ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۵ شهریور ۱۳۹۵ | ۰۱:۰۹ ق.ظ
آیا طرح جدیدی برای بررسی قراردادهای نفتی در مجلس مطرح می شود؟
نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان این که قرار نیست طرحی درباره بررسی قراردادهای نفتی در مجلس ارائه شود، گفت: هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین زیرمجموعه مجلس است، بنابراین نظر این هیات برای نمایندگان فصل الخطاب است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ حسین امیری خامکانی درباره قراردادهای جدید نفتی اظهار داشت: مجلس و هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین در مجلس شیوه نامه قراردادهای نفتی را بررسی خواهد کرد و هیچ ورودی به بحث جزییات قراردادها نخواهد داشت.
وی ادامه داد: قانون مصوب مجلس هشتم حکم کرده است یکی از وظایف وزارت نفت تدوین الگوی جدیدی از قراردادها برای جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی است.
نماینده مردم زرند در مجلس یادآور شد: در ماده ۷ قانون وظایف و اختیارات وزرات نفت ذکر شده است که دولت موظف است که نحوه یا شیوه نامه این قراردادها را به تصویب دولت برساند، گفت: دولت این شیوه نامه را به تصویب رساند ولی عده ای انتقاد داشتند که رییس جمهوری و معاون اول صحبت منتقدان را در جلسات مختلف شنیدند.
وی ادامه داد: این کار منجر به اصلاح برخی از مواد و عبارات آن و این اصلاحیه باید طبق هر مصوبه ای که دولت دارد به مجلس و هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین آن را بررسی کند.
عضو هیات رییسه فراکسیون امید با بیان این که هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین نیز درحال بررسی این شیوه نامه نگارش قراردادهای نفتی است، گفت: قرار نیست هیچ طرح یا لایحه ای درجلسات علنی مجلس و کمیسیون انرژی درباره قراردادهای نفتی مطرح و بررسی شود، بلکه فقط شفاف سازی و اجرای بُعد نظارتی است که در کمیسیون انرژی مطرح می شود.
امیری خامکانی خاطرنشان کرد: این قراردادها در جلسه کمیسیون انرژی با حضور منتقدان و موافقان قراردادهای نفتی بررسی شد که نتایج این جلسه به صورت گزارشی به رییس مجلس و نمایندگان ارایه می شود.
امیری خامکانی همچنین اظهار داشت: نظر هیات تطبیق مصوبات درباره شیوه نامه نگارش قراردادهای نفتی، فصل الخطاب بوده چون پس از ارایه گزارش به رییس مجلس و تایید آن برای نمایندگان مجلس فصل الخطاب خواهد بود.
به گزارش ایرنا، در روزهای گذشته تعدادی از نمایندگان خواستار ارایه طرحی دو فوریتی برای بررسی الگوی قراردادهای نفتی در مجلس شدند.
پیش از این قربانعلی مهری دبیر هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین در گفت وگو با ایرنا، از بررسی شیوه نامه انعقاد قراردادهای نفتی خبر داد و گفت که دولت می تواند پس از رفع چند ایراد جزیی، شیوه نامه انعقاد قراردادهای نفتی را اجرایی کند.
به گزارش ایرنا؛ به گفته غلامرضا کاتب عضو هیات رییسه مجلس قرار است فردا بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت برای شفاف سازی موضوع قراردادهای نفتی در جلسه غیرعلنی به نمایندگان گزارش و به سوال های آنها پاسخ دهد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید