ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۴ ب.ظ
در پی صدور پیام رهبری به مناسبت موسم حج خطاب به مسلمانان جهان:
تاکید مجدد رهبری بر مقصر بودن عربستان در وقوع فاجعه منا/ لزوم مراجعه به دادگاه های داخلی عربستان برای احقاق حقوق قربانبان فاجعه منا
اگر چه در این باره گفتنی های زیادی است که در ادامه بیان خواهد گردید ولی اجمالا باید توجه داشت که تاکیدات مجدد رهبری در متن پیام ایشان خطاب به مسلمانان جهان بار دیگر مسئول بودن عربستان و لزوم پیگیری حقوق قربانیان حادثه منا را یادآوری می نماید.

گروه بین الملل کافه حقوق: در سالگرد فاجعه منا و هم زمان با آغاز موسم حج، پیام مقام معظم رهبری خطاب به مسلمانان جهان صبح امروز منتشر گردید. رهبری در این پیام با صراحت هر چه تمام حکام سعودی را در حوادث سال گذشته منا و سقوط جراثقیل در مسجدالحرام مقصر دانسته و از سیاست های دولت این کشور در قبال مسلمانان و کشورهای اسلامی به شدت انتقاد می نماید.1875721 (1) (Custom)

با وجود تاکیدات فراوان مقام معظم رهبری در خصوص پیگیری حقوق قربانیان و خانواده های آنان در حوادث رخ داده در مراسم حج سال گذشته، تا کنون شاهد نتیجه خاصی پیرامون این موضوع نبوده ایم. اگر چه در این باره گفتنی های زیادی است که در ادامه بیان خواهد گردید ولی اجمالا باید توجه داشت که تاکیدات مجدد رهبری در متن پیام ایشان خطاب به مسلمانان جهان بار دیگر مسئول بودن عربستان و لزوم پیگیری حقوق قربانیان حادثه منا را یادآوری می نماید. در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم:

در رابطه با پیگیری حقوقی فاجعه منا و احقاق حقوق اسیب دیدگان در این حادثه تا کنون بحث حقوقی مفصلی در مجامع حقوقی و قضائی کشور صورت گرفته است. با توجه به آنکه پیگیری این مسئله از طریق داوری در دادگاه های بین المللی مستلزم پذیرش صلاحیت این دادگاه ها از سوی عربستان است. از طرفی نیز این کشور صلاحیت هیچ دادگاه بین المللی از دیوان بین المللی کیفری را نپذیرفته است لذا پیگیری این موضوع از طریق رجوع به داوری بین المللی منتفی به نظر می رسد.

اما با توجه به شواهد متعددی که درباره قصور یا تقصیر عربستان در وقوع این حادثه موجود است مسئولیت دولت عربستان در این حادثه حتمی است. لذا به هر طریق ممکن مسئول وزارت خارجه و سازمان حج و زیارت موظف هستند تا احقاق نهایی حقوق قربانیان این حادثه را پیگیری نمایند.

با توجه به آنچه تاکنون بیان گردید و در نظر گرفتن عدم پذیرش صلاحیت مراجع داوری بین المللی توسط دولت عربستان به نظر می رسد بهترین راه برای پیگیری حقوقی این حادثه، رجوع به دادگاه های داخلی عربستان است. به عبارت دیگر بهترین راه برای پیگیری این موضوع، طرح دعوی از سوی بازماندگان قربانیان این حادثه در دادگاه های داخلی عربستان است. البته تحقق این امر مستلزم هماهنگی هایی میان سازمان حج و زیارت، وزارت خارجه و دادستانی است تا طرح دعوی برای هموطنان داغ دیده مان تسهیل گردد.

از آنجا که براساس قوانین بین المللی کلیه کشورها متعهد هستند به انجام دادرسی عادلانه و عدم اطاله دادرسی نسبت به اتباع بیگانه ای که در دادگاه های کشورشان طرح دعوی نموده اند، ضروری است عربستان نسبت به طرح دعوی هموطنانمان پاسخ درخوری را ارائه نموده و در یک دادرسی عادلانه به این موضوع رسیدگی نماید. در غیر این صورت، عدم رسیدگی عربستان به این موضوع خود پرونده ای خواهد شد علیه این کشور در مجامع بین المللی که دست ما را برای فشار بیشتر به این دولت برای احقاق حقوق قربانیان فاجعه منا باز خواهد گذاشت.

لذا ضروری است هر چه سریع تر وزارت خارجه و سازمان حج و زیارت نسبت به پیگیری این موضوع اقدام نموده و فرصت را برای احقاق حقوق خانواده قربانیان فاجعه منا از دست ندهند چرا که هنوز هم بعد از گذشت یک سال از وقوع این حادثه دل های بسیاری از هم وطنانمان داغدار این حادثه دردناک است و کماکان به امید اقدامی قاطع از سوی مسئولان به انتظار نشسته اند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید