ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۲۹ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۰ ق.ظ
آشنایی با دانشکده های حقوق
قدیمی ترین دانشکده حقوق در ایران/ آشنایی با دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
رشته حقوق یکی از قدیمی ترین رشته های آموزش عالی در کشور محسوب می شود. سابقه آموزش علم حقوق باز می گردد به سال ۱۲۹۹ که اولین گروه آموزش حقوق با ۴ استاد فرانسوی و ۳۰ دانشجو کار حود را در چارچوب وزارت عدلیه آغاز می کند . به تدریج از آن سال به بعد بر تعداد مراکز آموزش حقوق افزوده می شود به طوری که امروزه تقریبا در اکثر دانشگاه های کشور گروه آموزشی حقوق را می توان یافت. کافه حقوق در نظر دارد هر جمعه به معرفی یکی از دانشکده های حقوق بپردازد.

گروه علمی کافه حقوق: رشته حقوق یکی از قدیمی ترین رشته های آموزش عالی در کشور محسوب می شود. سابقه آموزش علم حقوق باز می گردد به سال ۱۲۹۹ که اولین گروه آموزش حقوق با ۴ استاد فرانسوی و ۳۰ دانشجو کار حود را در چارچوب وزارت عدلیه آغاز می کند . به تدریج از آن سال به بعد بر تعداد مراکز آموزش حقوق افزوده می شود به طوری که امروزه تقریبا در اکثر دانشگاه های کشور گروه آموزشی حقوق را می توان یافت. کافه حقوق در نظر دارد هر جمعه به معرفی یکی از دانشکده های حقوق بپردازد. در ادامه به معرفی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران خواهیم پرداخت.

هنگامی که در ۱۳۱۳ دانشگاه تهران تأسیس شد آنچه دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی نام گرفت در واقع نهادی بود شکل گرفته از ادغام سه مدرسه سیاسی، مدرسه حقوق و مدرسه عالی تجارت . مدرسه سیاسی یا مدرسه علوم سیاسی در نیمه شعبان ۱۳۱۷ هجری قمری برابر با ۲۸ آذر ماه ۱۲۷۸ هجری شمسی در چارچوب وزارت امور خارجه تأسیس شد.  مدرسه حقوق در ۱۲۹۸ هجری شمسی در چارچوب وزارت عدلیه بنیاد نهاده شد. مدرسه عالی تجارت را نیز در ۱۳۰۴ داور وزیر وقت فوائد عامه بوجود آورد. دو مدرسه نخست در اسفند ماه ۱۳۰۵ به پیشنهاد و زارت معارف و تصویب هیأت وزیران وزارتخانه‌های متبوع خود جدا و ضمیمه وزارت معارف شدند. در سال بعد از ادغام این دو، مدرسه حقوق و علوم سیاسی پا به عرصه وجود گذاشت. مدرسه تجارت نیز در ۱۳۰۶ از وزارت فواعد عامه جدا شد و زیر نظر وزارت معارف قرار گرفت و در ۱۳۰۹ در مدرسه حقوق و علوم سیاسی ادغام شد. نهاد جدید نیز چهار سال بعد با نام دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی در چارچوب دانشگاه تهران قرار گرفت. این دانشکده در طی هفتاد سال گذشته تحولات زیادی را پشت سر گذاشته است. از جمله با بوجود آمدن دانشکده اقتصاد که حاصل جدا شدن مؤسسه تحقیقات اقتصادی و منفک شدن رشته اقتصاد از دانشکده بود نام دانشکده نیز بصورت امروزین آن یعنی دانشکده حقوق و علوم سیاسی در آمد.nama-02 (Custom)
در طول سالیان گذشته دانشکده حقوق و علوم سیاسی، و مدارس سه‌گانه سلف آن،  همواره در جهت پرورش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز جامعه فعالیت داشته است. بخش عمده این فعالیت را کسانی به انجام رسانده‌اند که به تدریس در این نهادها اشتغال داشته‌اند. به طور کلی تاریخ این دانشکده به سه دوره تقسیم می شود:
قسمت اول:
از مدرسه سیاسی تا دانشکده حقوق و علوم سیاسی(۱۲۷۸- ۱۳۱۳)
۱٫ مدرسه سیاسی (۱۲۷۸ – ۱۳۰۶)
۲٫ مدرسه حقوق (۱۲۹۸ – ۱۳۰۶)
۳٫ مدرسه تجارت (۱۳۰۴ – ۱۳۰۹)
۴٫ مدرسه حقوق و سیاسی (۱۳۰۶ – ۱۳۱۳)
قسمت دوم:
دانشکده حقوق وعلوم سیاسی واقتصادی (۱۳۱۳ تادهه۱۳۴۰)
قسمت سوم:
دانشکده حقوق و علوم سیاسی (ازدهه۱۳۴۰ تاکنون)

در حال حاضر دکتر محمد رضا تخشید ریاست دانشکده را برعهده دارد.

همچنین گروه های آموزشی در این دانشکده به شرح زیر است:

گروه حقوق خصوصی و اسلامی

گروه حقوق عمومی

گروه جزا و جرم شناسی

گروه علوم سیاسی

گروه مطالعات منطقه ای

گروه روابط بین الملل

همچنین چهار مرکز و موسسه تحقیقاتی وابسته به دانشکده حقوق و علوم سیاسی طیف وسیعی از پروژه‌های تحقیقاتی پایه‌ای و عملی در زمینه‌های مختلف حقوق و سازمان بین‌الملل، مطالعات مربوط به صلح، مطالعات منطقه‌ای، مسائل مربوط به بزه، مطالعات تطبیقی نظام‌های مختلف قانونی در کشورهای مختلف، حقوق بشر و دیگر مسائل و مشکلات اساسی جهانی را در بر می‌گیرد.در حال حاضر دکتر اکبر ولی زاده معاون پژوهشی دانشکده است .

امکانات آموزشی و پژوهشی

کتابخانه

۳ سایت کامپیوتر

فصلنامه

مرکز مطالعات عالی بین‌المللی

مرکز مطالعات حقوق بشر

موسسه تحقیقاتی علوم جزا و جرم شناسی

موسسه حقوق تطبیقی

موسسه حقوق عمومی

موسسه حقوق فضا

موسسه حقوق انرژی

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید