ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۷:۴۱ ب.ظ
تشریح روند رسیدگی به شکایات از اعضای هیات رییسه مجلس و توضیح درباره فحوای شکایت از علی‌ ‎مطهری
رییس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس گفت: هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تصمیم می گیرد که شکایت نمایندگان از اعضای هیات رییسه در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شود یا کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از جمهوریت؛ شکایت از علی مطهری به دلیل آنچه “موضع‌گیری وی درباره منافقین و اعدام‌های سال ۶۷ ” گفته می شود در روزهای اخیر محور تنظیم شکایت از وی شده است.

در این بین در روزهای اخیر بعد از این شکایت خبرهای دیگری در خصوص این پیگیری این موضوع مطرح شد. پیش از این علی اصغر یوسف نژاد، عضو هیات رییسه مجلس و عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس از تلاش و رایزنی برای حل و فصل این موضوع به جمهوریت خبر داده و پیش بینی کرده بود با رایزنی که وی با علی مطهری و محمدرضا تابش با محمدعلی پورمختار- به عنوان نمایندگان شاکیان از علی مطهری- دارد تا پایان تعطیلات مجلس این مساله حل و فصل شود. وی همچنین تاکید کرده بود که نامه شکایت به هیات رییسه تحویل نشده است.(اینجا بخوانید)

فارغ از روند پیگیری شکایت از علی مطهری، مساله شکایت از نمایندگان در آیین نامه داخلی مجلس در دو وجه قابل بررسی است.

عزت الله یوسفیان ملا، رییس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس در این خصوص به جمهوریت می گوید: اگر شکایت نمایندگان از یکی از اعضای هیات رییسه به هیات رییسه مجلس  در ارتباط با نحوه انجام وظیفه بعنوان “عضو هیات رییسه”  باشد، هیات رییسه موضوع شکایت را به کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی ارجاع می دهد.

وی در این خصوص ادامه داد: کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مکلف است ظرف سه روز نسبت به تشکیل هیأت رسیدگى به اعتراضات، اقدام نماید و این هیات هم مکلف است ظرف ده روز با حضور سه نفر از منتخبین معترض، به موضوع رسیدگى نماید.

رییس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس خاطر نشان کرد: گزارش هیأت در این باره در جلسه غیرعلنى مورد بررسى قرار مى‏ گیرد و در اولین جلسه علنى مجلس بدون بحث به رأى‏ گیرى گذاشته مى‏ شود. درصورت رد عدم صلاحیت، عضو مزبور به کار خود ادامه خواهد داد و درغیر این‌ صورت از سمت خود مستعفى شناخته مى‏ شود و حق شرکت در انتخابات مجدد آن دوره را ندارد.

یوسفیان ملا در تشریح این موضوع همچنین گفت: در حالت دوم اگر شکایت نمایندگان از یک عضو هیات رییسه موضوعی فارغ از جایگاه وی در هیات رییسه باشد و مساله درباره “ایفای شغل نمایندگی” باشد، هیات رییسه شکیات را به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارجاع می دهد.

تشریح وضعیت بررسی شکایت از علی مطهری

وی درباره وضعیت شکایت از علی مطهری نیز تاکید کرد: این که شکایت اگر به هیات رییسه رفت در کجا بررسی شود، موضوع به تشخیص هیات رییسه است و باید متن شکایت را بخواند اما با توجه به اینکه در مورد عزل از جایگاه نایب رییسی صحبت شده است ممکن است موضوع به کمیسیون آیین نامه ارجاع داده شود.

رییس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس تاکید کرد: به هر حال تشخیص نهایی با هیات رییسه است اما با توجه به اخباری که درباره پس گرفتن تعدادی از امضاها در این شکایت منتشر شده است، اگر امضاها کمتر از ۲۵ نماینده شده باشد، موضوع مورد بررسی قرار نمی گیرد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید