ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۵:۰۰ ق.ظ
رئیس مجمع عالی بسیج حقوقدانان مطرح کرد:
وجود نهادهای مشابه شورای نگهبان در سایر کشورها/ حقوقدانان با بیان نقش شورای نگهبان در صیانت از آرای مردم به روشنگری در جامعه بپردازند
سازوکار پیش بینی شده در قانون می‌تواند به طور صددرصد در جلوگیری از تقلب مفید الفایده باشد همچنین در صورت ایجاد تخلف، آن تخلف از نظر حقوقی و قانونی قابل پیگیری است و دادستان و اعضای هیات اداری و اجرایی انتخابات نیز می‌توانند در این بخش وظایف خود را ایفا کنند

کافه حقوق: شورای نگهبان در تمامی انتخابات کشور نقش کلیدی و نظارت دقیق و کارشناسی داشته است.

جابر اسماعیل زاده در گفت‌وگو با خبرنگار کافه حقوق با بیان جایگاه شورای نگهبان در قانون اساسی، گفت: شورای نگهبان در تمامی انتخابات کشور نقش کلیدی و نظارت دقیق و کارشناسی داشته است.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه برخی از قوانین مربوط به انتخابات نیاز به بازنگری دارند، ادامه داد: حقوقدانان در کلاس‌های درس و نشست‌های تخصصی می‌توانند بسیاری از مباحث در خصوص خلاهای قانونی و نقص قوانین در امر انتخابات را مورد بررسی قرار دهند و آنها را اصلاح کنند.

وی با بیان اینکه به شورای نگهبان در اصول قانون اساسی اشاره شده، نقش شورای نگهبان در را درکلیه انتخابات برگزار شده در کشور کلیدی دانست و بیان داشت: این شورا توانسته نظارت دقیق و کارشناسی بر انتخابات داشته باشد.

وی بیان داشت: حقوقدانان قبل از شروع انتخابات با بیان جایگاه شورای نگهبان و نقش آنان در صیانت از آرای مردم به روشنگری در جامعه بپردازند. همچنین آنان می‌توانند نقش و جایگاه شورای نگهبان را از طریق کلاس‌های آموزشی برای کاندیداها بیان کنند.

اسماعیل‌زاده خاطرنشان کرد: سازوکار پیش بینی شده در قانون می‌تواند به طور صددرصد در جلوگیری از تقلب مفید الفایده باشد همچنین در صورت ایجاد تخلف، آن تخلف از نظر حقوقی و قانونی قابل پیگیری است و دادستان و اعضای هیات اداری و اجرایی انتخابات نیز می‌توانند در این بخش وظایف خود را ایفا کنند.

دانشجوی دکترای حقوق تخصصی دانشگاه آزاد زنجان با اشاره به اینکه در دیگر کشورها نهادهای نظارتی بر انتخابات وجود دارد، گفت: در آمریکا شورای عالی قضائی نظارت را انجام می‌دهد و در دیگر کشورهای نیز نهادهای ناظر بر انتخابات وجود دارند تا انتخابات به صورت دموکراسی برگزار شود.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید