ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۷ ب.ظ
رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در گفتگوی اختصاصی با کافه حقوق مطرح کرد:
کنوانسیون حقوق کودک منعی از حضور دانش آموزان در بسیج ندارد
اللهیار ملکشاهی
در روزهای گذشته مباحث زیادی در مورد لایحه ی «الحاق جمهوری اسلامی ایران به پروتکل اختیاری کنوانسیون حقوق کودک در مورد به‌کارگیری کودکان در منازعه مسلحانه» صورت گرفته است. در همین زمینه تعداد قابل توجهی از نقدها و پیشنهادات در مورد این لایحه ارائه شده است. به همین دلیل در ضمن مصاحبه ای با اللهیار ملکشاهی -رئیس کمیسون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی- نظر وی را در این مورد جویا شدیم.

گروه سیاسی کافه حقوق: در روزهای گذشته مباحث زیادی در مورد لایحه ی «الحاق جمهوری اسلامی ایران به پروتکل اختیاری کنوانسیون حقوق کودک در مورد به‌کارگیری کودکان در منازعه مسلحانه» صورت گرفته است. در همین زمینه تعداد قابل توجهی از نقدها و پیشنهادات در مورد این لایحه ارائه شده است. به همین دلیل در ضمن مصاحبه ای با اللهیار ملکشاهی -رئیس کمیسون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی- نظر وی را در این مورد جویا شدیم.

کافه حقوق: انتقادات زیادی به لایحه «الحاق ایران به پروتکل اختیاری کنوانسیون حقوق کودک در مورد به‌کارگیری کودکان در منازعه مسلحانه» در هفته گذشته مطرح شده است. با توجه به اینکه این لایحه به تایید کمیسیون حقوقی-قضائی رسیده است، پاسخ شما به این اتقادات چیست؟

ملکشاهی: این موضوع هفته گذشته در کمیسیون مطرح شده است، و نظر بسیاری از کارشناسان و اهالی فن در این مورد اخذ شده است. پس از تصویب موضوع در کمیسیون، به صحن علنی مجلس ارائه شده است و در جلسات روزهای آینده، به آن پرداخته خواهد شد.

کافه حقوق: منتقدین این لایحه- از جمله دکتر موسوی عضو شورای نگهبان- معتقدند که این لایحه خلاف موازین شرعی و مغایر با برخی اصول قانون اساسی است. از جمله عدم حضور داوطلبانه در نیروهای مسلح برای افرد زیر ۱۸ سال در این لایحه گنجانیده است…

ملکشاهی: بله این پروتکل به صورت کلی حضور افراد زیر ۱۸ سال را ممنوع کرده است و جوانان و نوجوانان در این حوزه ی سنی حق شرکت در جنگ یا مبارزات مسلحانه را ندارد. اما این افراد می توانند فعالیت فرهنگی یا سازندگی داشته باشند و فقط از درگیری های مسلحانه حذف می شوند. اکثر کشورهای جهان به این سند اختیاری ملحق شدند و فقط چند کشور هستند که منتظر مصوبه مجلس خود هستند.

کافه حقوق: نظر منتقدان بر آن است که با تصویب این موضوع افراد بین ۱۵ تا ۱۸ سال نمی توانند در رده های مختلف بسیج از جمله بسیج دانش آموزی عضویت یابند، نظر شما در این مورد چیست؟

ملکشاهی: خیر؛ بنده گفتم که این چنین نیست و افراد نه تنها می توانند در قالب فعالیت های سازندگی و فرهنگی فعالیت بکنند، بلکه می توانند آموزش نظامی نیز ببینند.

کافه حقوق: فکر می کنید سرنوشت این لایحه چه خواهد شد؟

ملکشاهی: بعد از اینکه در مجلس تصویب شد، به شورای نگهبان ارسال می شود، اگر شورای نگهبان تایید کرد، تبدیل به قانون می شود، اگر تایید نکرد و عودت داد، ما سعی می کنیم نظر شورای نگهبان را تایید کنیم، مگرنه با اصرار بر نظر خود برای مجمع تشخیص مصلحت نظام می فرستیم.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید