال که آیا هر کسی در انتخابات کاندیدا می‌شود می‌توان به وی رای داد؟ گفت: مجلس افرادی متخصص در زمینه‌های مختلف و متعهد می‌خواهد، شورای نگهبان به ویژه فقهای آن این وظیفه را دارند که متخصصین را به مردم معرفی کنند. به طور مثال ما شاهد ثبت نام بسیاری از افراد برای انتخابات مجلس بودیم که حضور این افراد در انتخابات جز شلوغ کردن اوضاع، ثمره دیگری ندارد.

حجت الاسلام فهیمی تاکید کرد: حقوقدانان باید پایبندی به قانون و رجوع به متخصص را برای مردم تبیین کنند تا از غوغا سالاری جلوگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه همه ارکان نظام ما از رهبری تا شورای روستاها را مردم انتخاب می‌کنند، بیان داشت: اگر مردم در صحنه انتخابات حضور نداشته باشند رکن محوری نظام ما زیر سوال می‌رود. نظام ما خداباور و مردم محور است یعنی احکام الهی بر این اساس استوار است که مردم پذیرش داشته باشند و این پذیرش با شرکت مردم در انتخابات میسر می‌شود و هر چه انتخابات باشکوه‌تر برگزار شود دشمن مایوس تر می‌شود.

این استاد دانشگاه گفت: قانون هر قدر دقیق نوشته شود و قانونگذار در این امر تلاش کند باز هم نکاتی به عنوان خلا به وجود می‌آید مانند اختلافاتی که در تفسیر قرآن و در برداشت از روایات داریم که در صدر اسلام خودش را نشان داد؛ بنابراین از یک ماده و اصل قانونی ممکن است برداشت‌های متعددی شود، به طور مثال می‌گویند رئیس جمهور باید از رجال مذهبی باشد که این رجال را عده‌ای تفسیر می‌کنند که منظور تنها مرد بودن نیست.

وی ادامه داد: در مجلس خبرگان عنوان شده که نماینده خبرگان باید فقیه باشد ولی ذکر نشده که مرد یا زن باشد؛ اما بعضی از آقایان با استناد به اینکه مسئله نمایندگی در خبرگان امر ولایی است پس باید مرد باشد.

حجت الاسلام فقیهی با اشاره به اینکه ما از نظر قانونی خلا زیادی نداریم، ادامه داد: این اختلاف برداشت‌ها از قوانین و مقرراتی که وضع می‌شوند به وجود می‌آید، پس چاره عمل این است که ما به قوانین فعلی عمل کنیم چون طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، قانون بد بهتر از بی قانونی است»، ما باید همین قوانین را بدون طمع و اعمال سلیقه اجرا کنیم.

وی با اشاره به اینکه نهادها و سازمان‌های نظارتی مانند شورای نگهبان در دیگر کشورها نیز وجود دارد، بیان داشت: شورای نگهبان از روی شورای نظارت بر قانون فرانسه طراحی شده است، مرحوم حسن حبیبی، پیش نویس قانون اساسی را از روی قانون فرانسه نوشته و قوانین دیگر کشورها را نیز مدنظر قرار داده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در آمریکا دادستان کل که منصوب خود رئیس جمهور است بر کار رئیس جمهور نظارت دارد و می‎‌‌تواند او را عزل کند، در دیگر کشورها هم مرجعی برای نظارت بر انتخابات و تایید صلاحیت کاندیداها وجود دارد.


  1. ناشناس   ۱۳۹۵/۰۵/۳۰  

    ایشون مدرک حوزوی و حقوق خصوصی دارن چطور درباره حقوق عمومی نظر دادن… الله العالم

  2. ناشناس   ۱۳۹۵/۰۵/۳۰  

    هههههه

آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید