ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۹ ب.ظ
رئیس سازمان شهرداری‌های کشور:
لایحه انتخاب شهرداران و شوراها به مجلس می‌رود/ انتخاب مستقیم شهردار از سوی مردم
در لایحه انتخاب شهرداران و شوراها پیشنهاد کردیم تا نظام انتخاب شهرداران تغییر پیدا کند به طوری که در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر با رای مستقیم مردم همزمان در انتخاب شوراها برگزار شود که در صورت تصویب مجلس مقدمات این کار برای انتخابات پیش‌رو شوراها نیز فراهم می‌آید تا در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر شهرداران با رای مستقیم مردم انتخاب شوند.

به گزارش کافه حقوق به نقل از خبرگزاری فارس، هوشنگ خندان‌دل صبح امروز در نشست با جمعی از خبرنگاران در اردبیل اظهار کرد: شورا و شهرداری‌ها دو بال عرصه خدمت‌رسانی به مردم هستند که با تعامل و همفکری بیشتر می‌توان در این حوزه کارهای خوب و رضایت‌بخشی را برای مردم انجام دهند.

khandandel-slaider (Mobile)وی با بیان اینکه در کنار این لایحه مقررات اداری و استخدامی شهرداری‌ها نیز آماده ارائه به مجلس شورای اسلامی است، افزود: در لایحه انتخاب شهرداران و شوراها پیشنهاد کردیم تا نظام انتخاب شهرداران تغییر پیدا کند به طوری که در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر با رای مستقیم مردم همزمان در انتخاب شوراها برگزار شود که در صورت تصویب مجلس مقدمات این کار برای انتخابات پیش‌رو شوراها نیز فراهم می‌آید تا در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر شهرداران با رای مستقیم مردم انتخاب شوند.

رئیس سازمان شهرداری‌های کشور گفت: به زودی لایحه انتخاب شهرداران و شوراها از طریق دولت به مجلس ارائه می‌شود که در این  لایحه سعی می‌کنیم انتخاب شهرداران و شوراها را به شکلی مناسب و مطلوب در کشور شاهد باشیم.

خندان‌دل با بیان اینکه رسیدگی به بخش هزینه‌ای شهرداری‌ها و بخش مالی شهرداری‌ها بر اساس قانون بر عهده شوراهاست تا صورت مالی شفافی را با تقدیم بودجه مورد توجه قرار دهند، تصریح کرد: در این زمینه نیز یک ساماندهی و حرکت مطلوب‌تری را شاهد هستیم.

شهرداری‌ها ۶۰ هزار میلیارد تومان در کشور هزینه می‌کنند

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه شهرداری‌ها امسال بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان را در کشور در حوزه‌های عمرانی و خدماتی هزینه می‌کنند ضرورت دارد با اطمینان‌بخشی بستر رسیدگی و اطمینان بخشی به کارها و فعالیت‌ها در این حوزه انجام شده و مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان شهرداری‌های کشور با بیان اینکه در حل مشکلات پرسنلی اداری شهرداری با مشکلاتی روبه‌رو هستیم که لایحه‌ای به همین منظور و در قالب مقررات اداری استخدامی شهرداری آماده ارائه به مجلس است، افزود: برخی از شهرداری‌ها به جای آنکه حجم عظیمی از اعتبارات را به بخش عمرانی و خدماتی بدهند نسبت به پرداخت پرسنل اقدام کردند به طوری که در برخی از شهرداری‌ها سه تا پنج برابر پست سازمانی جذب و بکارگیری نیروها را شاهد هستیم.

خندان‌دل با بیان اینکه بسیاری از شهرداری‌ها به دلیل حجم بالای جذب نیرو در ۱۰ سال گذشته که به شکل انبوه و بدون ضابطه انجام شده است با چالش‌ها و مشکلاتی روبه‌رو هستند که در لایحه جدیدی که به دولت ارائه شده مقررات اداری استخدامی شهرداری‌ها اصلاح می‌شود.

این مسؤول ادامه داد : تهدید جدی شهرداری‌ها، کنترل هزینه‌ها درمجموع شهرداری است به طوری که حجم ورودی نیروها به شهرداری‌ها در ۱۰ سال گذشته سیر صعودی به خود گرفته است به طوری که شهرداری‌ها در پرداخت حق و حقوق آنها با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستند.

خندا‌ن‌دل اظهار کرد: ادامه این وضعیت با پرداخت حقوق‌های بسیار زیاد به مجموعه پرسنل شهرداری مانع از آن می‌شود تا شهرداری‌ها به وظیفه ذاتی خود عمل کنند که در این باب تعیین تکلیف ساختار سازمانی ونیروی انسانی و نظام پرداختی شهرداری‌ها مورد توجه و مدنظر است.

وی تصریح کرد: با این چهار لایحه‌ای که در قالب مدیریت شهری، درآمد پایدار شهرداری‌ها، مقررات اداری ـ استخدامی شهرداری‌ها و انتخاب شهرداران و شوراها مدنظر است سعی جدی بر این است تا بتوانیم مشکلات و نارسایی‌ها را یکی پس از دیگری برطرف کنیم.

رئیس سازمان شهرداری‌های کشور یادآور شد: ما همچنین لایحه دهیاری‌ها را نیز آماده ارائه به مجلس داریم که به زودی از طرف دولت در این زمینه بررسی‌ها تکمیل و این لایحه نیز تحویل دولت خواهد شد.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید