ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۷:۳۶ ب.ظ
زمان تقدیم طرح دو فوریتی بررسی IPC به هیئت رئیسه/ الگوهای قراردادها باید در مجلس تصویب شود
عضو کمیسیون انرژی مجلس، از تقدیم طرح دو فوریتی بررسی IPC به هیئت رئیسه در جلسه علنی روز چهارشنبه(۲۷ مرداد ماه) خبر داد و گفت:بر اساس این طرح الگوهای قراردادها باید در مجلس تصویب شود.

هدایت الله خادمی در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، از تقدیم طرح دو فوریتی بررسی IPC به هیئت رئیسه مجلس، در جلسه علنی روز چهارشنبه(۲۷ مرداد ماه) خبر داد و گفت:شورای نگهبان و قانون به وزارت نفت اجازه داده است که با شرکت های خارجی بدون تصویب مجلس قرارداد منعقد کند، برداشت ما این است که شورای نگهبان در استفساریه خود تصور کرده که تمامی شرکت های خارجی خصوصی هستند.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی، افزود: بسیاری از شرکت های خارجی که قصد سرمایه گذاری در صنعت نفت را دارند دولتی بوده یا سهم بیشتری از آنها مربوط به دولت است، بنابراین قراردادهای جدید بین دولت ها منعقد می شود و برای اجرایی شدن به مجوز و تصویب مجلس نیازمند است.

الگوی قراردادهای جدید نفتی باید برای بررسی و تصویب به مجلس ارسال شود

خادمی با بیان اینکه مجلس با طرح دو فوریتی بررسی IPC منافع ملی را حفظ می کند، ادامه داد:الگوی قراردادهای جدید نفتی باید برای بررسی و تصویب به مجلس ارسال شود، تا در مورد آینده ۳۰ ساله کشور به درستی تصمیم گرفته شود و یک نسخه برای تمامی میادین پیچیده نشود.

وی یادآور شد:عصر روز گذشته جلسه ای در کمیسیون تلفیق با حضور نمایندگان و کارشناسان صنعت نفت در خصوص قراردادهای جدید نفتی برگزار شد، تا بتوان با تدبیر راهکار مناسبی برای حفظ منافع ملی در قراردادهای جدید اندیشید.

الگوی پیشنهادی قراردادهای جدید نفتی بر خام فروشی تاکید کرده است

خادمی ادامه داد:نقض حاکمیت ملی، حرکت در خلاف جهت اقتصاد مقاومتی،لحاظ نکردن بحث اقتصاد مقاومتی، اضمحلال شرکت ملی نفت ایران، تولید غیرصیانتی، تضمین منافع هنگفت و غیرمعقول برای شرکت‌های خارجی و شرکت‌های ایرانی خاص از جمله ایرادات وارده به چارچوب قراردادهای جدید نفتی است، که بر همین اساس حتما باید در مجلس تصویب شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری باید از خام فروشی نفت جلوگیری کرد و ایجاد ارزش افزوده  باید نخستین اولویت وزارت نفت باشد، اما متاسفانه در الگوی پیشنهادی قراردادهای جدید چگونگی و روش اصولی انتقال فناوری نادیده گرفته شده و بر خام فروشی اصرار شده است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید