ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۵ شهریور ۱۳۹۵ | ۰۷:۰۰ ق.ظ
معرفی دانشکده های حقوق:
آشنایی با دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی
رشته حقوق یکی از قدیمی ترین رشته های آموزش عالی در کشور محسوب می شود. سابقه آموزش علم حقوق باز می گردد به سال ۱۲۹۹ که اولین گروه آموزش حقوق با ۴ استاد فرانسوی و ۳۰ دانشجو کار حود را در چارچوب وزارت عدلیه آغاز می کند . به تدریج از آن سال به بعد بر تعداد مراکز آموزش حقوق افزوده می شود به طوری که امروزه تقریبا در اکثر دانشگاه های کشور گروه آموزشی حقوق را می توان یافت. کافه حقوق در نظر دارد هر جمعه به معرفی یکی از دانشکده های حقوق بپردازد.

گروه علمی کافه حقوق: رشته حقوق یکی از قدیمی ترین رشته های آموزش عالی در کشور محسوب می شود. سابقه آموزش علم حقوق باز می گردد به سال ۱۲۹۹ که اولین گروه آموزش حقوق با ۴ استاد فرانسوی و ۳۰ دانشجو کار حود را در چارچوب وزارت عدلیه آغاز می کند . به تدریج از آن سال به بعد بر تعداد مراکز آموزش حقوق افزوده می شود به طوری که امروزه تقریبا در اکثر دانشگاه های کشور گروه آموزشی حقوق را می توان یافت. کافه حقوق در نظر دارد هر جمعه به معرفی یکی از دانشکده های حقوق بپردازد. در ادامه به معرفی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی خواهیم پرداخت.

 

تاریخچه دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی:06-09-18-10-41-2006_0810Image0003_resize (Custom)

در سال ۱۳۴۵ دانشگاه ملی (شهید بهشتی) به منظور توسعه در رشته های مختلف علوم و بسط دانش با تاسیس دو رشته فوق لیسانس حقوق جزا و مشاوران اداری گام موثر دیگری در جهت گسترش و تعمیم فعالیت های آموزشی کشور برداشت . تعداد پذیرفته شد گان رشته های مذکور در اولین سال تاسیس ۱۷۴ نفر بود.
در اولین سال ۴۷-۱۳۴۶ شورای مرکزی دانشگاه ها با تاسیس دوره کارشناسی حقوق موافقت نمود و متعاقب آن ۱۲۳ دانشجو از بین کلیه داوطلبان برای سال اول پذیرفته شدند و در همان سال وزارت علوم و آموزش عالی وقت موافقت نمود دوره حقوق جزا به دانشکده حقوق تبدیل شود . لذا تاریخ تاسیس رسمی دانشکده حقوق به سال تحصیلی ۴۷-۴۶ باز می گردد. در سال تحصیلی ۵۱- ۱۳۵۰ دوره شبانه لیسانس حقوق وبه دنبال آن در سال ۵۳-۱۳۵۲ دوره فوق لیسانس حقوق خصوصی دایر شد . در همان سال (مهر ماه ۱۳۵۲) موسسه عالی ثبت که می بایست زیر نظر دانشکده حقوق فعالیت نماید تشکیل گردد و هر سال ۵۰ دانشجو از میان کارمندان سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور با قبولی در آزمون ورودی می توانستند ادامه تحصیل دهند و با گذراندن ۷۲ واحد درسی مدرک کاردانی رشته مذکور را دریافت دارند .
به دنبال نیاز کشور به متخصصین ثبت در سال تحصیلی ۵۵-۱۳۵۴ با تجدید نظر کلی در برنامه های درسی موسسه عالی ثبت و تائید وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت دوره مزبور به کارشناسی تبدیل گردید بدین نحو که دانشجویان دوره کاردانی می توانستند پس از موفقیت در امتحانات ورودی دوره کارشناسی و طی سه سال تحصیلات خود را در رشته مذکور با درجه کارشناسی ثبت به اتمام برسانند .
از سال تحصیلی ۱۳۶۲ دوره فوق لیسانس حقوق جزا به دانشگاه تهران منتقل شده است و هم اکنون دوره کارشناسی حقوق قضایی به دوره های شبانه و روزانه و کارشناسی ارشد حقوق خصوصی در دانشکده موجود است .
از زمان تاسیس تاکنون ۷ تن از اساتید مدیریت دانشکده را بر عهده داشته اند :
آقایان: دکتر محمد علی معتمد، دکتر پرویز صانعی ، دکتر علی حسین مصلحی عراقی ، دکتر گودرز افتخار جهرمی،دکتر  باقر شاملو، دکتر حسین مهرپور محمدآبادی  و در حال حاضر دکتر عباس قاسمی حامد روسای دانشکده عهده دار ریاست دانشکده می باشند .

رشته ها و گرایشات:

کارشناسی

حقوق قضایی

کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد حقوق خصوصی

کارشناسی ارشد حقوق عمومی

کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل

کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

کارشناسی ارشد حقوق بشر

کارشناسی ارشد حقوق مالکیت فکری

کارشناسی ارشد حقوق تجارت بین‌الملل

کارشناسی ارشد حقوق اقتصادی

کارشناسی ارشد حقوق محیط زیست

کارشناسی ارشد حقوق خانواده

مراحل راه اندازی رشته کارشناسی ارشد حقوق بیوتکنولوژی و پزشکی در دست اجرا است.

دکتری

حقوق خصوصی

حقوق عمومی

حقوق بین‌الملل

حقوق جزا و جرم‌شناسی

حقوق نفت وگاز

حقوق تجارت و سرمایه گذاری بین المللی

 آشنایی با کرسی و مرکز حقوق بشر، صلح و دموکراسی
دانشگاه شهید بهشتی
الف : پیشینه
کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو که فعالیت خود را از ۱۳۷۷ آغاز نموده بود، به دنبال انعقاد موافقتنامه ای بین سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد ( یونسکو ) و دانشگاه شهید بهشتی در بهار ۱۳۸۰ در دانشکده حقوق رسماً تأسیس شد. این کرسی تنها کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو در منطقه خلیج فارس و دریای خزر می باشد.
ایجاد این کرسی در ایران زمینه علمی لازم جهت شکل گیری مرکز حقوق بشر، صلح و دموکراسی و مطالعات میان رشته ای در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی را ابتدا با یک گروه آموزشی و پژوهشی فراهم آورد. (حقوق بشر) سپس با ایجاد ۵ گروه پژوهشی – آموزشی (حقوق بشر، صلح، دموکراسی، فلسفه حقوق و دین، اخلاق زیستی) فعالیت خود را گسترش داد.
ب ـ اهداف و وظایف کرسی
– انجام پژوهشهای بنیادین و کاربردی در زمینه حقوق بشر، حقوق شهروندی ، صلح و دموکراسی، فلسفه حقوق و دین، اخلاق زیستی
– آموزش حقوق شهروندی، حقوق بشر در ابعاد مختلف مدنی، سیاسی، اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی، با توجه به فرهنگ دینی و ملی
– تلاش جهت فراهم نمودن مشارکت کشور در فرایند تدوین و توسعه نظام بین المللی حقوق بشر
– تلاش جهت مشارکت اندیشمندان کشور برای ارائه نظریات جدید درباره، حقوق شهروندی، رابطه بین دین، حقوق بشر، صلح، دموکراسی و فلسفه حقوق
– ایجاد یک مرکز برای آموزش و پژوهش در زمینه حقوق بشر، صلح، دموکراسی و فلسفه حقوق و فراهم نمودن توانایی لازم برای تعامل فعال با سایر مراکز مشابه و سازمانهای بین المللی و منطقه ای، اعم از دولتی و غیر دولتی
– تربیت کادر علمی آموزشی و پژوهشی و متخصصین کشور
– بومی نمودن مفاهیم و راه کارهای مربوط به آن در عین احترام به جهان شمولی حقوق بشر
ج ـ فعالیت ها
این مرکز از زمان تاسیس تا کنون فعالیتهای متعددی را در جهت تحقق اهداف خود انجام داده است .
– ایجاد کتابخانه تخصصی و مرکز اسناد سازمان ملل متحد
– ایجاد پنج گروه پژوهشی مصوب شورای عالی گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری
– ایجاد دوره کارشناسی ارشد حقوق بشر و طراحی دوره دکتری حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه
– انعقاد موافقت نامه های همکاری با مراکز بین المللی و دانشگاهی خارجی
– برگزاری کنفرانس های بین المللی
– برگزاری کارگاههای آموزشی و پژوهشی داخلی و بین المللی و ارائه مشورت به نهادهای دولتی
– ایجاد ارتباط بین مراکز دانشگاهی و حوزوی جهت ارتقای ادبیات حقوقی و بومی سازی مفاهیم
اجرای طرحهای تحقیقاتی و تألیف و ترجمه کتب و اسناد بین المللی در چارچوب اهداف کرسی

آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید