ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۷:۲۰ ق.ظ
در پی انتصاب رئیس جدید صندوق توسعه ملی از سوی رئیس جمهور:
گزارش کافه حقوق از وضعیت قانونی انتصاب رئیس صندوق توسعه ملی/ ادامه حاشیه سازی ریاست صندوق توسعه ملی برای دولت
ابتدا باید اعضای هیئت عامل مشخص شوند و از بین آنها یک نفر به عنوان رئیس انتخاب شود و این دقیقا همان ایرادی است که به اقدام رئیس جمهور به عنوان رئیس هیات امنا وارد می گردد. یعنی اقدام به انتصاب رئیس هیات عامل پیش از تعیین اعضای هیات عامل صورت گرفته است.

کافه حقوق: دکتر حسن روحانی رئیس جمهور و رئیس هیأت امنای صندوق توسعه ملی در تاریخ  ۱۰ مرداد ماه جاری در حکمی مهندس دوست حسینی را به سمت عضو و رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی منصوب کرد. این خبر به فاصله کمی بعد از انتشار واکنش های بسیاری را در رسانه ها مبنی بر غیر قانونی بودن این اقدام رئیس جمهور به راه انداخت. این نخستین بار نیست که رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی برای دولت حاشیه ساز می شود. پیش از این نیز انتشار فیش حقوقی صفدر حسینی، رئیس پیشین صندوق توسعه ملی، حواشی بسیاری را برای دولت ایجاد کرده بود.

طبق قانون و ماده ۱۷ اساسنامه صندوق توسعه ملی، ارکان این صندوق عبارتند از آن هیئت امنا و هیئت عامل و هیئت نظارت که هیئت عامل توسط هیئت امنا انتخاب می شود و حکم انتصاب عامل را رئیس هیئت امنا که رئیس جمهور است می‌دهد. همچنین لازم به ذکر است رئیس هیئت عامل از بین اعضای هیئت عامل انتخاب خواهد شد. بنابراین ابتدا باید اعضای هیئت عامل مشخص شوند و از بین آنها یک نفر به عنوان رئیس انتخاب شود  و این دقیقا همان ایرادی است که به اقدام رئیس جمهور به عنوان رئیس هیات امنا وارد می گردد. یعنی اقدام به انتصاب رئیس هیات عامل پیش از تعیین اعضای هیات عامل صورت گرفته است.

1777890 (Custom)نوبخت: انتخاب رئیس هیأت عامل صندوق توسعه، قانونی است

اما سخنگوی دولت در نشست خبری «تشریح لایحه اصلاح قانون بودجه سال ١٣٩۵، برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی» به این ادعا این طور پاسخ می دهد: ماده ٨۴ قانون برنامه پنجم توسعه چگونگی تشکیل هیأت عامل صندوق توسعه ملی را توضیح داده است. این صندوق قرار است زیر نظر یک هیأت امنا و افرادی که از سوی سه قوه در آن حضور دارند اداره شود. پنج نفر به ‌عنوان  هیأت عامل از سوی این هیأت امنا انتخاب می‌شوند و رئیس هیأت عامل را هیأت امنا انتخاب می‌کند. نوبخت ادامه داد: همچنین در آن قانون ذکر شده که آن پنج نفر باید دارای یک‌سری ویژگی‌ها مانند صاحب‌نظربودن، باتجربه و خوش‌نام‌بودن، با حداقل ١٠ سال سابقه فعالیت مرتبط و مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی‌ارشد باشند. دو روش برای تعیین رئیس هیأت عامل وجود دارد که یکی از آنها در بند «ه» همان قانون این است که رئیس هیأت عامل از سوی رئیس‌جمهور از بین اعضا انتخاب شود.

توضیحات دادستان کل درباره انتصاب رئیس جدید

اما این پایان ماجرا نیست. بر اساس اعلام روابط عمومی دادستانی کل کشور، حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری، به عنوان یکی از اعضای هیات امنای صندوق توسعه ملی، با بیان اینکه صورت‌جلسه انتخاب رئیس جدید صندوق را امضا نکرده اعتراض خود را نسبت اقدام خلاف قانون رئیس جمهور اینگونه ابراز داشت : حالا که مسئله مطرح شده است لازم می‌دانم توضیحاتی را به مردم ارائه و عنوان کنم؛ روش انتخاب‌شده برای انتصاب رئیس صندوق توسعه ملی مغایر با قانون است.IMG15120596 (Custom)

وی ادامه داد: به‌موجب ماده ۸۴ قانون برنامه پنجم توسعه بند «د» تبصره ۶، به‌منظور اداره امور صندوق بر چارچوب مفاد اساسنامه و مصوبات هیئت امنا، هیئت عامل مرکب از پنج نفر از افراد صاحب‌نظر، باتجربه و خوش‌نام در امور اقتصادی، حقوقی، مالی، بانکی و برنامه ریزی با حداقل ۱۰ سال سابقه مرتبط و با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد است که توسط هیئت امنا انتخاب و با حکم رئیس جمهور منصوب می‌شود.

منتظری تصریح کرد: بنابراین قبل از اینکه رئیس صندوق انتخاب شود باید هیئت عامل انتخاب شوند که ۵ نفر هستند که در هیئت امنا باید شناسایی شوند تا مشخص شود که واجد شرایط هستند یا خیر، سپس از بین این افراد یک نفر به‌عنوان رئیس انتخاب می‌شود.

دادستان کل کشور در ادامه به نحوه انتخاب رئیس جدید صندوق توسعه ملی پرداخت و گفت: جلسه هیئت امنا تشکیل نشده و این پنج نفر معرفی نشدند اما یک‌مرتبه با صورت‌جلسه‌ای مواجه شدیم که به‌صورت دستی آن را گرداندند و در آن مطرح شده بود آقای دوست‌حسینی به‌عنوان رئیس صندوق توسعه ملی انتخاب شده است.

وی بیان داشت: به این مسئله اعتراض کردم و بعد از اینکه توجه نکردند مجدداً نامه‌ای برای رئیس جمهور نوشتم که متأسفانه باز هم توجه نشد. کار خلاف قانون انجام شده و نباید برای کار خلاف قانون اصرار کنند.

دادستان کل کشور گفت: بهترین کار این است که جلسه هیئت امنا تشکیل شود و به‌موجب قانون برنامه پنجم توسعه و همچنین ماده ۱۷ برنامه ششم توسعه که فروردین ماه سال جاری در مجلس تصویب شده است و بعضاً عنوان می‌شود که هنوز تصویب نهایی صورت نگرفته، بعد از انتخاب پنج عضو هیئت عامل، یک نفر به‌عنوان رئیس صندوق انتخاب شود.

چندی پیش رئیس سازمان بازرسی، دیگر عضو هیات امنا صندوق توسعه ملی، در رابطه با انتصاب دوست حسینی از تهیه گزارش درباره رئیس جدید صندوق توسعه ملی و ارائه آن به مراجع ذی‌صلاح خبر داد.

ناصر سراج در حاشیه مراسم اعطای سومین جایزه حقوق بشر اسلامی در جمع خبرنگاران گفت که این گزارش محرمانه است و نمی‌تواند جزئیات آن را ارائه کند.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید