ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۷:۰۰ ب.ظ
آشنایی با اساتید حقوق
معرفی اساتید حقوق/ دکتر ابراهیم موسی زاده
شناساندن و معرفی این اساتید برجسته تاثیر شایانی بر ارتباط گیری بهتر میان جامعه حقوقی کشور و این اساتید خواهد گذاشت. در همین راستا کافه حقوق قصد دارد هر پنجشنبه به معرفی یکی از اساتید مطرح حقوق بپردازد. این هفته به زندگی و فعالیت های علمی دکنر ابراهیم موسی زاده، استادیار و عضو هیات علمی گروه حقوق عمومی دانشگاه تهران،می پردازیم.

گروه علمی کافه حقوق: بی شک رشد و اعتلای جامعه حقوقی کشور در عرصه های مختلفی علمی و اجتماعی چه در داخل و چه در خارج از کشور، مدیون تلاش ها و زحمات شبانه روزی اساتید فرزانه و متعهد حقوقی در کشور است. در این میان شناساندن و معرفی این اساتید برجسته تاثیر شایانی بر ارتباط گیری بهتر میان جامعه حقوقی کشور و این اساتید خواهد گذاشت. در همین راستا کافه حقوق قصد دارد هر پنجشنبه به معرفی یکی از اساتید مطرح حقوق بپردازد. این هفته به زندگی و فعالیت های علمی دکنر ابراهیم موسی زاده، استادیار و عضو هیات علمی گروه حقوق عمومی  دانشگاه تهران،می پردازیم.

13931007103049204381703 (Custom)

اینجانب ابراهیم موسی زاده در یک صبح پاییزی، در دامنه سرسبز سبلان (روستای شهریور) واقع در ۱۰ کیلومتری شهر اردبیل در مهر ماه سال ۱۳۵۴ ه.ش مصادف با رمضان المبارک ۱۳۹۵ ه. ق در یک خانواده مذهبی و متدین متولد شدم. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در زادگاهم و تحصیلات متوسطه را در مشکین شهر در سال ۱۳۷۲ به پایان رساندم. از همان دوران کودکی و نوجوانی به ویژه به دلیل همسایگی با مسجد روستا علاقه خاصی به دروس حوزوی و طلبگی داشتم لذا قصد داشتم همزمان با ادامه تحصیل به فراگیری دروس حوزوی نیز بپردازم.

در سال ۱۳۷۱ در مدرسه علمیه المهدی (عج) مشکین شهر تحت تولیت آیت الله مشکینی (ره) پا به عرصه یادگیری دروس حوزوی گذاشتم و در سال ۱۳۷۳ در مدرسه مرحوم میرزا علی اکبر اردبیلی (ره) از محضر اساتید حجج اسلام والمسلمین آقایان عبدالله بیدار و محمدصادق قبادی دروس مقدماتی را پی گرفتم.
در سال ۱۳۷۴ و با شرکت در آزمون سراسری در رشته حقوق دانشگاه مازندران (شهر بابلسر) پذیرفته شده و همزمان دروس حوزوی را در مدرسه امام جعفر صادق (ع) فریدونکنار در محضر حجج اسلام آقایان حسن محمودتبار و سیفی و آیت الله زین العابدین باکوئی امام جمعه فریدونکنار تا پایان اتمام رسائل ادامه داده و بعد از اتمام دوره لیسانس در بهار سال ۱۳۷۸ به مدت یکسال در درس خارج فقه (بیع) آیت الله مروج امام جمعه اردبیل شرکت کردم. در همان سال اولین کتاب خود، تحت عنوان نماز و آثار آن در دوره جوانی، با تقریظ آیت الله مروج را تالیف نمودم.
در سال ۱۳۷۹ در دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی ارشد رشته  حقوق عمومی با رتبه اول پذیرفته شدم. هر چند که این رشته در میان حقوقدانان یک رشته نوپا و جدیدی به شمار می رفت و متقاضیان کمتری نسبت به سایر شاخه‌های حقوق داشت اما من با انگیزه و علاقه فراوان این رشته را انتخاب نمودم و بعد از دو سال با دفاع از پایان نامه خویش از دانشگاه تهران در تابستان ۱۳۸۱ فارغ التحصیل شدم. در همان سال در اولین آزمون دکتری رشته حقوق عمومی پذیرفته شده و تحصیل در مقطع دکتری را در دانشگاه شهید بهشتی آغاز کردم.
همزمان دروس حوزوی را نیز با شرکت در دروس خارج حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی ادامه می دادم. دوره دکتری حدود ۵ سال به طول انجامید و من افتخار این را داشتم که در تاریخ حقوقی ایران، به عنوان اولین دانش آموخته رشته حقوق عمومی در مقطع دکتری فارغ التحصیل شوم. در ضمن در  سال ۱۳۸۱ پس از پشت سرگذاشتن  پذیرش در آزمون استخدامی قضات و طی مراحل گزینش و مصاحبه علمی و کارآموزی وارد دادگستری تهران شدم و بعد از چهار سال خدمت در دادسرای عمومی و انقلاب تهران در سال ۱۳۸۵ به شورای نگهبان منتقل شدم و تا سال ۱۳۹۲ در شورای نگهبان به  امور پژوهشی و تحقیقاتی اشتغال داشتم.
بعد از اتمام دوره دکتری، دوره تحقیقاتی پسادکتری را آغاز کردم. به همین منظور به دانشگاه تهران برگشتم و یک دوره تحقیقاتی دو ساله را تحت عنوان «فقه سیاسی و حقوق عمومی» به راهنمایی استاد آیت الله عمید زنجانی (ره) در دانشگاه تهران طی کردم. در پایان سال ۱۳۸۶ عضویت در هیات علمی دانشگاه تهران را تقاضا داده و پس از مراحل مصاحبه و گزینش علمی و نهایتاً با طی مراحل اداری از سال ۱۳۸۸ به عضویت هیات علمی گروه حقوق عمومی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران درآمدم.
در مدت خدمت در دانشگاه تهران فعالیت های پژوهشی، تحقیقاتی و تالیف خود را به لطف و عنایت خداوند گسترش داده و با همکاری برخی از دوستان محقق من جمله آقایان مصطفی زاده و هادی شکری کتب و مقالاتی را در حوزه فقه سیاسی، حقوق عمومی، حقوق بشر و حقوق اداری منتشر و در سال ۱۳۹۲ به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافتم.
یکی از مهمترین و بهترین رخدادهای دوران زندگی من سکونت در شهر مقدس قم از ابتدای سال ۱۳۹۳  می باشد. در دوران سکونت در شهر مقدس قم از محضر اساتید بزرگ حضرات آیات جوادی آملی، هاشمی شاهرودی، جعفر سبحانی، نوری همدانی و آیت الله یزدی بهره بردم. همزمان در جامعه المصطفی (ص) و موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) به تدریس دروس فقه سیاسی، فقه معاهدات بین المللی و فقه روابط بین الملل پرداختم که شرکت در دروس خارج فقه و اصول قم همچنان و حداقل دو روز در هفته ادامه دارد.

علائق شخصی

راهنمایی پایان نامه

مشاوره پایان نامه

کتاب‌های تالیفی

مقالات چاپ شده در نشریات داخلی

همایش‌های داخلی


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید