ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۹:۴۰ ب.ظ
واگذاری احیا و مرمت بناهای تاریخی به خارجی‌ها، تیغ دولبه/ لزوم حفظ کاربری بناها
عضو هیأت رییسه فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس معتقد است در واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی داخلی و خارجی مانند تیغ دولبه است از این رو نباید اجازه سوء استفاده و تغییر کاربری بناهای تاریخی داده شود.

علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت ضمن بیان اینکه واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی داخلی و خارجی فرصت مناسبی برای احیای آثار تاریخی به‌حساب می آید، گفت: البته در این میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید با حساسیت و وسواس خاصی نسبت به واگذاری بناهای تاریخی اقدام کند.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی واگذاری بناهای تاریخی به خارجی ها را مانند تیغ دولبه دانست و اظهارکرد: اجرای صحیح چنین طرحی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیر آثار تاریخی را به همراه خواهد داشت اما اگر در واگذاری ها دقت لازم انجام نشود خاطره تلخ «عمارت مسعودیه» و غیره تکرار خواهد شد.

توجه به حفظ کاربری بناهای تاریخی در واگذاری به بخش خصوصی داخلی و خارجی

وی با بیان اینکه حفظ کاربری بناهای تاریخی نکته قابل توجهی است که در واگذاری به بخش خصوصی داخلی و خارجی باید مدنظر قرار بگیرد، تصریح کرد: متاسفانه در واگذاری‌ها امکان سوء استفاده برخی افراد در تغییر کاربری بناها وجود دارد و نباید اجازه چنین کاری داده شود.

 سلیمی با اشاره به اینکه واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی داخلی یا خارجی می‌تواند موجب رونق در حوزه گردشگری شود، ادامه داد: مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد در صورت وجود خلاء قانونی در زمینه واگذاری‌ها به مسئولان کمک کند تا این مهم به صورت درست و صحیح اجرا شود.

عضو هیأت رییسه فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاران خارجی نسبت به میراث فرهنگی و تاریخی کشورمان دلسوز نیستند، خاطرنشان کرد: از این رو باید در واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی خارجی طوری عمل شود که شائبه بی‌اهمیتی ایرانیان نسبت به آثار تاریخی‌شان برای خارجی‌ به‌وجود نیاید.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید