ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۰ ب.ظ
نماینده ی مردم مشهد در گفتگوی اختصاصی با کافه حقوق مطرح کرد:
دولت عمل بر اساس برنامه های بالادستی را قبول ندارد
حجت الاسلام پژمانفر
برنامه ششم توسعه برای دومین بار وارد مجلس شورای اسلامی شد. در مرحله ی اول در آذر سال گذشته دولت این لایحه را با ماده واحده و تبصره های مختلف ارائه کرد. این بدعت جدید مورد قبول نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار نگرفت و دولت نهایتا در روز چهارم ماه جاری لایحه ای ۳۵ ماده ای را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد

گروه اقتصادی کافه حقوق:برنامه ششم توسعه برای دومین بار وارد مجلس شورای اسلامی شد. در مرحله ی اول در آذر سال گذشته دولت این لایحه را با ماده واحده و تبصره های مختلف ارائه کرد. این بدعت جدید مورد قبول نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار نگرفت و دولت نهایتا در روز چهارم ماه جاری لایحه ای ۳۵ ماده ای را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.
5258ded785d6b (Custom)به همین دلیل مصاحبه ای را با حجت الاسلام پژمانفر نماینده ی مردم مشهد در این زمینه ترتیب دادیم که نظرات وی در مورد این لایحه به شرح ذیل می باشد:
کافه حقوق: با توجه به گزارش پژوهشی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و این نظر که نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات این لایحه را رد کنند، به نظر شما چه اتفاقی در مجلس شورای اسلامی بر سر این لایحه خواهد افتاد؟
پژمانفر: اجازه بدید با این مقدمه شروع بکنیم که مجلس شورای اسلامی به عنوان یک قوه در کشور است که مکلف به ورود به لوایح دولت است. با ذکر این موضوع چند نکته را بیان می کنم. لایحه با یک سال تاخیر وارد مجلس شورای اسلامی شده است و دولت در این زمینه تخلف کرده است. این تخلف ضربات سهمگینی به کشور زد و باعث شد که ما یک سال دیگر برنامه پنجم توسعه را نیز تمدید کنیم. در مجموع ما در میان دوستان مجلس به این نتیجه رسیدیم که برای جلوگیری از خسارت بیشتر-گرچه این قانون برنامه نیست- ولی کلیات آن را بپذیریم تا از خسارت بیشتر به کشور جلوگیری کنیم و ما هر چه بخواهیم به آن اضافه خواهیم کرد.
کافه حقوق: یک مساله ای که در این لایحه دیده می شود، خلا بسیار زیاد این لایحه در مسائل مختلف است و اینکه سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب را پوشش نداده است و گاهی اوقات در تضاد با آن است. در لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه کشور نیز مجلس شورای اسلامی با الحاق بیش از ۷۵ ماده به ۵۵ ماده، آن را پر حجم تر کرد. اما شورای نگهبان نسبت به خروج مجلس از لایحه اظهارنظر کرد و آن را به مجلس عودت داد. فکر نمی کنید این مشکل برای این لایحه نیز به وجود آید؟
پژمانفر: دولت اساسا داشتن برنامه ی بالادستی را برای فعالیت هایش قبول ندارد. آن ها صریحا می گویند که ما هر کاری که می خواهیم انجام بدهیم، انجام خواهیم داد. دولت نسبت به ارائه ی همین لایحه نیز به مجلس شورای اسلامی مجبور شد. به عنوان مثال این لایحه در حوزه ی فرهنگ و مسائل اجتماعی خلاءهای جدی دارد؛ اما بصورت کلی ما با شورای نگهبان تعامل خواهیم کرد و البته همچنین بر خواسته های خودمان نیز اصرار می کنیم.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید