ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۰:۰۶ ق.ظ
گزارشی از وضعیت حقوق بشر در سوریه:
ادامه جنگ در سوریه برای ششمین سال/ تعداد کشته ها از مرز ۳۰۰ هزار نفر گذشت/ تخریب زیر ساخت های حیاتی کشور سوریه
تجاوز تروریست ها به خاک سوریه که در اثر مقاومت مردم و ارتش این کشور تا کنون به بیش از ۶ سال به طول انجامیده، منجر به بروز صدمات و خسارات جبران ناپذیری شده است. تعداد بالای تلفات، تخریب گسترده زیر ساخت های درمانی و کشاورزی و نابودی تاسیسات نیروگاهی شرایط ادامه حیات و حقوق اولیه انسانی را در این کشور به خطر انداخته است.

گروه بین الملل کافه حقوق: تجاوز تروریست ها به خاک سوریه که در اثر مقاومت مردم و ارتش این کشور تا کنون به بیش از ۶ سال به طول انجامیده، منجر به بروز صدمات و خسارات جبران ناپذیری شده است.

suriye-kharab-3-customدر همین راستا « سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه» روز سه شنبه (۱۳ سپتامبر) اعلام کرد از ماه مارس سال ۲۰۱۱ تا به حال بیش از ۳۰۰,۰۰۰ در جنگ سوریه کشته شده اند. این سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارش خود آورده است که بین ارقام قربانیان غیرنظامی جنگ ۱۵,۰۹۹ کودک و ۱۰,۰۱۸ زن بوده اند.

همچنین خبرگزاری فرانسه به نقل از آمار و ارقم سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داد بین ۳۰۱,۷۸۱ قربانی این جنگ بیش از ۸۶,۰۰۰ غیرنظامی بوده است.

این آمار بالای تلفات انسانی در کنار ویرانی زیر ساخت ها و منابع کشور سوریه شرایط کاملا غیر انسانی را برای مردم این کشور به وجود آورده که حیات بشری را به طور جدی به خطر انداخته و شرایط اولیه زندگی را از آنان سلب نموده است.

به گزارش رویترز،سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل (فائو) در خصوص تخریب زیر ساخت های کشاورزی در سوریه و در نتیجه وخیم شدن بحران غذا در این کشور هشدار داد.

فائو در بیانیه ای در این باره گفت:جنگ سوریه سیستم دولتی که برای کشاورزان دانه تهیه و غلات آنها را خریداری می کند را تضعیف کرده و در نتیجه بحران انسانی در کشوری که برای تهیه غذای مردمش دست و پنجه نرم می کنند را وخیم تر کرده است.

فائو افزود:کمبود گندم در سوریه بسیار مشهود شده و زمین‌هایی که در آنها غلات برای تهیه نان کاشته می شود بایر شده است. بر اساس این گزارش،همچنین در استان شمالی «حسکه» که نیمی از گندم مورد نیاز سوریه در آنجا تولید می شود درگیری های سنگین میان کردهای مورد حمایت آمریکا و شبه نظامیان گروه تروریستی داعش وجود دارد.

فائو اعلام  کرد که زیر ساخت های کشاورزی در سوریه از جمله کانال های آبیاری و ذخیره های گندم تخریب شده اند. این سازمان همچنین خاطرنشان کرد که مراکز انبار دانه برای کشت در سراسر سوریه آسیب دیده و تنها یک دهم از ۴۵۰ هزار تن دانه مورد نیاز برای کاشت در مزارع کشاورزی میان کشاورزان توزیع شده است. کشاورزان همچنین برای فروش محصوات خود در بازار و توزیع آن میان جمعیت دچار چالش شده اند.

در کنار این وضعیت بحرانی غذا در سوریه، حملات جنگنده های ائتلاف ضد داعش به سرکردگی آمریکا باعث تخریب تاسیسات نیروگاهی بسیاری در این کشور شده است. در همین راستا وزارت خارجه سوریه در اواسط آبان ۹۴ طی دو نامه جداگانه خطاب به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت اعلام کرد که در راستای ادامه تجاوزهای جنگنده‌های ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا به تمامیت ارضی سوریه به بهانه مبارزه با داعش، این جنگنده‌ها منطقه الرضوانیه در شرق حلب را بمباران کردند که در این حمله دو نیروگاه حرارتی برای تولید برق هدف قرار گرفت و موجب تخریب گسترده این دو نیروگاه و وارد آمدن خسارتهایی به مبلغ دو میلیارد و دویست میلیون یورو به آن شد، همچنین در پی این بمباران این دو نیروگاه تعطیل و برق منطقه نیز قطع شد.

115798_396-customتخریب بیمارستان ها و تاسیسات بهداشتی کشور سوریه از دیگر اقدامات عناصر تروریستی و نیروهای ائتلاف ضد داعش در خاک این کشور است که منجر به وارد آمدن تلفات و خسارات زیادی به این کشور شده است. به گفته  «سعد عبدالسلام النایف»؛ وزیر بهداشت سوریه، در این کشور ۹۲ بیمارستان دولتی وجود داشت که ۳۷ بیمارستان بر اثر اعمال تخریبی تروریست ها به طور کامل از روند خدمت رسانی به مردم خارج شده است.

وی در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا ادامه داد: همچنین تروریست ها به بیش از ۴۰۰ مرکز بهداشتی و ۴۰۰ آمبولانس در سوریه آسیب رسانده اند. همچنین وی در ادامه افزود: این درحالی است که با توجه به تخریب مراکز درمانی توسط تروریستها، شمار بیماران و مجروحان ناشی از درگیریهای کنونی در سوریه، افزایش یافته است.

همچنین طبق آماری که وی ارائه کرده است تاکنون در حدود ۲۰ کارخانه داروسازی در این کشور به دست تروریست‌ها تخریب شده است و این باعث شده که تولید دارو در این کشور در حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش پیدا کند.

در مجموع به توجه به طولانی شدن حضور تروریست ها در خاک سوریه و ادامه جنگ در این کشور، همچنین حضور نیروهایی از کشورهایی نظیر آمریکا و انگلیس و فرانسه و اسرائیل در  این کشور به بهانه مبارزه با داعش، به نظر می رسد اوضاع انسانی روز به روز در حال وخیم تر شدن است و در صورت ادامه این درگیری ها در آینده نزدیک جامعه بشری شاهد گذشتن تعداد قربانیان این جنگ  از مرز ۳۰۰ هزار نفر خواهد بود.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید